Προς το περιεχόμενο

Tα κορμια και τα Μαχαιρια Ara Dinkjian - Ελ.Αρβανιτακη.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα  μεσα από τις σελιδες του Νοιζ και να συστησω-υπενθυμισω έναν {κατά τη γνωμη μου} από τους πιο σημαντικους δισκους που ηχογραφηθηκε στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια. Ο δισκος αυτος εκδοθηκε στις αρχες του 1995 και εχει το ονομα «Τα κορμια και τα μαχαιρια.»

Προκειται για μια συνεργασια της Ελ. Αρβανιτάκη και ενός Αρμενιου Ουτίστα που ακουει στο ονομα Ara Dinkjian . Ο  συνθετης Δημητρης Παπαδημητριου ανέλαβε τις ενορχηστρωσεις .

Τα κομματια ειτε είναι του ιδιου του Dinkjian ,ειτε είναι παραδοσιακα τραγουδια της Αρμενιας. Οποιος εχει ακουσει παραδοσιακη Αρμενικη μουσικη {και εχει διαβασει την ιστορια της Αρμενιας με τη γενοκτονια και τον ξεριζωμο},θα ξερει ότι τα τραγουδια τους εχουν ένα ιδιαιτερο ηχο..Πανεμορφα μινορε τραγουδια ,διανθισμενα όμως με το στοιχειο της χαρμολυπης.

Ο ηχος του cd είναι για μενα ο πιο ζεστος ηχος από φυσικα οργανα που εχει καταγραφει ποτε σε Ελληνικο studio . Ουτι ,κλαρινο ,σαντουρι και λαουτο,σαζι , κρουστα , τζουραδες και τσαμπουνες  όλα φυσικα οργανα και παιγμενα από ανθρωπους ,με μονη εξαιρεση λιγα keyboards που είναι και μονο digital οργανο που υπαρχει.

Ηχοληπτης αυτης της εξαιρετικης δουλειας ηταν ο Κωστας Καλημερης. Οι μουσικοι που συμμετειχαν σε αυτό το δισκο αποτελουν την αφροκρεμα της  παραδοσιακης  μας μουσικης. Μουσικοι όπως ο Β. Σαλεας  και ο Θ.Παπαδοπουλος στο κλαρινο, ο Γιαννης Ζευγωλης στο βιολι, ο Λευτερης Ζερβας στο λαουτο, ο Μιχαλης ο Αρμαγος και ο Γ.Σπαθας στις κιθαρες, και ένα εκπληκτικος κρουστος και συνεργατης του Dinkjian από τους Night Ark ο Airto Tancboyaciyan. O λογος που σας υπενθυμιζω αυτό το δισκο..ειναι γιατι μεσα του υπαρχουν κατά τη γνωμη μου 12 καταπληκτικα κομματια - ενας δισκος φτιαγμενος με πολύ δουλεια και μερακι {από ολους!} ..αλλα και με πραγματικη αναγκη υπαρξης.

Ποσο συχνα αραγε το συνανταμε πλεον αυτό…?.

Αποτελει μερος της δικιας μου δισκοθηκης εδώ και 15 χρονια…και κάθε φορα που ξαναγυρναω σε αυτό το δισκο, είναι σαν να μου ¨μιλαει¨ όπως την πρωτη φορα που τον ακουσα. Ενας δισκος που κατά τη γνωμη μου δεν πρεπει να λειπει από κάθε σοβαρη δισκοθηκη .Δεν θα μπορουσα να κλεισω αυτό το thread χωρις να κανω ειδικη αναφορα στους δυο στιχουργους αυτου του εργου  που δεν είναι αλλοι από τον Μιχαλη Γκανά και τη  Λινα Νικολακοπουλου. 

Ελπιζω καποια στιγμη να ανακαλυψετε και εσεις αυτό το δισκο .

Β. Μουλακάκης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα ζηλέψεις αλλά:

 

1) Ημουν εκεί όταν ηχογραφήθηκαν πολλά από τα μέρη του δίσκου

2) Ήμουν εκεί όταν πρόβαρε ο Παπαδημητρίου με την Αρβανιτάκη το τελευταίο κομάτι του δίσκου

3) Έχω κάνει κάμποσες από τις φωτογραφίες που υπάρχουν στο εσώ/εξώφυλλο

4) Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι ένας σπουδαίος (και βάλε) δίσκος

 

Ω, ναι...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι θα ζηλεψεις αλλα....

 

ειμαι ο ντραμερ στο τελευταιο κλιπ

επαιζα με την ελευθερια ον εντ οφ 7-8 χρονια...

 

 

;D ;D ;D ;D :D :D :D :P :P :P

 

οντως,πολυ μεγαλος δισκος!η καλυτερη στιγμη της σιγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι θα ζηλεψεις αλλα....

 

ειμαι ο ντραμερ στο τελευταιο κλιπ

επαιζα με την ελευθερια ον εντ οφ 7-8 χρονια...

 

 

Τιμη μας Μ. Καπηλιδη που σε εχουμε εδω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χαρα μου...νασαι καλα... :)

 

το κομματι που κυριολεκτικα με κανει χωμα ειναι το παρακατω...μια απο τις πιο ανατριχιαστικες στιγμες στην ιστορια της ελληνικης δισκογραφιας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ημουν εκεί όταν ηχογραφήθηκαν πολλά από τα μέρη του δίσκου

2) Ήμουν εκεί όταν πρόβαρε ο Παπαδημητρίου με την Αρβανιτάκη το τελευταίο κομάτι του δίσκου

3) Έχω κάνει κάμποσες από τις φωτογραφίες που υπάρχουν στο εσώ/εξώφυλλο

 

μήπως  είσαι ο καφετζής..  ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως  είσαι ο καφετζής..   ;D

 

Δεν θα σου απαντούσα, αλλά είναι φανερό ότι δεν έχεις το δίσκο.

Αν θέλεις στείλε μου με π.μ. τη διεύθυνσή σου να σου τον στείλω.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αλλά είναι φανερό ότι δεν έχεις το δίσκο.

 

Ναι δεν έχω τον δίσκο (τον έχω ακούσει και έχω άποψη) έχω όμως τον  επόμενο ''τραγούδια για τους μήνες'' ο οποίος  για μένα  είναι καλύτερος ή  μάλλον ο καλύτερος της ,( το σωστό βέβαια είναι ότι άπλα μου αρέσει πιο πολύ ;D)  και εξηγώ:

ο Παπαδημητρίου όχι μόνο ενορχηστρώνει εξ ολόκληρου άλλα και συνθέτει, με έμφαση στους λαϊκούς δρόμους και όχι μόνο (γνωρίζουμε  από ποιες μουσικές  έρχεται) , ο Γκανας επέτρεψε μου να πω ότι μου ‘κανει’ πιο απο την  Νικολακοπούλου,  νομίζω γράφει πιο απλοϊκά , α.. όσο για την  μελοποίηση των λεγόμενων Ελύτη και Καρυωτάκη ..

to parapono-eleftheria arvanitaki

 

 

μόνο που δεν βλέπω φωτογραφίες πέρα απο κάτι ζωγραφιές στο δίσκο.  ;)

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, από τους καλύτερους ελληνικούς δίσκους της τελυταίας 15ετίας.

Η Αρβανιτάκη ανήκει στους ελάχιστους (δυστυχώς) μουσικούς που κρατάνε την ταμπέλα "έντεχνο" από το μην θεωρείται προσβολή...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου