Προς το περιεχόμενο

Reverse Delay?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να προσθέσω στο rig μου ένα ακόμα delay (έχω ήδη το Boss DD-3) για τις ανάγκες καθαρά reverse delay. Επειδή όμως δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, άλλωστε 1-2 φορές θα το χρησιμοποιώ, θέλω κάτι σχετικά οικονομικό. Σκέφτομαι για το digidelay αλλά αν υπήρχε κάτι που να κάνει μόνο αυτή τη δουλειά νομίζω θα ήταν καλύτερο.

 

Προσοχή! αναφέρομαι μόνο σε reverse delay! Μια επιλογή είναι και το danelectro αλλά από τη στιγμή που βγαίνει στην ίδια τιμή με το digidelay μήπως να προτιμούσα αυτό :?: Σε mode reverse πως αποδίδει?

Καμμιά άλλη πρόταση?

 

Ευχαριστώ πολύ!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά πιστεύω ότι το reverse delay είναι ένα εφέ το οποίο "κινδυνεύεις" να το βαρεθείς...

Γιατί άντε ας πούμε ότι το χρησιμοποιείς σε 1 κομμάτι...άντε σε 2...σε 3!!!

Ε σε ΠΟΣΑ κομμάτια θα βάλεις Reverse??? :lol: :lol:

 

Πέραν τούτου, νομίζω ότι δεν υπάρχει delay που να είναι μόνο reverse, γιατί απλούστατα δε θα το έπαιρνε ΚΑΝΕΙΣ!

 

Προτείνω ανεπιφύλακτα (πάλι :lol:) το digidelay σε σχέση με το Danelectro για 2 λόγους:

1) Καλύτεροι ήχοι

2) Καλύτερη κατασκευή

 

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω ανεπιφύλακτα (πάλι :lol:) το digidelay σε σχέση με το Danelectro για 2 λόγους:

;)

 

Όχι που δε θα το πρότεινες :wink: :D

 

Χορηγός σου είναι ποιά η Digitech;; :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και τώρα ψήνω ΚΑΙ τη Rockinger... :lol: :lol: :lol: (μιας και κατά 99.9% θα πάρω KAI strat από εκεί !!! :D:D:D)

 

Janick έχει γέλιο που σε κάθε thread για Delay εγώ απαντάω υπέρ του DigiDelay και εσύ "καραδοκείς"/περιμένεις την απάντησή μου :lol: (Φοβάμαι ότι έχουμε γίνει γραφικοί... :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: )

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και τώρα ψήνω ΚΑΙ τη Rockinger... :lol: :lol: :lol: (μιας και κατά 99.9% θα πάρω KAI strat από εκεί !!! :D:D:D)

 

Janick έχει γέλιο που σε κάθε thread για Delay εγώ απαντάω υπέρ του DigiDelay και εσύ "καραδοκείς"/περιμένεις την απάντησή μου :lol: (Φοβάμαι ότι έχουμε γίνει γραφικοί... :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: )

 

Να μαθαίνουν οι καινούριοι και να θυμούνται οι παλιοί!!! :D :D

 

Οκ δεν το ξανακάνω. :oops:

 

Παρεπιπτόντως Acanthor το Digidelay είναι πράγματι κορυφή.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι το reverse delay είναι ένα εφέ το οποίο "κινδυνεύεις" να το βαρεθείς...

Γιατί άντε ας πούμε ότι το χρησιμοποιείς σε 1 κομμάτι...άντε σε 2...σε 3!!!

Ε σε ΠΟΣΑ κομμάτια θα βάλεις Reverse??? :lol: :lol:

 

Αν κάτσει να σκεφτεί κανείς πόσες φορές χρησιμοποιούμε τα εφφέ μας στη διάρκεια ενός live πραγματικά θα βάλει τα γέλια :!: :?

Εκτός φυσικά αν κάποιο από αυτά τα εφφέ είναι ένας compressor ή ένα noise supressor που θες να το έχεις πάντα "on".

 

¶ρα αν το χρησιμοποιώ το reverse σε 3 κομμάτια τότε είναι υπέραρκετά για μένα ώστε να αξίζει να το αγοράσω.

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθέτως εγώ το Delay το χρησιμοποιώ σχεδόν σε ΟΛΑ τα κομμάτια, άλλοτε με εμφανή παρουσία και άλλοτε απλά για να γεμίζει τον ήχο μου ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαντάστηκα!

¶λλωστε, ανάλογα και με το είδος της μουσικής που παίζει ο καθένας και φυσικά το πώς θέλει τον ήχο του, χρησιμοποιεί και τα πετάλια του :!:

Περί ορέξεως...

 

Anyway σε reverse mode το digidelay αξίζει τον κόπο?

 

(Πέρα φυσικά από τις υπόλοιπες δυνατότητές του...)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθέτως εγώ το Delay το χρησιμοποιώ σχεδόν σε ΟΛΑ τα κομμάτια' date=' άλλοτε με εμφανή παρουσία και άλλοτε απλά για να γεμίζει τον ήχο μου ;)[/quote']

 

Δίδαξε λίγο ρυθμίσεις για γέμισμα ήχου pls!!!

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαντάστηκα!

¶λλωστε' date=' ανάλογα και με το είδος της μουσικής που παίζει ο καθένας και φυσικά το πώς θέλει τον ήχο του, χρησιμοποιεί και τα πετάλια του :!:

Περί ορέξεως...

 

Anyway σε reverse mode το digidelay αξίζει τον κόπο?

 

(Πέρα φυσικά από τις υπόλοιπες δυνατότητές του...)[/quote']

Αν και δεν το χρησιμοποιώ, είναι πολύ καλό, ειδικά αν το χρησιμοποιείς με tap tempo για να είναι συχγρονισμένο στο ρυθμό ;)

 

 

Αντιθέτως εγώ το Delay το χρησιμοποιώ σχεδόν σε ΟΛΑ τα κομμάτια' date=' άλλοτε με εμφανή παρουσία και άλλοτε απλά για να γεμίζει τον ήχο μου ;)[/quote']

 

Δίδαξε λίγο ρυθμίσεις για γέμισμα ήχου pls!!!

 

Χαμηλώνω το level για να μην είναι εμφανές το delay, και έχω σύντομες και ψιλο-αρκετές επαναλήψεις (μεγάλο feedback)...

Καμιά φορά επίσης, κυρίως για σόλο, ρυθμίζω με το tap έτσι ώστε οι επαναλήψεις να είναι σε αξία παρεστιγμένου 8ου (dotted 8th), πάλι με χαμηλό σχετικά level... ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου