Προς το περιεχόμενο

I'd rather buy a REAL Fender than some parts-o-caster...


marmelaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρηκα αυτο το αρθρο στο site του Nash (Nash Guitars) και ειπα να το μοιραστω.

Ειδικα το κομματι που αναφερεται στις Fender και κατα ποσο τους αξιζει να φερουν το εμβλημα της εταιρειας μου αρεσε ιδιαιτερα.

 

http://www.nashguitars.com/IMHO.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα εχουμε ξαναπει ....και ξαναπει και ξαναπει.... ;D

 

Ομως η πραγματικοτητα ειναι οτι το 99% των κιθαριστων ουτε ορεξη,ουτε γνωσεις ουτε ...πιστη εχει στο να φτιαξει μονος του μια καλη bolt on κιθαρα απο parts...οποτε προτιμα να την αγορασει ετοιμη....και να γραφει και...Fender....

 

Δυστυχως για τον Nash το 90% των κιθαρων που πουλαει.....καταληγουν με λογοτυπο Fender.... ;D 

 

Απο εκει και περα,εχει απολυτο δικιο οτι οι καινουργιες Fender δεν εχουν καμμια σχεση με τις παλιες.....ειναι ΠΟΛΥ καλυτερες..... ;D ;D (τεραστια ποικιλια μοντελων και τιμων,δραματικα καλυτερο consistency)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν και σήμερα πολλοί που παπαγαλίζουν το ρητό "σαν τις original 7ender... τίποτα".  ::)

 

Μπορώ να κατανοήσω πλήρως τους ανθρώπους της γενιάς μου, όλους εμάς που βλέπαμε κρεμασμένες Strat και Tele στα μαγαζιά όταν είμαστε 14-15 και ξέραμε ότι δεν θα μπορούμε να τις αγοράσουμε για τα επόμενα Χ χρόνια... Το απωθημένο (όπως και το αντίστοιχο με τις Gibson) έχει μεγάλη δύναμη.

 

Σήμερα θα θεωρούσα παλαβό όποιον θα πήγαινε "αβλεπεί" να αγοράσει μια 7ender, χωρίς να εξετάσει τις εναλλακτικές προτάσεις... αλλά και εδώ υπάρχουν εξαιρέσεις:

 

1) Αν θέλει κάτι οικονομικό, είναι χαζομάρα να φτιάξει μια partcaster από φτηνά υλικά, όσο υπάρχουν οι απίθανες (νεώτερες τουλάχιστον) Squier. Από μια άποψη, οι Squier είναι πολύ πιο πιστές στο πνεύμα του του Leo από τις "original 7ender". Και με 300-400 ευρώ, σοβαρή partcaster δεν φτιάχνεις, εκτός αν ψωνίσεις μεταχειρισμένα υλικά.

 

2) Για κάποια μοντέλα βρίσκεις ανάλογη ποιότητα και "μοναδικότητα" μόνο σε μπουτίκ κατασκευαστές, παράδειγμα οι Eric Johnson (και τα δύο μοντέλα). Αξίζουν.

 

3) "Κι'αν σου κάτσει"? Αν βρει και παίξει κάποιος μια 7ender που να είναι ακριβώς αυτό που ζητάει, ανεξαρτήτως τιμής (σε κάποια όρια πάντα), τότε αυτή πρέπει να πάρει. Τα 2 κατοστάρικα πάνω ή κάτω και οι οικονομοτεχνικές αναλύσεις είναι για τους λογιστές, όχι τους μουσικούς.

 

Τέλος, οι partcaster μπορούν να είναι απίθανα φτηνές (και, συνήθως, με αναλογα αποτελέσματα...) ή και πολύ ακριβές. Προσωπικά πάντοτε ενσωματώνω στο κόστος τη χρέωση της δουλειάς ενός πολύ καλού μάστορα, ώστε να είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη, όχι με 7ender βέβαια, αλλά με αυτό που θα έπαιρνε κάποιος από έναν... "αντιγραφέα" μπουτικά.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κατανοήσω πλήρως τους ανθρώπους της γενιάς μου, όλους εμάς που βλέπαμε κρεμασμένες Strat και Tele στα μαγαζιά όταν είμαστε 14-15 και ξέραμε ότι δεν θα μπορούμε να τις αγοράσουμε για τα επόμενα Χ χρόνια... Το απωθημένο (όπως και το αντίστοιχο με τις Gibson) έχει μεγάλη δύναμη.

 

Και εμεις....ψευτικες Fender & Gibson ...χαλβαδιαζαμε (ειχαν ηδη αγοραστει απο τεραστιες πολυεθνικες...πολυ πιο...απανθρωπες απο αυτες που τις εχουν τωρα..... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμεις....ψευτικες Fender & Gibson ...χαλβαδιαζαμε (ειχαν ηδη αγοραστει απο τεραστιες πολυεθνικες...πολυ πιο...απανθρωπες απο αυτες που τις εχουν τωρα..... ;D)

 

To σηματάκι λιγουρευόμασταν Νίκο, σιγά μην ξέραμε τότε από κιθάρες πόσο μάλλον από... απάνθρωπες πολυεθνικές!  ;D

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κατανοήσω πλήρως τους ανθρώπους της γενιάς μου, όλους εμάς που βλέπαμε κρεμασμένες Strat και Tele στα μαγαζιά όταν είμαστε 14-15 και ξέραμε ότι δεν θα μπορούμε να τις αγοράσουμε για τα επόμενα Χ χρόνια... Το απωθημένο (όπως και το αντίστοιχο με τις Gibson) έχει μεγάλη δύναμη.

O πατέρας μου βλέποντας τις φτηνές κιθάρες μου με ρώτησε γιατί ξοδεύω έτσι τα

λεφτά μου (του).

-Μάθε να παίζεις και θα σου πάρω Αμερικάνα Fender.

-Μα είχα American deluxe και την πούλησα...

-...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά μην ξέραμε τότε από κιθάρες πόσο μάλλον από... απάνθρωπες πολυεθνικές!  ;D

 

 

Ναι, και τώρα που μάθαμε απο κιθάρες και απάνθρωπες  πολυεθνικές,  τι κάνουμε; .....το απολαμβάνουμε;

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και τώρα που μάθαμε απο κιθάρες και απάνθρωπες  πολυεθνικές,   τι κάνουμε; .....το απολαμβάνουμε;

Βεβαίως...απολαμβάνουμε το Κινέζικο όνειρο ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απο εκει και περα,εχει απολυτο δικιο οτι οι καινουργιες Fender δεν εχουν καμμια σχεση με τις παλιες.....ειναι ΠΟΛΥ καλυτερες..... ;D ;D (τεραστια ποικιλια μοντελων και τιμων,δραματικα καλυτερο consistency)

 

Αυτό που λες Νίκο το έχεις γράψει πολλές φορές στο παρελθόν και έπρεπε τελικά να αποκτήσω ένα πιο... παλιό κούτσουρο - και να πάρω το κατσαβίδι στο χέρι- για να έχω ιδίαν άποψη.

 

Πήρα ένα Precision του '78, ήχος γαμώ, «πρεσισιονίλα» του κερατά, αλλά η συνολικότερη κατασκευαστική εικόνα- σε σχέση με τα άλλα Fender που έχω και είναι από το '96 και επάνω- είναι ότι ήταν λίγο... καλαμπορτζάκοι οι μάστορες ;D ;D ;D

 

Τα πιο σύγχρονα όργανα της Fender είναι πιο- να το πω- compact κατασκευές.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου