Προς το περιεχόμενο

Gretsch Electromatic g5120


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολλά χρόνια απέκτησα επιτέλους την κιθάρα των ονείρων μου για τα 18α γενέθλιά μου  ;D Περιττό να πω πως έχω ερωτευτεί, και πως σε ένα μήνα ήδη έχω γίνει πολύ καλύτερος παίχτης απ'ότι ήμουν πριν. Οπότε ένα σύντομο review για όποιον ενδιαφέρεται.  ;)

 

*Το μπράτσο της είναι στις ιδανικές αναλογίες για τα γούστα μου και τα χέρια μου. Μου φέρνει σε κάτι μεταξύ les paul και ακουστικής και από την πρώτη στιγμή με βόλεψε. Δεν είναι ούτε πολύ παχύ ούτε λεπτό - κάπου στη μέση.

 

*Φοράει 11άρες χορδές, κάτι που με δυσκόλεψε αρκετά στην αρχή, αν και τώρα τα χέρια το αριστερό μου χέρι έχει γίνει τανάλια.  :P

 

*To cutaway δεν μπορώ να πω πως βολεύει άμα θες να παίξεις κάτω από το 15ο τάστο.

 

*Οι μαγνήτες είναι έτσι και έτσι. Το μόνο που χαλάει αυτή την άψογη κιθάρα. Πολύ mud και σίγουρα θα τους αλλάξω με TV Jones.

 

*Το Bigsby είναι κορυφή, αλλά επικίνδυνο, γιατι μετά θες να το χρησιμοποιείς σε κάθες νότα που παίζεις.  ;D Φυσικά δεν θα εξυπηρετήσει τους τύπους που θέλουν να το παίξουν Vai, αλλά εμένα μου κάνει τέλεια.

 

*Η κιθάρα έρχεται με αφρό κάτω από τη γέφυρα από το εργοστάσιο. Δύο λεπτά υπόθεση για να τον βγάλεις και να ρυθμίσεις το intonation και μετά είσαι JΕΤ.

 

*Χρειάζεται να πω ότι είναι πανέμορφη?  ::)

 

*Βγάζει αρκετό feedback. ΑΦΤΟ

 

*Όταν παίζεις όρθιος σου έρχονται δονήσεις στο σώμα. Κάτι που είναι αρκετά.....ευχάριστο.. ;D

 

*ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ.

 

*Είναι από τα φτηνά μοντέλα της Gretsch κι όμως μπορεί να φέρει στα ίσα τις περισσότερες Fender/Gibson που έχω παίξει.

 

*Το κακό είναι πως ήρθε χωρίς θήκη. Και είναι αρκετά δύσκολο να βρείς για το μέγεθός της....

 

*Είναι φτηνή. Εγώ την πήρα από musicstore για 666 εουρα και τα άξιζε και με το παραπάνω.

 

*Είναι πανέμορφη.

 

Ορίστε και ένα βιδεο που τράβηξα σήμερα. Κάτι σαν test-drive με το STANDARD τραγούδι για Gretsch.  ;D

 

 

 

 

 

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.000.000 κιθαροδόλαρα απο μένα για τα γενέθλια σου boy .

 

Απο τις λίγες φορές που βλέπουμε 18χρονο σε ΤΟΣΟ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ .

Μεγιές , χρόνια πολλά , καλοτάξιδη κι εις ανώτερα  :D

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές! κούκλα!

(ειλικρινά μπράβο για τις επιλογές σου μουσικά, ηχητικά κλπ)

 

+1000, +1000 και +1000... και χρόνια σου πολλά. Eυχαριστούμε για το review. :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθαράκλα. Πανέμορφη. Μεγειά και χρόνια πολλά.

 

+1

με κάλυψες Ρεη 4/4  8)

 

να ρωτήσω αν είναι βαρΥά κιθάρα;

φανταζόμαι πως θα είναι, δεδομένου όγκου και με τόσα σίδερα πάνω...

Το ρωτάω γιατί με τη δικιά μου {samick RL4 - καμία σχέση αλλά οκ} μετά από μισή ώρα όρθιος με πονάει όλο μου το κορμί...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά ευχαριστώ παίδες  :D Ήταν όνειρο μου να πάρω αυτή την κιθάρα για πολλά χρόνια. Σπίτι μεγάλωσα με ELVIS, Setzer, Chet Atkins και Cochran βλέπετε... οπότε λογικό να είμαι Gretsch-head 8)

 

Την προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ σε όποιον έχει να δώσει ένα μεσαίο προς μεγάλο ποσό και μαζί με θήκη και μαγνήτες βγαίνει κάπου στα 900 euros.

 

Mια επίσης πολύ καλή επιλογή είναι αυτή εδώ: http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Gretsch-G5122-Hollowbody-DC-Walnut/art-GIT0013182-000 την οποία είχα βάλει στο μάτι λόγο του Josh Homme.

 

Aπλά ανεβάζει το budget αρκετά  ;)

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έφτιαξες τη μέρα. Αν υπάρχουν πιτσιρικάδες σαν εσένα... ίσως δεν έχουν χαθεί όλα. Νά' σαι καλά.

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

με κάλυψες Ρεη 4/4  8)

 

να ρωτήσω αν είναι βαρΥά κιθάρα;

φανταζόμαι πως θα είναι, δεδομένου όγκου και με τόσα σίδερα πάνω...

Το ρωτάω γιατί με τη δικιά μου {samick RL4 - καμία σχέση αλλά οκ} μετά από μισή ώρα όρθιος με πονάει όλο μου το κορμί...

 

Και εγώ την περίμενα τέρας αλλά είναι ΠΟΥΠΟΥΛΟ παρά την εμφάνισή της. Η tele που έχω είναι πολύ πιο βαριά.  ;D

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου