Προς το περιεχόμενο

Ντουετα για μπασο-Carol Kaye


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια...

Ανακαλυψα σε μια τσαντα ξεχασμενο ενα υπεροχο βιβλιο-Βιβλος για τον μοντερνο (σκουλαρικια,δερματινα,μακιγιαζ στα ματια)μπασιστα..Το βιβλιο ειναι το Electric Bass Lines No. 2 της Μεγαλης Carol Kaye,για οσους δεν την γνωριζουν η συγκεκριμενη γιαγια ειναι μπασιστας μεγεθου Stanley Clarke Jaco Pastorius James Jamerson και ναι!!!παιζει με πεννα!!!ουι 666 ουι 666 ;D ;D ;D.

Ετσι αποφασισα να ξεσκονισω λιγο την αναγνωση μου,σαν μπασιστας που σεβεται τον εαυτο του πολυ απλα i suck at it!

επαιξα 3 υπεροχα κομματια το Mexico,blues for Q και  looping along και μια φιλη μου ακουσε την φωνη απο το mexico και μου ειπε οτι της θυμιζει Μια ταινια...

Ψαχνωντας λοιπον στο youtube ανακαλυψα 2 εκτελεσεις,η μια μετρια η αλλη υπεροχη,των mexico και blues for Q

ENJOY και περιμενω comments σας

 

 

Blues For Q

 

Και εδω η δασκαλα

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Carol Kaye ηταν μελος του φοβερου και τρομερου Wrecking Crew, της μεγαλυτερης "ορχηστρας" session μουσικων που περασε ποτε απο αυτον τον κοσμο.

 

Μια αναζητηση στο διαδικτυο θα σας πεισει για την αληθεια των λεγομενων μου. Συγγνωμη για το offtopic.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ειδικά στη συνέντευξη της αυτά που αναφέρει για το chord playing έναντι scales στην τζαζ είναι πολύ ωραία όπως κ τα σχηματάκια που παίζει. Το ένα το έκλεψα πάραυτα.

 

Εδώ είναι κ μια απόπειρα για το mexico από τον συμφορουμίτη Homi

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173317.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου