Προς το περιεχόμενο

Precision ή Jazz για δυνατη μίξη??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμαζωντας και διαβάζωντας για μπασα απο δω κ απο κει κατέληξα στο ότι θέλω σιγουρα Fender, αλλά μιας και τα δυο με βολεύουν παικτικά είμαι σε δίλημμα! Παίζω σε μια μπάντα με δύο αρκετά βαβουριάκες κιθάρες και δυνατά τούμπανα!! Αρκετή καφρίλα δηλαδή!  ;D ;D Κατα τη γνώμη σας ποιο απο τα δύο μπάσα είναι καταλληλότερο για να ακούγεται δυνατά στα live και να κάθεται και ωραία στις ηχογραφήσεις?!? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όποιο σου αρέσει εσένα περισσότερο.

Και τα δύο είναι μπάσα που συνέβαλαν στην ιστορία της σύγχρονης μουσικής. Πιστεύω ότι θα κάνουν και για σένα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις μια μιξη των 2 οργανων επιλεγοντας ενα PJ μπασο.

 

Σίγουρα, αλλά στα λεφτά μου παίζει μόνο αυτό http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_pbass_special_mn_bk.htm για το οποιο δεν ακούω και τα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο απο τα δύο μπάσα είναι καταλληλότερο για να ακούγεται δυνατά στα live

Αυτό έχει να κάνει με τη σωστή ρύθμιση των εντάσεων σας με τα υπόλοιπα όργανα κ τον ενισχυτή σου...

 

Γενικά το ερώτημά σου δεν είναι σε σωστή βάση. Και τα δυο διαφορετικά μπάσα κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά σε όλες τις περιστάσεις.

 

Το παίξιμο το δικό σου θα καθορίσει πάρα πολύ το αποτέλεσμα. Εφ' όσον σε βολεύουν και τα δυο, απλά διάλεξε ποιο σου ακούγεται εσένα πιο ωραίο, ή σου αρέσει σαν αποτέλεσμα με το γκρουπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιο σου αρέσει εσένα περισσότερο.

Και τα δύο είναι μπάσα που συνέβαλαν στην ιστορία της σύγχρονης μουσικής. Πιστεύω ότι θα κάνουν και για σένα.

 

Εμφανισιακά κλίνω προς precision, αλλα με την εμπειρία σας ποιο είναι το καλύτερο ηχητικά για τέτοιου είδους μίξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jazz αλλά και το P μια χαρά είναι.

 

Τι ενισχυτή έχεις ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχει να κάνει με τη σωστή ρύθμιση των εντάσεων σας με τα υπόλοιπα όργανα κ τον ενισχυτή σου...

 

Γενικά το ερώτημά σου δεν είναι σε σωστή βάση. Και τα δυο διαφορετικά μπάσα κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά σε όλες τις περιστάσεις.

 

Το παίξιμο το δικό σου θα καθορίσει πάρα πολύ το αποτέλεσμα. Εφ' όσον σε βολεύουν και τα δυο, απλά διάλεξε ποιο σου ακούγεται εσένα πιο ωραίο, ή σου αρέσει σαν αποτέλεσμα με το γκρουπ.

 

Επειδή κανονικά παίζω κιθάρα και θέλω να πάρω μπάσο κυρίως για το γκρουπ, θέλω να καθεται και καλά στις ηχογραφήσεις και στα λαιβ, αλλα δεν υπάρχει η δυνατότητα να τα δοκιμάσω και τα δύο σε αυτες τις περιπτώσεις! Εμφανισιακά και ηχητικά κλίνω προς precision, αλλά αναρωτιέμαι αν το jazz που έχει πιο πρίμο ηχο θα ακούγεται καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jazz αλλά και το P μια χαρά είναι.

 

Τι ενισχυτή έχεις ;

 

Ενισχυτή στο προβάδικο έχω ενα behringer της κακιάς ωρας, όποτε ότι και να παίξω εκεί δεν θα ακουστώ!! Στα υπόλοιπα είναι το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου και να πάς, άμα είναι χάλια ο amp ότι και μάρκα μπάσο να χεις ........

Πάρε ένα DI με Eq να μην σε απασχολεί.

Το P να πάρεις αφού σε φτιάχνει.

Και τα πρίμα τα φτιάχνεις από τον amp (ή το eq).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου