Προς το περιεχόμενο

Αγορα delay (εως 150 euro...)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μην ξεχνάμε ότι το Nova Repeater έχει αναλογικό, φυσικό ήχο ενώ τα Βοss ψηφιακό.

 

Εννοείς οτι σου ακούγεται καλύτερα στο αυτί προφανώς γιατι και τα δυο είναι ψηφιακά.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Αν τα θες μόνο για βάθος στα solos τότε θα ψάξεις ιδανικά για το Mad Professor Deep Blue Delay. Έχει πολύ ωραία αίσθηση χώρου και πολύ μεγάλο headroom για να χώσεις πριν όσα γκαζοπετάλια θέλεις. Η PCB version πηγαίνει κάπου εκεί στο budget σου ενώ ίσως μπορείς να βρεις και την handwired μεταχειρισμένη σε αυτά τα λεφτά. Στις πολλές επαναλήψεις όμως είναι λίγο "σκληρό".

 

Εναλλακτική λύση αλλά πιο δυσεύρετη είναι ένα μεταχειρισμένο BMF Decho Box. Πιο "γλυκό" delay με πολύ καλό "tuned" treble roll off, και πολύ φυσική αίσθηση χώρου.

 

Αν θες επαναλήψεις και πιο ψυχεδελική "trippy" αίσθηση αλλά και γενικότερα πιο έντονο το εφέ, ξεχνάμε τα προηγούμενα καθώς και όλα τα ψηφιακά και πάμε στις  πολυδοκιμασμένες αλλά αξεπέραστες λύσεις...Boss DM-2 (για περισσότερο χώρο, πιο ζεστές επαναλήψεις) ή τα παλιά Memory Man, Boss  DM-3 το Ibanez AD-9 (το vintage όχι το reissue), το Rockman Stereo Echo - για πιο καθαρές αλλά παρ όλα αυτά απόλυτα ευχάριστες επαναλήψεις.

 

To Rockman εδώ που τα λέμε είναι και ότι καλύτερο μπορώ να σκεφτώ για solos κιθάρας γιατί έχει ένα χαρακτηριστικό compression που κάνει τον ήχο να ακούγεται "πολύ επαγγελματικός"... ;D

 

Τα περισσότερα από αυτά πουτ ανέφερα φυσικά μεταχειρισμένα στο ebay.

 

Για την ιστορία delay που δοκίμασα και δεν προτείνω...

 

1.TC Electronics Vintage Delay / TREX Replica. Απλά αδιάφορο. Το κράτησα μια βδομάδα.

2. DLS EchoTap. Χειρότερο από αδιάφορο. Μια βδομάδα.

3. Βoss DD3 (New Version): Όπως θα έλεγε και ο Cameron στο Top Gear "horrendously horrid". Δέκα λεπτά.

4. Boss Giga Delay. Eίκοσι λεπτά σε τεστ με έναν φίλο που ήταν κάτοχός του. Το BMF το έκανε σκόνη κατά κοινή ομολογία...

5. H&K Replex. Βασικά αυτό είναι φοβερό delay αλλά θέλει πρώτον να γουστάρεις πιο πειραματικά πράγματα και δεύτερον ένα χρόνο τουλάχιστον για να το μάθεις. Το είχα δύο χρόνια περίπου (μου το κλέψανε).

6. Καινούργιο Ibanez AD-9. Όσο πιο πολύ κατεβαίνεις την ταστιέρα τόσο χειρότερα ακούγεται. Δανεικό ευτυχώς για λίγες μέρες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kpeyos, σίγουρα καλές οι εντυπώσεις (δυστυχώς δεν συμφωνώ με αυτές) αλλά ούτε ένα από αυτά που πρότεινες - εκτός από το DD3 - δεν είναι στο μπάτζετ του συνφορουμίτη... κι εγώ πχ. θα μπορούσα να αρχίσω τις ιστορίες για όλα τα ντιλέι που διαθέτω κι έχω δοκιμάσει, αλλά εκτός από το ότι δεν θα τελειώναμε ούτε τον άλλο μήνα θα ήταν μάλλον και άχρηστο αν δεν ήταν κάτω των 150 ευρώ, χώρια που βλέπω πως υπάρχουν και άλλα εκατόν εβδομηνταεφτά θρεντς επ'αυτού.

 

Για να προτείνω ένα και μόνο: το καινούργιο TC Flashback που προαναφέρθηκε είναι έτη φωτός ηχητικά από οτιδήποτε άλλο έχω υπόψη μου στην κατηγορία τιμής (και σε πολλές ανώτερες, επίσης).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω πως δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι παίκτες μεγαθήρια έχουν χρησιμοπιήσει και χρησιμοπιούν τα DD -3 , DD -5 ,DD -6! να αμφισβητήσουμε τα γούστα και γνώσεις τους ? παίζει βέβαια και θέμα διαφήμισης αλλά δεν νομίζω να είναι αυτός ο βασικός παράγοντας ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με έχει ενθουσιάσει το ΤAPE Delay της RP1000.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kpeyos, σίγουρα καλές οι εντυπώσεις (δυστυχώς δεν συμφωνώ με αυτές) αλλά ούτε ένα από αυτά που πρότεινες - εκτός από το DD3 - δεν είναι στο μπάτζετ του συνφορουμίτη... κι εγώ πχ. θα μπορούσα να αρχίσω τις ιστορίες για όλα τα ντιλέι που διαθέτω κι έχω δοκιμάσει, αλλά εκτός από το ότι δεν θα τελειώναμε ούτε τον άλλο μήνα θα ήταν μάλλον και άχρηστο αν δεν ήταν κάτω των 150 ευρώ, χώρια που βλέπω πως υπάρχουν και άλλα εκατόν εβδομηνταεφτά θρεντς επ'αυτού.

 

Για να προτείνω ένα και μόνο: το καινούργιο TC Flashback που προαναφέρθηκε είναι έτη φωτός ηχητικά από οτιδήποτε άλλο έχω υπόψη μου στην κατηγορία τιμής (και σε πολλές ανώτερες, επίσης).

 

Αμάν με αυτούς τους σχολιασμούς στα posts μου bre παιδί μου... ;D

 

Για την ιστορία πρίν δύο μήνες αγόρασα ακόμα ένα DM2 με 150 ευρώ.

 

Το BMF το έχω βρεί και στα 80 ευρώ μεταχειρισμένο ενώ και καινούργιο δεν ξέρω κατά πόσο ξεπερνάει τα 150. Το δικό μου το πούλησα γύρω στα 100 στις αγγελίες του noiz πέρυσι.

 

To Mad Professor PCB είχε ξεκινήσει γύρω στα 160 ευρώ στα ιντερνετομάγαζα. Τώρα είδα ότι έχει ανέβει, αλλά άνετα το χτυπάς και μεταχειρισμένο κάτω από τα 150.

 

Το ότι υπάρχουν άλλα 150 threads πάνω στο θέμα δεν λέει απολύτως τίποτα. Από τότε έχουν προστεθεί άλλα 50 πετάλια delay στην αγορά και ακόμα τόσα μέλη στο noiz που μπορούν με την αφορμή να συμμετάσχουν δημιουργικά εάν και εφόσον θέλουν...

 

Κατά τ' άλλα δεν υπάρχει φυσικά κανένα δυστύχημα στο ότι δεν συμφωνείς και προσωπικά θα ήθελα πολύ να διαβάσω και τη δική σου updated άποψη για το θέμα.

 

Απλά εγώ τυγχάνει να συμβαδίζω με την ευρέως επικρατούσα στα gearhead forums άποψη ότι ψηφιακό delay = καλό όταν έχει μεγάλο headroom, κυρίως για βάθος και vintage analog delay = καλό για repeats.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι... Αυτοί που έχουν ακούσει και τις δύο εκδόσεις του deep blue delay( pcb, handwired) κατάλαβαν κάποια ηχητική διαφορά μεταξύ τους? Πώς συγκρίνεται η pcb έκδοση με το tc flashback delay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να ρωτήσω και εγώ κάτι... Αυτοί που έχουν ακούσει και τις δύο εκδόσεις του deep blue delay( pcb, handwired) κατάλαβαν κάποια ηχητική διαφορά μεταξύ τους? Πώς συγκρίνεται η pcb έκδοση με το tc flashback delay?

 

Από κάποιες κριτικές στο TGP φαίνεται πως ηχητικά είναι ίδια. Το κόστος είναι στο κατασκευαστικό μέρος αλλά και το διαφορετικό enclosure (κουτάκι). Τα hw έχουν σουηδικά ELKA enclosures που είναι από μόνα τους αρκετά ακριβά. Εγώ έχω ακούσει μόνο το hw. To flashback δεν το έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι... Αυτοί που έχουν ακούσει και τις δύο εκδόσεις του deep blue delay( pcb, handwired) κατάλαβαν κάποια ηχητική διαφορά μεταξύ τους? Πώς συγκρίνεται η pcb έκδοση με το tc flashback delay?

 

Kαι τα δυο είναι φτιαγμένα σε pcb. Έχω παίξει το πιο ακριβό και έχω το Flashback. To Mad Professor είναι καλό αλλά κάπως μονοδιάστατο και οne-trick pony (δεν κάνει τίποτε άλλο) ενώ το Flashback έχει απίστευτες δυνατότητες και ισάξια, αν όχι καλύτερη ηχητική ποιότητα, ειδικά με ορισμένα από τα καινούργια Toneprints που είναι εξαιρετικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos: Για το DM2 δεν το ήξερα, λίγο κ#$%φαρδία μου φαίνεται αλλά καλή ευκαιρία... το ΒΜF από Ευρωπαίο ντίλερ καινούργιο κάνει 215 ευρώ. To φτηνό Deep Blue είναι στα 200 (δεν ξέρω αν το έχει ο Ντιβής, δεν ξαναψωνίζω ποτέ πια από εκεί). Αν πάμε στα μεταχειρισμένα πάει πολύ μακριά η βαλίτσα, αν και ορισμένα που ανέφερες πάλι δεν βρίσκονται ούτε με 150 ευρώ, ειδικά πχ. τα παλιά Dlx. Mem. Man που η τιμή τους ανεβαίνει σταθερά λόγω συλλεκτικότητας και φήμης holy grail (που εδώ που τα λέμε την αξίζουν).

 

Η διαφωνία υπήρξε στην άποψη που έχεις για μερικά από τα ντιλέι που έγραψες, όπως το Replica, το DLS και το Giga Delay, που δεν την συμμερίζομαι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου