Προς το περιεχόμενο

Διαφωτισμός στον νέο πληκτρά και αγορά keyboard..


Ligant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας..είμαι νέος στο group και στο χώρο των πλήκτρων(και όχι του πιάνου) και μπορώ να πω πως πραγματικά λύνει χέρια αυτό το forum..

παρ'όλα αυτά όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι..γι'αυτό ας μπω στις απορίες που σίγουρα έχετε βαρεθεί να βλέπεται:

τι διαφορά έχει το workstation,to synthesizer to midi keyboard, midi controller, stage piano?

τι ειναι το rack kai sampler?

 

πέρα απ΄τις παραπάνω θεωρητικές απορίες πάμε στις πρακτικές:

 

θέλω να προβώ στην αγορά ενός keyboard που να έχει full δυνατότητες πιάνου δηλαδή βαρυκεντρισμένο(έτσι δεν λένε το πληκτρο ενός κλασικού πιάνου;) πλήκτρο 88αρι και όσο περισσότερους ήχους και ρυθμούς γίνεται και οπωσδήποτε λειτουργία tranpose(φαντάζομαι υπάρχει σε όλα τα keyboards).

Θέλω να μπορεί να συνδεθει με pc και να λειτουργήσει με προγράμματα τύπου Ableton Live.

Επίσης θέλω να υπάρχει αυτό το πράγμα που παίζεις μια συγχορδία και αυτή επαναλαμβάνεται με βάση το ρυθμό(δηλαδή ο ρυθμός παίζει πχ πάνω σε ντο+)

πράγμα που πολλά stage πιάνο δεν έχουν.

 

ήμουν στην αγορά ενός roland fp4 που είχε την παραπάνω λειτουργία(σε αντίθεση με το rd300gx...αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με) και πολύ καλό κλαβιέ και ήχο +αρκετούς ρυθμούς.

 

όμως και πάλι είναι λίγα αυτά που προσφέρει..μιας και εγώ το θέλω και για σύνθεση κομματιών..και όχι μόνο απλές συνοδίες...

έτσι μου προτείναν το yamaha m08 το οποίο έχει πλήκτρο πιάνου και όλα τα υπόλοιπα..

θα ήθελα να μου συστήνεται ότι άλλο υπάρχει σε αυτό το στυλ(καλύτερα όχι από yamaha) μέχρι 1400 ευρώ.οπωσδήποτε όμως με βαρυκεντρισμένο πλήκτρο και πολλούς ήχους..επίσης μου άρεσε το Roland Juno Stage αλλά μάλλον δεν πληρει το βαρυκεντρισμένο..

 

Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε τι περίπου ψάχνω..και να μου προτείνετε επιλογές.

Λόγω του ότι το θέλω και για live θα απέφευγα την επιλογή 2 οργάνων...

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή και τον χρόνο σας:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαίρετε, έθεσες πολλά θέματα μαζί.Μέ λίγα λόγια  όσο γίνεται, workstation είναι ένα όργανο πού έχει δυνατότητα ηχογράφησης είναι ένα μικρό στούντιο άς πούμε από τό "απλό" synthesizer.

2)midi keyboard είναι ένα πληκτρολόγιο πού δέν έχει ήχους απλά δίνει σήμα τί νότες θά παίζει τό όργανο πού είναι συνδεδεμένο σέ υποδοχή midi in μέ κατάληλο καλώδιο.

3)Τό midi controller ελέγχει κάποιες παραμέτρους στό synthesizer όπως attack,release,cut off κτλ

4) rack είναι ένα synthesizer πού απλώς τού λείπουν τά πλήκτρα γιά εξοικονόμηση χώρου.

5)Τό sampler κάνει δειγματολειψία μπορεί νά ηχογραφήσει ήχους καί ΄να τούς αναπαραγάγει καί προσαρμόσει σέ οκτάβες.

6) stage piano όπως λέει καί ή λέξη είναι γιά σκηνή φορητό ηλ.πιάνο

Πιστεύω ότι τό yamaha m08 θά σού κάνει.Πήγαινε σε΄μαγαζιά καί συζήτησε μέ πωλητές δές καί κανά βίντεο στό youtube νά σχηματίσεις μιά ολοκληρωμένη εικόνα.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ Χάρη για την πραγματικά πολύ περιεκτική απάντησή σου..

αλήθεια, αυτοί οι πωλητές δεν καταλαβαίνουν όταν τους λες ότι δεν ξέρεις τίποτα από πλήκτρα?? μέχρι να καταλάβω αυτούς τους όρους απ'τους πωλητές(και να τους επαληθεύσω με την βοήθεια σου) ήταν λες και έλυνα sudoku...τέλος πάντων

 

μετά από αρκετές συζητήσεις και σκέψη...τείνω στο πολύ φτηνό και ωραίο roland juno di και για ηχογράφηση θα χρησιμοποιήσω το pc(αντί να προβώ στην αγορά του κατά 446 ευρώ ακριβότερου roland juno gi..και αν κρίνω απαραίτητα τα βαριά πλήκτρα θα κοντσάρω πάνω στο juno και ένα midi keyboard...(γίνεται αυτό..σωστά;και αν ναι,έχετε κάποια καλά να μου συστήσετε;)

επίσης επειδή το υπάρχον λαπτοπ μου λαγκάρει ασχημα όταν μπαίνει midi σημα μου είπαν ότι αυτό είναι κατά κύριο λόγο πρόβλημα της κακής κάρτας ήχου...

οπότε έχετε να μου συστήσετε μια καλή και φτηνή κάρτα ήχου για να βάζω σήμα midi σε προγράματα τύπου ableton live και να μπορώ να κάνω αξιόλογη ηχογράφηση με το juno..;

από κει και πέρα η αγορά ενός καθαρού stage piano(όπως επίσης και του M08) μάλλον δεν βολεύει καθόλου λόγω δυσκινησίας..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα midi keyboard βαρυκεντρισμένο http://www.thomann.de/gr/fatar_vmk188_plus.htm

Κάρτα ήχου είναι κρίμα νά πάρεις καινούργια αφού καί εδώ στίς αγγελίες θά βρείς αρκετές.

Κάπου είδα μιά φτηνή mbox, ψάξτο.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα λες μάλλον θες workstasion και οχι stage οπότε ούτε το yamaha που λες δεν σου κάνει καθώς από ότι γνωρίζω διαθέτει ένα απλό recorder χωρις παιρετέρω editing σε αυτό που ηχογράφησες.Αλλά και το roland νομίζω ότι είναι στην ίδια κατηγορία.

Μιας και απότι λές προέρχεσαι απο πιανιστικό περιβάλλον θα πρότεινα ότι 88άρι έχεις στο νού σου να το δοκιμάσεις οπωςσδήποτε γιατί είμαι σίγουρος ότι τα περίσσοτερα δεν θα σε ικανοποιούν στο κλαβιέ αλλά και στις δυναμικές κάποια από αυτ.α

Πάντως αφού σκέφτεσαι το ableton live εγώ θα πρότεινα να βάλεις άλλα 300ευρώ και να πάρεις το kurzweil pc3x που λογικά θα σε ευχαριστεί στα δυό παραπάνω(κλαβιέ,ηχος) και μετά για sequencer έχεις το ableton που είναι πολύ δυνατό seqencer.Επίσης έχει κάποια riffs στον arpegiator του οπότε θα σε καλύψει λογικά και σε απλά ρυθμικά πράγματα.

Τέλος να σου πω ότι λίγο πολύ θελεις κάτι που να τα κάνει όλα και δυστυχώς αυτό δεν υπάρχει.Απότι καταλαβαίνω θέλεις 88άρι βαρυκεντρισμένο,ρυθμούς,sequencer.Νομίζω δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σε όλασεένα λύση!

 

Καλή χρονιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα midi keyboard βαρυκεντρισμένο http://www.thomann.de/gr/fatar_vmk188_plus.htm

Κάρτα ήχου είναι κρίμα νά πάρεις καινούργια αφού καί εδώ στίς αγγελίες θά βρείς αρκετές.

Κάπου είδα μιά φτηνή mbox, ψάξτο.

 

 

όσον αφορά το keyboard απ'όσο έχω καταλάβει είναι καλά τα fatar αλλά πολύ βαριά..

ή το έχεις σπίτι ..ή έχεις κανα βαν να στο κουβαλάει..χαχα

γιατί όχι αυτό;http://www.thomann.de/gr/fatar_sl990_pro.htm

τα m-audio λένε στην πράξη; εγώ επαιξα λιγάκι σε αυτό και ήταν ικανοποιητικό στα πληκτρα

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=1717

 

2)τώρα όσον αφορά την κάρτα ήχου

τι πρέπει να κοιτάζω;τι να προσέχω;

σε ένα μέτριων κυβικών λαπτοπ μπορώ να κάνω χρήση του Ableton χωρίς καθυστερήσεις με κάποια καλή κάρτα ήχου;

 

@edessaios

 

τελικά μαν απ'όσο βλέπεις μένω στην επιλογή του juno di που πράγματι δεν έχει κάποια από αυτά που ζητούσα..αλλά είναι αρκετά φτηνό και με συνεργασία με ενα 88αρι βαρυκεντρισμένο midi keyboard όταν το χρειάζομαι(δεν θέλω πάντα βαρύ πλήκτρο) και είμαι οκ..το pc3 x καλό εργαλίο αλλά ακριβό και βαρίδι...

ευχαριστώ για τις γνώμες:)

thnx και πάλι...και καλή χρονιά!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου