Προς το περιεχόμενο

Χαλασμένος μαγνήτης?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδία καλησπέρα.

Αγόρασα πριν ένα περίπου μήνα απο τις αγγελίες του Νόιζ μια Epiphone Les Paul Black Custom σε καλή προσφορά θα τολμούσα να πώ( 390ευρώ μαζί με σκληρή θήκη). Η κιθάρα μου ήρθε σε ΆΡΙΣΤΗ κατάσταση και το πλαικάρι ήταν πολύ καλό στη συναλλαγή.

Σήμερα καθός έπαιζα και σόλαρα είχα ανεβασμενο το διακόπτη στο Lead και καθώς τελείωσα το σόλο μου τον κατεβάζω στο Rhythm και ξαφνηκά δεν ακούγεται τίποτα. Μου κόπικαν τα πόδια..! Στη συνέχεια ξανα ανέβασα στις άλλες θέσεις το διακόπτη και είδα ότι δεν έπαιζε μόνο στη τελευταία θέση. Σαν να είχε χαλάσει δηλαδή το Hambucker στη γέφυρα. Φοβίθηκα να την ανοίξω μιάς και δεν είμαι γνώστης οπότε και έψαχνα να δώ τι μπορεί να φταίει. Μετά απο 10 λεπτά ο άρχισε να ανεβένει η ένταση του ήχου στη τελευταία θέση που έιχα το διακόπτη σταδιακά. Σα να ξαναζωντάνευε ένα πράγμα να σας δώσω να καταλάβετε μιάς και δεν ξέρω του όρους που ίσως πρέπει να χρησημοποιήσω. Με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να ακούγεται και πάλι κανονικά. Μόλις λοιπόν ανέβασα το διακόπτη στη θέση Lead και τον ξανακατέβασα πάλι νέκροσε ο ήχος στη θέση Rhythm και ξαναζωντάνεψε μετά απο λίγο. Φοβάμαι να συνεχίζω να πειραματίζομαι για το τί μπορεί να φταίει, γιαυτό αν ξέρει κάποιος ΤΙ μπορεί να παίζει ας μου δώσει τα φώτα του γιατί έχω αρχίσει και ανυσηχώ, είναι κρίμα δε την έχω ούτε μήνα τη κιθάρα με έχει πάρει το παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't panic Don't panic :'(

Στη μεσαια θεση επαιζε ή απλα ακουγοταν μονο ο neck και νομιζες οτι επαιζε?

Να εχει χαλασει ο μαγνητης λιγο δυσκολο.

Δες τα ηλεκτρικα μηπως εχει ξεκολλήσει, χαλασει κατι και ξεκινα απο τον διακοπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως εχει χαλασει ο,ετσι κι αλλοιως της πλακας,3-way switch ,αλλαξε τον με εναν καλο αμερικανικο (Gibson,CRL) και θα εισαι οκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα είχε συμβεί σε epiphone SG το ίδιο φαινόμενο. Ο επιλογέας φταίει, όπως είπε κι ο SF.

Εγώ ψέκασα τις επαφές του με contact cleaner σπρέυ, ρύθμισα λίγο τα ελάσματά του κι έφτιαξε. Καλό θα ήταν πάντως να τον αλλάξεις με κάτι καλύτερο για μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως εχει χαλασει ο,ετσι κι αλλοιως της πλακας,3-way switch ,αλλαξε τον με εναν καλο αμερικανικο (Gibson,CRL) και θα εισαι οκ.

 

στανταρ ειναι ο χαζο-διακοπτης.

 

μεχρι να τον αλλαξεις, μπορεις (με χαμηλωμενη ενταση ή unplugged) να τον "παιξεις" πανω-κατω πολλες φορες για να "καθαρισουν" λιγο οι επαφες, αν και ειναι πιθανον να μην "πιανουν" καν...

 

και με contact cleaner εχεις ελπιδες βελτιωσης, αλλα αν δεν αλλαχτει ο διακοπτης ανα πασα στιγμη (..πχ live) μπορει να στο ξανακανει.

 

η γρηγορη "θεραπεια" παντως ειναι το "παιξιμο" πανω-κατω.

 

oops βλεπω με προλαβε ο sottos..  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, τελικά όντως ήταν ο διακόπτης τον φύσηξα και τον κουνισα μερικές φορές πάνω κάτω και δούλεψε. Ευτυχός απαντήσατε δηλαδή γιατί περίμενα εδω και λίγες μέρες απάντηση και η κιθάρα ήταν παρατημένη μιάς και φοβόμουν μη κάνω μεγαλύτερη ζημιά. Προφανώς και πρέπει να αλλάξω διακόπτη...! Μπορώ λέτε να το κάνω αυτό μόνος μου η πρέπει να το κάνει κάποιος ειδικός. Θα με πονέσει η καρδιά να της βάλω χέρι και να την ανοίξω πάντως  :'( αλλά εάν το παρουσιάσει ξανά θα αναγκαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου