Προς το περιεχόμενο

Συνδεση line 6 pod hd300 & digitech rp500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα...

 

Μολις πηρα το pod και ηθελα να το συνδεσω με την rp500 ωστε να παρω τις προσωμοιωσεις του pod και καποια εφε οπως το digitech whammy απο την rp.

 

πως θα μπορουσα να το κανω αυτο και να μην χασω την ποιοτητα των προσομοιωσεων ?

 

αν μπορειτε , να ειστε οσο το δυνατον αναλυτικοτεροι στην περιγραφη σας γιατι ειμαι λιγο βοδι σε κατι τετοια... Ειμαι πολυ καλος στο να συνδεω καρφι την κιθαρα μου στον ενυσχητη...τα υπολοιπα μου φαινονται λιγο δυσκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιω να το επιχειρουσα ποτε αυτο...το ποιο πιθανο θα ηταν μεγαλη αλλειωση του σηματος του τονου και του παιξιματος σου...βεβαια ποτε δε ξερεις τι μπορει να βγει καθως η rp εχει καθαρη λουπα απο οτι ξερω...τεσπα εχεις δωσει σχεδον ενα χιλιαρικο και ακομα ψαχνεσα μαλλον?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.τεσπα εχεις δωσει σχεδον ενα χιλιαρικο και ακομα ψαχνεσα μαλλον?????????

 

εχω δωσει πολλα περισσοτερα και θα δωσω ακομα πιο πολλα... αυτο ειναι το χομπι μου και αυτο μου δινει χαρα...

 

πως μπορει να γινει εν τελει η συνδεση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντασου το σαν να συνδεεις κατι στη λουπα του ενισχητη...το ενα θα παιζει το ρολο του preamp και το αλλο σαν εφφεδιερα...εγω δεν εχω κανενα απο τα δυο μηχανηματα και δεν μπορω να δω αν γινεται αυτο και σε τι βαθμο...διαβασε το μανουαλ να δεις αν καποιο υποστηριζει 4cm...αν ναι τοτε λογικα κατι γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα την RP (απ'την οποία θέλεις μόνο εφφέ) στη λούπα του ενισχυτή και το HD μπροστά στον ενισχυτή.

 

Βέβαια θα μπορούσες να τα βάλεις και όλα μαζί στη λούπα, έχοντας μπροστά το HD και μετά την RP ή και το αντίθετο καθώς και οι δύο μαζί δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθούν.

Πρωσοπικά θα σου έλεγα να κάνεις το πρώτο, να μείνεις έτσι και να βρείς εκ νέου τους ήχους σου με αυτό το σετάπ.

 

Good Luck και Καλή Χρονιά!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα την RP (απ'την οποία θέλεις μόνο εφφέ) στη λούπα του ενισχυτή και το HD μπροστά στον ενισχυτή.

 

Βέβαια θα μπορούσες να τα βάλεις και όλα μαζί στη λούπα, έχοντας μπροστά το HD και μετά την RP ή και το αντίθετο καθώς και οι δύο μαζί δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθούν.

Πρωσοπικά θα σου έλεγα να κάνεις το πρώτο, να μείνεις έτσι και να βρείς εκ νέου τους ήχους σου με αυτό το σετάπ.

 

Good Luck και Καλή Χρονιά!

 

ναι η πρωτη ιδεα ειναι καλη... στην περιπτωση μου ομως θελω να ηχογραφησω οποτε ενυσχητης δεν θα υπαρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να ηχογραφήσεις σωστά καλό είναι να υπάρχει ενισχυτής, αλλά και ένα μικρόφωνο :D

Anyway, αφού λες οτι δεν θα υπάρχει ενισχυτής, βάλε μετά την κιθάρα το HD μετά απ'την mono έξοδό του πήγαινε με καρφί στην RP και απο εκεί και περά έχεις 2 επιλογές.

α)Να γράψεις απ'τις 2 XLR εξόδους στην κάρτα ήχου αν και εφόσον αυτή το υποστηρίζει.

β)Να γράψεις με ένα απλό καρφί απ'την mono έξοδο της RP στην κάρτα σου.

 

Και πάλι όμως, κάνε μία δοκιμή βάζοντας σε αντίθετη σειρά τις πεταλιέρες...ποτέ δεν ξέρεις, πεταλιέρες είναι, όχι πεταλάκια ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να ηχογραφήσεις σωστά καλό είναι να υπάρχει ενισχυτής, αλλά και ένα μικρόφωνο :D

Anyway, αφού λες οτι δεν θα υπάρχει ενισχυτής, βάλε μετά την κιθάρα το HD μετά απ'την mono έξοδό του πήγαινε με καρφί στην RP και απο εκεί και περά έχεις 2 επιλογές.

α)Να γράψεις απ'τις 2 XLR εξόδους στην κάρτα ήχου αν και εφόσον αυτή το υποστηρίζει.

β)Να γράψεις με ένα απλό καρφί απ'την mono έξοδο της RP στην κάρτα σου.

 

Και πάλι όμως, κάνε μία δοκιμή βάζοντας σε αντίθετη σειρά τις πεταλιέρες...ποτέ δεν ξέρεις, πεταλιέρες είναι, όχι πεταλάκια ;)

 

και στην rp πρεπει να εχω πατημενο το cam/amp sim να ειναι off ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν δεν εχεις καλη καρτα ηχου γραψε με ΓΙΟΥ ΕΣ ΜΠΙ .. αρκετα καλο αποτελεσμα..

και στην rp πρεπει να εχω πατημενο το cam/amp sim να ειναι off ?

 

εφ'οσον εχει ενισχυτες ενεργοποιημενους απο το ποντ ναι.. αλλα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις με 2 ενισχυτες στη σειρα.. ( πχ ενα βρωμικο στο ποντ και ενα απολυτα καθαρο στην ΡΠ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου