Προς το περιεχόμενο

fender custom shop pickups.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω επιτελους να βρω δυο μαγνητες για την american deluxe μου που να μπιστανε καλα ;D.Μιλαω για neck-middle μαγνητες αφου bridge σκεφτομαι να αφησω ειτε τον duncan custom ,ειτε να βαλω και εκει μονό τον ssl-3.Aπο ολους τους custom shop εχω ακουσει live μονο τους texas special οι οποιοι δεν με τρελαναν,ισως βεβαια εφταιγε και ο ενισχυτης που επαιξα.).Το κακο ειναι οτι ειναι πανακριβοι και δεν μπορω να πειραματιστω καθολου.Η μονη πηγη για πληροφοριες ηχητικα ηταν το you tube ,οπου εκει μου ακουστηκανε με περισσοτερο ζουμι οι 54

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0992112000

 

Mπορει καποιος που εχει εμπειρια με καποιους απο τους custom shop να μου δωσει τα φωτα του?

 

 

 

p.s επισης να πω οτι δεν ξερω και ποιες ειναι οι διαφορες τους ηχητικα...δλδ δεν ξερω σε τι διαφερει η περιοδος 50's απο την 60's ηχητικα κλπ.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της Fender εχει πολυ καλες περιγραφες του ηχου των μαγνητων.

 

Προωπικα για Tele οι αγαπημενη μου Fender μαγνητες ειναι

 

-bridge:NOCASTER &  '62 Tele Custom

-neck:Texas Special

 

o μεσαιος μαγνητης ειναι ετσι κι αλλοιως μαγνητης strat,οι αγαπημενοι μου Fender strat μαγνητες ειναι οι 57/62 (που δεν ειναι Custom Shop)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους 54άρηδες (που τους αγαπώ πολύ) τους έχω δοκιμάσει σε πολλές κιθάρες, έχουν αυτό τον κουδουνιστό vintage ήχο που ακούς σε Surf (μάλιστα οι surfuri Tonerider ήταν πάρα πολύ κοντά στους original) άλλο ένα σετ που δοκίμασα ήταν οι 69άρηδες αλλά εκεί μπερδεύτηκα διότι τις δυό φορές που τους αγόρασα ήταν διαφορετικοί και σε ήχο αλλά και μέτρησα διαφορετική αντίσταση ένα σετ custom ήταν πολύ δυνατοί (ο τύπος που μου τους πούλησε μου τους είπε σαν αντίγραφα του σετ του Rory Gallagher,- και μπορεί να ήταν κι έτσι διότι ήταν πολύ δυνατοί κι αρπάζαν με το παραμικρό).

Δοκίμασα WCR, που μου άρεσαν πάρα πολύ και είναι οι βασικοί μου μαγνήτες στην Blusiαρα strat μου. Αυτοί που μου άρεσαν πάρα πολύ ήταν ένα σετ G&L, πολύ λαμπεροί μαγνήτες καθώς και οι Bill Lawrence που σε όποια κιθάρα κι αν τους έβαλα έδειξαν.... (σε 5-6 κιθάρες φίλων και σε μιά δική μου) Και τέλος οι SD ssl 7 οι οποίοι είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ μαγνήτες που με το ποτενσιόμετρο κάτω από το 6 παίζουν και σαν ssl 3.

Oι 57/62 επίσης είναι πολύ All around.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 1000000 για τον Παππου Μπιλ Λωρενς !!!!

Εχω ενα σετακι στην μια στρατ μου και ετοιμαζω παραγγελια για ενα σετ humbs.  Αυτο που δοκιμασα και μ αρεσει σαν ηχος ειναι ο συνδιασμος των singles neck&midle με hot rail bgidge ολα του λωρενς. (http://i458.photobucket.com/albums/qq301/vagtanplan/DSC01135.jpg)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω επιτελους να βρω δυο μαγνητες για την american deluxe μου

 

Για στρατ μιλάς μάλλον ε; Γιατί τον SF τον μπέρδεψες απ' ό,τι φαίνεται. Βέβαια και να το διευκρίνιζες, μάλλον πάλι για τέλε θα σου έλεγε. ;D

 

Όσον αφορά fender cs μαγνήτες για στρατ, είχα τους texas specials για πολλά χρόνια και τώρα έχω τους 54άρηδες. Τους δεύτερους, τους θεωρώ ό,τι πιο κοντά σε vintage strat ήχο έχω ακούσει με μπίστημα να φαν κι οι κότες (με έναν τρομερό μεσαίο που για πρώτη φορά σε στρατ, μου αρέσει να τον ακούω και μόνο του). Αν σε ενδιαφέρει να ακούσεις πράγματα, στείλε πμ, να σου δώσω λινκς, γιατί κατά καιρούς έχω ανεβάσει αρκετά κλιψ και με τα δύο σετ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει αρκετούς, οι 57/62 σαν σετ είναι ότι καλύτερο, για μένα ο καλύτερος συνδιασμός είναι Fat 50s - Neck, Custom 69' - Middle, και φυσικά στην θέση bridge texas special η ο seymour duncan ssl-5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει αρκετούς, οι 57/62 σαν σετ είναι ότι καλύτερο, για μένα ο καλύτερος συνδιασμός είναι Fat 50s - Neck, Custom 69' - Middle, και φυσικά στην θέση bridge texas special η ο seymour duncan ssl-5.

 

 

αυτο που λες προυποθετει να αγορασω 2 σετ ...ενα fat 50's και ενα  '69 αυτο πλεον δεν γινεται ......πολλα τα λεφτα .

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θεωρητικά οι 60s είναι οι πιο "αδύναμοι" από τους 50s. Δεν έχω ακούσει τους 50s, οι 60s παραήταν low output για τα γούστα μου. Έφταναν σε σημείο να είναι και αρκετά "hollow".

 

Kαλύτεροι μονοί που έχω ακούσει, μακράν (με διαφορά ετών φωτός), είναι οι Fralin, για vintage ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να μην κουραζεσαι....και για να μην εχεις προβληματα διαφορας φασης με τον Duncan στη θεση bridge (οι SD εχουν αναποδη πολικοτητα απο τους Fender) γιατι δεν βαζεις SD Alnico 2 ?Ειναι φοβεροι μαγνητες στρατ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτο που λες προυποθετει να αγορασω 2 σετ ...ενα fat 50's και ενα  '69 αυτο πλεον δεν γινεται ......πολλα τα λεφτα .

 

Δέν χρειάζεται να αγοράσεις 2 σέτ  ;D

 

http://cgi.ebay.co.uk/D-GILMOUR-PICKUP-SET-SD-SSL-5-FENDER-CUSTOM-69-FAT-50S-/370473948192?pt=Guitar_Accessories&hash=item5641f7d420

 

Άν έχεις paypal χτυπάς και ξεμπερδέυεις, αλλίως αν επιμένεις να πειραματιστείς και να δοκιμάσεις διάφορους στην θέση bridge μια γύρα στο ebay βρίσκεις άνετα ξεχωριστούς μαγνήτες για κάθε θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου