Προς το περιεχόμενο

Acoustic Bass (Βοηθεια για χορδες)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολα τα μελη. Εχω εδω και λιγο καιρο ενα ηλεκτρακουστικο μπασσο και ηρθε η ωρα να βαλω χορδες. Εγω επειδη χρησιμοποιω Rotosound στο ηλεκτρικο μου, προς τα κει λεω να δοκιμασω αρχικα με καποιο σετ Phosphor Bronze που εχω βρει. Καπου διαβασα και για Black Nylon Tapewound οι οποιες κανουν και για fretless. Οποιος εχει παρομοια εμπειρια ας πει την γνωμη του. Ακουω γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶κουσα πως οι flat χορδές μπορεί να "τραυματίσουν" το fretless μπάσο. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης από όσο ξέρω οι flat χορδές σε ακουστικό μπάσο πλησιάζουν τον ήχο κοντραμπάσου ενώ οι bronze χορδές έχουν πιο δυνατό ήχο.

Πρόταση για χορδές σε ένα Epiphone El Capitan 5-string Acoustic Fretless;

FONT face=WingDings>&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακουστικο δεν κατεχω γι'αυτο και ψαχνομαι (μαλλον τελος του μηνα θα γινει η αλλαγη). Δεν εχω αταστο αλλα στο ηλεκτρικο μου οι Flat που εχω ειναι απολαυση και super smooth στο παιξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ FLAT χορδές είναι οι πιό "ήπιες" χορδές για κάθε τύπου μπάσο.

Προσωπικά προτιμώ και τον ΗΧΟ τους ειδικά αν παίζεις με πένα (φευ χαμένη τέχνη πιά.. :cry: ).

Σε όλες τις κλασικές ηχογραφήσεις των 50's,60's & 70's τα μπάσα φορούσαν Flat χορδές.

Bέβαια αν θέλεις slap θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις roundwound.

Οι flat έχουν και το πλεονέκτημα ότι ουσιαστικά δεν θέλουν σχεδόν ποτέ άλλαγμα! (o JAMERSON π.χ. επί 15 χρόνια χρησιμοποιούσε το ίδιο σετ!!).

Oι καλύτερες Flat χορδές μπάσου είναι οι PYRAMID και οι THOMAS STICK INFELD (ΚΑΙ ΟΙ 2 PURE NICKEL).

Για ακουστικό μπάσο ενα Phosphor Bronze set είναι ότι πρέπει κοίτα την d'Addario....

Eπίσης λάβε υπόψιν σου ότι οι flat έχουν μεγαλύτερο tension οπότε θα "σκληρήνει" λίγο το Feel...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Επαναφέρω αυτό το θέμα για να κάνω και 'γω τη δικιά μου ερώτηση. Αν βάλω κανονικές χορδές (τυλιχτές) στο ακουστικό άταστο μπάσο δεν θα χαρακτεί η ταστιέρα? Οι φλατ χορδές που είναι για ηλεκτρικό κάνουν?

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα χαραχτεί με την χρήση, βάλε flatwound εκτός και αν γουστάρεις να τρέχεις κάθε χρόνο σε μάστορες για να σου τρίψουν την ταστιέρα!

Δεν υπάρχουν flatwound για ακουστικά ή για ηλεκτρικά, όλες ίδιες είναι.

Οι black nylon που ανέφερε κάποιος παλιότερα έχουν επικάλυψη nylon για smooth ήχο που φέρνει αρκετά σε κοντραμπάσο. Είναι σχετικά low tension.

Oi flatwound είναι high tension συνήθως.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου