Προς το περιεχόμενο

Visual Sound One Spot για χρήση σε live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κάτι ακόμη: για 9 με 10 μικρομεσαία πετάλια (κατανάλωσης έκαστο γύρω στα 100 μΑ) μια χαρά είναι το 1σποτ. Ούτως ή άλλως, βγάζει 1700 μΑ, αν γυρίσεις τα πεταλάκια σου από κα΄τω, ή στο μάνιουαλ, γράφει πόση κατανάλωση απαιτούν.

Όντως όμως, κάποια μπορεί να είναι θορυβώδη αν τα συνδέσεις με το 1 σποτ.

Προσωπικά, έχω μια πεταλιερα ιδιοκατασκευή, με δέκα πετάλια (με ορισμένε ςμικροαλλαγε΄ς αναλόγως των περιστάσεων). Θα μπροούσα να τα τροφοδοτώ όλα με ένα 1 σποτ, όμως τελικά, έχω κάνει attach δυο (1 σποτ) και ο μόνος λόγος είναι ότι έχω ένα MM4 που μόνο όταν τροφοδοτείται μόνο του κάθεται ήσυχο. Με ένα ακόμη πετάλι να το βάλεις μαζί να τροφοδοτείται, βγάζει βόμβο.

Έτσι, για να πάρετε μια εικόνα, το ένα μου 1σποτ τροφοδοτεί μόνο το MM4 και το άλλο 1 spot είναι στην τσίτα τροφοδοτώντας τα πάντα όλα (Pog-2, ΤC delay και ΤC reverb, ένα γομάρι VS Double Trouble, ΕΗΧ Freeze, και ακόμη όποιο dist και οverdrive επιλέξω...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το ενδεχομενο να ειναι απλα ελλατωματικο? Το λεω επειδη για περιπου 5 χρονια ειχα ενα 1spot και τροφοδοτουσα περι τα 10 πεταλια εκ τον οποιων 6 φτιαγμενα απο εμενα χωρις καν power filtering  στο κυκλωμα τους χωρις τον παραμικρο θορυβο, οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω στο site της visual sound εχει λιστα με τα πεταλια που δεν δουλευουν καλα με το συγκεκριμενο ps. Επισης θεματα θορυβου πολλες φορες λυνονται με το να τα εχεις ολα στην ιδια πριζα ( και τον ενισχυτη) και ενδεχομενος να χρειαστει να δοκιμασεις να τα συνδεσεις και αναποδα. Γενικα καλο ειναι delay και modulation να εχουν δικια τους παροχη και οχι daisy chain, το οτι μπορει να "παρει μαζι του πολλα πεταλια οταν ψοφαει" μπορει να ισχυσει με οποιοδηποτε τροφοδοτικο εαν και εφοσον τα πεταλια δεν εχουν καταληλη προστασια ( αν και συνηθως μια διοδος και ενδεχομενος ενας filtering πυκνωτης να τα παιξουν τα οποια εχουν σχεδον μηδαμηνο κοστος και αντικαθιστουνται ευκολα). Θα προτεινα να κανεις ενα sign in στο "diystompboxes.com" και να ρωτησεις τον "R.G." για οτιδηποτε σε ενδιαφερει η σε προβληματιζει με το 1spot μιας και ειναι εκεινος που το εχει σχεδιασει για την visual sound και θα σου λυσει καθε απορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βολευτω με τα boss εφοσον ειναι αθορυβα και ας ποιανω 5 θεσεις μονο με τα πεταλια.Απλα αν ηξερα οτι το καθε ενα με δικο του τροφοδοτικο ειναι πιο αθορυβα,δε θα το επερνα,αρα οτι κ να επερνα τσαμπα λεφτα θα εδινα.Θα παω Σαββατο πρωι στο μαγαζι που το πηρα κ θα συνδεσω μονο ενα πεταλι μου με το Boss κ μετα με αλλο spot 1 του καταστηματος αν παλι πιο αθορυβο ειναι το boss ,δε θα ειναι ελλατωματικο.Μολις το δοκιμασω θα ενημερωσω στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα στο καταστημα το spot 1 μου δεν ειναι ελλατωματικο, ετσι δουλευει.Δεν αποκλειω το ενδεχομενο για παρα πολλα πεταλια να δουλευει καλυτερα απο αλλα τροφοδοτικα.Αλλα απο 1 μεχρι 5 πεταλια για πιο αθορυβο αποτελεσμα Boss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις συνδεσα το Spot 1 με τα 4 πεταλια μου και το wah σε αλλη πριζα κ αλλαξα κ το ενα μου πεταλι με ενα αλλο που πηρα το απογευμα, Ισως εκεινο συντονιζε ή δεν ηταν συμβατο. Ειναι πιο αθορυβο απο οτι εχθες πραγματι.Πιο αισθητη διαφορα κανει μονο οταν ανοιγω το overdrive σε σχεση με οταν ειναι μονο του το καθενα.Συμφωνω οτι αξιζει τα λεφτα του, εστω κ για μια μικρη αυξηση θορυβου.Σας ευχαριστω που με βοηθησατε δινοντας μου ιδεες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να προσθεσω και εγω την εμπειρια μου . η γνωριμια μου με το 1SPOT εγινε το μακρινο 2005 . Απο τοτε εχω το ιδιο 1spot και εχουν περασει διαφορα πεταλια απο τα ποδια ολα τρεχανε με το 1SPOT Παντα χωρις κανενα προβλημα ακομα υπηρχε εποχη που ειχε κουμπωμενο πανω το boss dd-20 και αλλα 5-6 πεταλια  . Εχει παιξει σε προβες απο αυτοσχεδια στουντιο υπογεια μεχρι σε στουντιο ηχογραφησεων . Εχει παιξει λαιβ σε Αθηνα και επαρχεια και παντα χωρις κανενα προβλημα .Οτι κανει θορυβο το διαβασα εδω πρωτη φορα . :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου