Προς το περιεχόμενο

midi προγραματισμός?


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Πολλες φορές χρησιμοποιώ το bomes midi translator http://www.bome.com/products/miditranslator

για να αλλάζω midi cc,sysex κτλ σε αντίστοιχα ,αναλογα με τις "ανάγκες" μου και σκεφτόμουνα καμια φορά τι ωρία θα ήταν να έγραφα απο την αρχή ένα τέτοιο πρόγραμμα(έστω ένα απλό midi gate)...

και ρωτάω, απο που πρέπει να ξεκινήσει κάποιος για να διαβάζει και να γράφει τέτοια προγραμματάκια (σε σχέση με midi πάντα).Δηλαδή ποια γλώσσα προγραμματισμού χρησιμοποιείται και είναι δυνατόν να μάθει κάποιος μόνος του απο την αρχή(περάσαν τα χρόνια για σπουδές...!)?βιβλία ποια θα προτείνατε?

Διάβασα και το post για τη csound http://www.noiz.gr/index.php?topic=156386.0 αλλά θα μου χρησίμευε να ασχοληθώ?!

ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιά παράδειγμα, αν μιλάς γιά PC, θα μπορούσες να ξεκινήσεις από Visual Basic ή Visual C ή C++. Ψάξε στην ιστοσελίδα της microsoft. Αν θυμάμαι καλά κάποιες εκδόσεις είναι δωρεάν.

Π.χ. www.microsoft.com/express/Windows

Γενικότερα με τις Visual θα μπορέσεις να στήσεις σχετικά εύκολα και πολύ γρήγορα το layout του προγράμματος που θα κατασκευάσεις. Παράθυρα, μενού κλπ. Μετά όμως θα πρέπει να ασχοληθείς με τις κυρίως ρουτίνες (σου) όπου θα ελέγχουν κατάλληλα τα midi δεδομένα πίσω από αυτά τα παράθυρα.

Θα πρέπει να κατέχεις καλά το πως κινούνται οι midi πληροφορίες έτσι ώστε να αποφύγεις κακοτοπιές (bugs). Αμέσως μετά θα πρέπει να ασχοληθείς και με τα "ενδότερα" των dll της microsoft που ελέγχουν τις συσκευές midi κλπ.

Συμβουλή, εάν όντως το έχεις κατά νου, καλό είναι να το προσπαθήσεις και να ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα θα σου ελεγα μην μπλεκεις με C++

μια λυση παντως ειναι και JAVA. Γενικα δεν πρεπει να ξαναεφευρεις τον τροχο .

Υπαρχουν διαφορες Libraries που θα σε βοηθησουν.

 

μια αλλη λυση που ειναι αρκετα χρησιμη και open source ειναι η γλωσσα processing http://processing.org/.

ειναι πολυ πανομοιοτυπη με JAVA και εχει αρκετες δυνατοτητες απο C++

 

μπορεις οτι χρειαζεσαι (περιβαλλον προγραματισμου , MIDI βιβλιοθηκες ) να το βρεις απο κει.

 

μια βιβλιοθηκη MIDI για processing

 

http://smallbutdigital.com/themidibus.php

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Ελληνικά βιβλία για προγραμματισμό σε visual C++?(ψαχνοντας στο net διαπίστωσα-μπορει και λάνθασμένα-οτι καλύτερα είναι να ξεκινήσω με c++ κα όχι με java)

Και φυσικά βιβλία για αρχάριους(άσχετους δηλαδή!)

 

Όσον αφορά την open source γλωσσα processing δε νομίζω οτι θα μπορούσα να ξεκινήσω απο εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι προσωπικη μου γνωμη (προγραματιστης ειμαι) οτι η C++ αμα θες να ξεκινησεις προγραματισμο ειναι η χειροτερη γλωσα.

 

 

η java πιστευω ειναι πιο καταλληλη.....

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον προγραμματισμό δεν ξέρω  πως τα πας αλλά στη μουσική καλά σε βλέπω!(τσέκαρα το link σου!)

Όντως ψιλοκάηκα αυτές τις μέρες ψάχνοντας στο net πληροφορίες...

Απλά σκέφτομαι το εξής με τη java:

Όποιο πρόγραμμα έχω ανοίξει που είναι σε java έχει περίεργη συμπεριφορά στα παράθυρα,αργεί να φορτώσει και πιάνει τρελό χώρο στη μνήμη...βέβαια μετά τρέχει ρολόι...

Έστω οτι έχω φτιάξει ένα απλό midi transpose key προγραματάκι και παω να το φορτώσω ,θα με χαλάσει όσο να'ναι...

Με visual basic μπορώ να κανω τίποτα?!η python σε τι επίπεδα δυσκολίας είναι?γλώσσες σαν csound-puredata μαθαίνονται&έχουν νόημα να ψαχτώ για midi μόνο?!

Αυτάαααααα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκεφτεί και'γω ένα σωρό φορές να κάνω μια αρχή σε vst/whatever programming αλλα δε το έχω κάνει ακόμα  :P Να συμπληρώσω ότι για να ασχοληθεί κάποιος σε βάθος με τέτοια θέματα, φαντάζομαι οτι θα χρειάζεται και γνώσεις αριθμητικής ανάλυσης και πολυμέσων. Τώρα για το ποια απο τις δύο γλώσσες είναι προτιμότερη για ξεκίνημα, ΔΕΝ είναι έτσι αλλα για ευκολία σκέψου την Java σαν υποσύνολο της C++. Θες κάτι δύσκολο έτσι ώστε να συνεχίσεις σε σχετικά γνωστά μονοπάτια ή μια πιο απλή αρχή και αφου θα έχεις κάποια εμπειρία να βουτήξεις στα βαθειά;

 

Τέλος να σου πω οτι με netbeans(ide) μπορείς να φτιάξεις ωραιότατα gui's απλώς με drag n drop. Δεν έχω εκμεταλλευτεί ποτέ αυτή τη δυνατότητα γιατί χρησιμοποιεί κάπως άσχημο κώδικα οπότε προτιμώ να τον γράφω μόνος μου, αλλά για αρχάριο/αυτοδίδακτο πιστεύω λύνει τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκεφτεί και'γω ένα σωρό φορές να κάνω μια αρχή σε vst/whatever programming αλλα δε το έχω κάνει ακόμα  :P ..........................

Κακώς!Και πως θα πλυθαίνουν και θα αναβαθμίζονται οι freeware εφαρμογές?ε?ε?!!

.................Τώρα για το ποια απο τις δύο γλώσσες είναι προτιμότερη για ξεκίνημα, ΔΕΝ είναι έτσι αλλα για ευκολία σκέψου την Java σαν υποσύνολο της C++.......................

Τι εννοείς?μπερδεύτηκα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως χοντρικά σκέψου την Java σαν μια C++ με επιπλέον επίπεδα αφαίρεσης, δηλαδή λεπτομέρειες που αποκρύπτονται απο τον προγραμματιστή. Αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν μεν τον προγραμματισμο πιο εύκολο αλλα υποτίθεται οτι χάνεις κάτι απο τις δυνατότητες της γλώσσας. Και'γω Java ψηφίζω για ξεκίνημα όπως και να'χει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου