Προς το περιεχόμενο

Βιβλίο για κατασκευή κιθάρας


Sir Muttley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους!

 

Δεν λέω πως θα ασχοληθώ σύντομα με την κατασκευή, αλλά σίγουρα θα ήθελα πολύ να διαβάσω για αυτή.

Θα ήθελα λοιπόν να αγοράσω ένα καλό βιβλίο για την κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας που να είναι αναλυτικό και όμορφα γραμμένο και να έχει και εικόνες.

 

Το ξέρω ότι υπάρχουν πολλά στο ebay αλλά δεν θέλω να πάρω κάτι στην τύχη.

Πολλοί από εσάς ίσως να έχετε αγοράσει η να έχετε ακούσει πολύ καλά σχόλια για κάποιο συγκεκριμένο και να θέλετε να μου το προτείνετε.

 

έχω κοιτάξει πολλά videos στο youtube όπως και σε site κατασκευαστών.

Αλλά θα ήθελα να προχωρήσω και σε αγορά βιβλίου.

 

Αν υπάρχει και ελληνικό ακόμα καλύτερα (που δεν το βλέπω) αλλά και στα αγγλικά να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το build your own electgric guitar απο τον martin oakham ειναι αναλυτικοτατο. αν δεν θες να ξοδευτεις κατεβασε αυτο σε pdf. λεει για cigar box αλλα τα μπορεις να το ακολουθησεις και για κιθαρα. εξαλλου το μπρατσο ειναι ιδιο.http://www.cigarboxnation.com/page/free-plans

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.com/Make-Your-Own-Electric-Guitar/dp/0953104907

 

Όχι το αναλυτικότερο βιβλίο, αλλά σου δίνει μια πολύ καλή βάση για να ξεκινήσεις.Φωτογραφίες έχει(ασπρόμαυρες αλλά καλές), καλογραμμένο είναι και καλύπτει πολλές διαφορετικές παραμέτρους της κατασκευής/συναρμολόγησης, καθώς και του setup.

 

 

Υ.γ. Δε νομίζω ότι μπορεί βιβλίο να σου λύσει όλες τις απορίες, πάντα θα υπάρχει κάτι 

      που δε θα το βρείς γραμμένο πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.com/Make-Your-Own-Electric-Guitar/dp/0953104907

 

Όχι το αναλυτικότερο βιβλίο, αλλά σου δίνει μια πολύ καλή βάση για να ξεκινήσεις.Φωτογραφίες έχει(ασπρόμαυρες αλλά καλές), καλογραμμένο είναι και καλύπτει πολλές διαφορετικές παραμέτρους της κατασκευής/συναρμολόγησης, καθώς και του setup.

 

 

Υ.γ. Δε νομίζω ότι μπορεί βιβλίο να σου λύσει όλες τις απορίες, πάντα θα υπάρχει κάτι   

       που δε θα το βρείς γραμμένο πουθενά...

 

Θα το κοιτάξω σε ευχαριστώ.

 

Ναι σίγουρα αναζητώ και απο αλλού πληροφορίες αλλά για το κρεβάτι πριν τον ύπνο θέλω και το βιβλίο μου  ;D

 

Άραγε το βιβλίο που πρότεινε ο E.G έχει εικόνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Αρμάο (έτσι γράφεται ???) στην Χαριλάου Τρικούπη απο ότι θυμάμαι είχε μια μεγάλη γκάμα απο τέτοια βιβλία , κάνε μια βόλτα  ;)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gerrard  thanks φίλε μου θα πάω να δω...ναι αρμαο το λένε το μαγαζί

 

 

 

εχει εικονες, εγχρωμες, και ειναι αναλυτικο, step by step.το pdf το ανοιξες?

 

 

Και Βεβαία! Και είναι παρά πολύ καλό και παρά πολύ αναλυτικό.

 

Μπορεί να αναφέρετε σε cigar box guitar αλλά για το μπράτσο έχει πολύ αναλυτική

επεξήγηση!

 

Από το τι εργαλεία θα χρειαστείς μέχρι και κοντινές έγχρωμες φωτογραφίες!

 

..πες με υπερβολικό αλλά εγώ αυτό το pdf θα το πάω για εκτύπωση και βιβλιοδεσία!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το build your own electgric guitar απο τον martin oakham ειναι αναλυτικοτατο. αν δεν θες να ξοδευτεις κατεβασε αυτο σε pdf. λεει για cigar box αλλα τα μπορεις να το ακολουθησεις και για κιθαρα. εξαλλου το μπρατσο ειναι ιδιο.http://www.cigarboxnation.com/page/free-plans

 

καλά είναι φοβερός ο τύπος!!!

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου