Προς το περιεχόμενο

Είναι αναγκαίο το λάδι στις Rosewood ταστιέρες?


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύετε οτί ΟΝΤΩΣ χρειάζονται "oiling" ή είναι ακόμα ένα ωραίο τρικ των σχετικών εταιρειών για να πουλάνε μπουκαλάκια με...λαδάκι?

 

Υπάρχουν δύο "σχολές"...

 

Η μία υποστηρίζει οτί είναι απαραίτητο περίπου δυό φορές το χρόνο,ενώ η άλλη οτί δεν είναι απαραίτητο ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρει να είναι πεντακάθαρη η ταστιέρα.

 

Εσείς σε ποιά ανήκετε?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχουν δύο σχολές. Υπάρχουν αυτοί που έχουν δει ξεραμένη rosewood ταστιέρα και αυτοί που δεν έχουν δει. :D Δεν ξέρω τι παθαίνει αν μείνει ξεραμένη αλλά ξέρω ότι η δικιά μου άλλαξε χρώμα και υφή όταν την πέρασα με το σωστό υγρό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και θελουν ! σιγα τα λεφτα που εχει το λεμονολαδο και σιγα την συχνοτητα που χρειαζεται να βαλεις δηλαδη

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε οτί ΟΝΤΩΣ χρειάζονται "oiling" ή είναι ακόμα ένα ωραίο τρικ των σχετικών εταιρειών για να πουλάνε μπουκαλάκια με...λαδάκι?

 

Υπάρχουν δύο "σχολές"...

 

Η μία υποστηρίζει οτί είναι απαραίτητο περίπου δυό φορές το χρόνο,ενώ η άλλη οτί δεν είναι απαραίτητο ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρει να είναι πεντακάθαρη η ταστιέρα.

 

Εσείς σε ποιά ανήκετε?

 

το rosewood δεν έχει τίποτα από πάνω. Εγώ έχω ένα sprey της Φενδερ εδώ και δέκα χρόνια, που λέει ότι κάνει για τα πάντα όλα, ξύλα, μέταλλα, πλαστικά κλπ. και μια στο τόσο βγάζω όλες τις χορδές, ρίχνω λίγο για να την καθαρίσω. Το σπρέυ λοιπόν είναι λιπαρό και κάτι αφήνει οπότε είμαι ΟΚ.

 

Αν την καθάριζα με διαλύτη πχ ναφθα, μετά μάλλον θα έβαζα μια ελάχιστη ποσότητα λεμονέλαιο η αμυγδαλέλαιο. Ένα μπουκαλάκαι κάνει όσο 2-3 πένες και κρατάει χρόνια.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΙΓΟΥΡΑ λαδακι. Αφενος καθαριζει απο τις βρωμιες που μαζευονται γυρω απο τα ταστα (και για εμας που ιδρωνουν τα χερια μας, μιλαμε για αρκετη...μπιχλα) και αφετερου ενυδατωνει το ξυλο. Οταν εχω καιρο να βαλω, το ξυλο αλλαζει χρωμα, γινεται πιο ανοιχτο. Με το lemonoil ξαναπαιρνει τα πανω του. Ακομα και για εμφανισιακους λογους μονο, το θεωρω απαραιτητο.

 

Εχω μια κιθαρα που εχει rosewood ταστιερα και rosewood pickguard, αφινιριστο. Εχει να καθαριστει καιρο, καθως ηταν φυλαγμενη για μηνες στο πατρικο μου. Θα την καθαρισω σε λιγες μερες και θα βγαλω αν θελετε φωτο πριν και μετα (η μετα εννοειται οχι οσο ειναι ακομα βρεγμενη η κιθαρα, την αλλη μερα - να φανει η διαφορα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως για λόγους ορολογίας, το λάδι δεν ενυδατώνει (ενυδάτωση = προσθήκη νερού), αλλά δημιουργεί ένα λιπαρό στρώμα προστασίας στο ξύλο.

Το προστατεύει φαντάζομαι από βρωμιές, φθορές κλπ.

Φαντάζομαι μια ταστιέρα η οποία μπορεί να παραμείνει καιρό "αλάδωτη" μπορεί εν δυνάμει να αρχίσει να παρουσιάζει και επιφανειακές ρωγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τα πιασαμε, ποιο χρησιμοποιειτε εσεις? Εγω εβαζα παντα το απλο της Daddario στο ημιδιαφανο μπουκαλακι. Τωρα πηρα και ενα Kyser Dr. Stringfellow, κυριως απο περιεργεια για να δω αν υπαρχει καποια διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κίτρινο μπουκαλάκι... δε θυμάμαι... γνωστή μάρκα... δεν το βλέπω τώρα τριγύρω... Δεν θα γύρισε ακόμα...

@evilnye Μήπως βγήκαν με το δικό σου;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τα πιασαμε, ποιο χρησιμοποιειτε εσεις?

 

Είχα πάρει αυτήν εδώ τη βρωμούσα. Κι εδώ που τα λέμε, ο όρος "βρωμούσα" είναι ανεπαρκής: Φανταστειτε δέκα ανθυπολοχαγίνες μετά από πορεία να ξεβάφουν ταυτόχρονα τα νύχια των ποδιών τους και ίσως πλησιάσετε το concept. :D :D

Και δε λέει να τελειώσει με τίποτα το ρημάδι...

 

Με το χέρι στην καρδιά, εκτιμώ ότι κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με το χιλιοφορεμένο D'Andrea, που ειρήσθω εν παρόδω μυρίζει και πολύ πιό ευχάριστα.

 

Με τη διαδικασία αυτή ασχολούμαι περίπου μία φορά το χρόνο, κάθε φορά και με λιγότερο κέφι. :-[ ;D

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου