Προς το περιεχόμενο

Resonator Delta Blues Guitar


chaous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μ απαντησες 120% ακριβως σε αυτο π ηθελα να μαθω(δεν το περιμενα  :P).Δεν εχω παρει καλυτερη απαντηση ποτε μ.Να σ καλα.

 

Κατι τελευτεο αυτη η johnson ιδιο χρωμα πανω κατω δεν εχει με αυτη του hawkeye(γιατι δεν καταλαβαινω ακριβως απο την photo του θωμα)?

Αν ναι αυριο παραγγελια κατευθειαν!!

Ευχαριστω πολυ,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 300..........

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Dobros/Dobro-Dobro-Hound-Dog-Round-Neck-Vintage-Brown/art-GIT0014723-000

 

http://www.thomann.de/gr/johnson_jw_995_resonator.htm

 

αλλά τα σοβαρα οργανα ξεκινάνε απο 600-700 ....republic πχ

 

αν θες να παιζεις κανονικά  κοιτα μην πάρεις καμια squareneck που ειναι για τα γονατα ;)

 

και εγω την ψαχνω λιγο και δεν ξερω και πολλά....απ οτι έχω διαβάσει

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manuchao1991: να'σαι καλά! Οι resonators είναι κάπως ιδιαίτερα όργανα και δεν υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία (πόσο μαλλον όργανα για να παίξεις). Χαίρομαι που βοήθησα. Για το χρώμα δεν μπορώ να σου πω. Δεν ξέρω πως έγινε η λήψη της φωτογραφίας, οπότε...

@yannis37: η dobro που παρέθεσες είναι με spider bridge ενώ ο φίλος έψαχνε για biscuit. Πάντως θα συμφωνήσω πως πρέπει να ανέβεις budget για να παίξεις με μια καλή resonator. Στην Ελλάδα έχω δει να κυκλοφορούν Amistar (τσέχικες αν δεν κάνω λάθος) οι οποίες είναι πολύ καλές αλλά ακριβούτσικες. Δυστυχώς όμως δεν βρίσκεις National resophonic εδώ. Τη δική μου την έφερα από Ολλανδία.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η δικη μου Amistar, την ειχα παρει direct γιατι δεν υπηρχε τοτε αντιπροσωπος στην Ελλαδα.

Η κιθαρα ειχε να παιχτει αρκετο καιρο, λογω ελλειψης χρονου και αν και οι χορδες ειναι απο την εποχη που η Καπνικαρεα ηταν γιαπι ακομα και με σχετικα "λαθος" gauge, θα παρεις μια ιδεα νομιζω περι τινος προκειται και να κρινεις μονος σου.

Για μενα απο τις καλυτερες σε αυτα τα λεφτα, αν οχι οι καλυτερες.

Και αν μη τι αλλο ειναι η μοναδικη εταιρεια που σε αυτα τα λεφτα κατασκευαζει σωμα απο ορυχαλκο (bell brass) τη στιγμη που αλλες τα τιμολογουν ως special edition η custom ωστε να δικαιολογουν τις τιμες στα πιο φθηνα τους μοντελα.

Αλλα οπως και να'χει ειναι πιο πανω απο θεμα κοστους απο το budget που διαβασα πως διαθετεις.

Η συγκεκριμενη ειναι single cone 10,5" και οχι spider οπως θα ακουσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα τα λεει ο bluesscholar

να προσθεσω μονο οτι καποτε που διαβαζα κ εψαχνα για τις resonator ειχα διαβασει οτι μπορεις ανετα να βαλεις μεχρι και 13αρες χορδες σε standar και στα "σφιγμενα" open tunings (A - E) στα αλλα βαζεις και 15αρες.

 

εγω ειχα παρει καποτε μια Johnson με 500 ευρω(steel body/biscuit bridge)

μια χαρα ηταν για τα λεφτα της και για να καταλαβω πως παιζουν αυτα τα οργανα.

αλλα οταν επαιξα με μερικες πιο ακριβες καταλαβα τη διαφορα!

οποτε στα 300ευρω η κιθαρα θα ειναι λιγο αγιοβασιλιατικη αλλα οτι πρεπει για να σε βαλει στον κοσμο! μετα αφου γουσταρεις μαζευεις λεφτα και χτυπας μια καλη.

ειναι σαν να θελεις να μια les paul και πρωτα παιρνεις μια epiphone και μετα μια standar Gibson

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα τα λεει ο bluesscholar

να προσθεσω μονο οτι καποτε που διαβαζα κ εψαχνα για τις resonator ειχα διαβασει οτι μπορεις ανετα να βαλεις μεχρι και 13αρες χορδες σε standar και στα "σφιγμενα" open tunings (A - E) στα αλλα βαζεις και 15αρες.

ένα είναι το βέβαιο, πως με τέτοια string gauge και το κλασσικό action μιας resonator (που είναι ιδιαιτέρως ψηλό) είναι ένα κι ένα για να να σκληραγωγήσεις τα δάχτυλά σου αν δεν είσαι συνηθισμένος και θέλεις να παίξεις fingerpicking.

Πάντως θυμάμαι μια vintage National Style O resonator του Brozman σε ένα Live στην Αθήνα: η κιθάρα εκείνη, ως vintage, δεν είχε truss rod (όπως οι σύγχρονες National) και με τόσο χοντρές χορδές το μπράτσο ήταν ολόισιο! Συζητώντας μαζί του, μου είπε πως δεν είχε κάνει τίποτα απολύτως στην κιθάρα του εκτός από ένα τυπικό γυάλισμα!  :o

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις ανετα να βαλεις μεχρι και 13αρες χορδες σε standar και στα "σφιγμενα" open tunings (A - E) στα αλλα βαζεις και 15αρες

Οντως, οι "σοβαροι" κατασκευαστες χορδων οταν φτιαχνουν σετ για ανοιχτα D & G κουρδισματα, φτιαχνουν απο .013 και πανω, οπως π.χ. οι Pearse η οι Beltona που ξεκινανε απο .014 και πανω. Εχει τυχει να βαλω στην δικη μου μεχρι και .016 και ειλικρινα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο ακουγεται...

Καθως ειναι μεν ψηλα, αλλα ο κωνος δινει καποια ελαστικοτητα. Δηλαδη οσο πιο χοντρες οι χορδες και μεγαλυτερη ταση ασκουν, τοσο πιο κατω θα ειναι ο κωνος, αλλα παντα το action παραμενει να ειναι ψηλοτερο απο μιας ακουστικης π.χ.

 

Καποιοι χρησιμοποιουν και ηλεκτρικης, αλλα συνηθως βαζουν ενα νουμερο μικροτερο απ'ο,τι αν εβαζαν για reso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου