Προς το περιεχόμενο

Rickenbacker 4001 κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά έχω από παλια μια απορία που τη θυμηθηκα χαζεύοντας ασχετα βιντεο στο γιουτουμπι.

Στο βιντεοκλιπ του Νεκταριου Σφυράκη "Σκεψου καλά" εμφανίζεται ο καλλιτέχνης να παίζει ένα όργανο που μοιαζει με μπασο Rickenbacker μόνο που είναι εξάχορδο και με διπλους humbuckers.

Μήπως ξέρει κανεις τι είναι αυτό; Εξάχορδο μπάσο; Ηλεκτρική κιθάρα αντίγραφο Rickenbacker;

Από κάτι λιγο που έψαξα δε νομίζω η εταιρία να είχε βγαλει αυτο το σχέδιο σε κιθάρα.

 

[flash=200,200]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες αυτες φιλε μου ειναι ενα ΚΕΦΑΛΑΙΟ στην ιστορια της μουσικης...Ξεκινα την ερευνα ;)

 

Αυτό γνωστό!  ;D

 

Μήπως έχεις απάντηση και γι' αυτό που ρώτησε γιατί και 'γω μπερδεύτηκα τώρα...

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω από παλια μια απορία που τη θυμηθηκα χαζεύοντας ασχετα βιντεο στο γιουτουμπι.

Στο βιντεοκλιπ του Νεκταριου Σφυράκη "Σκεψου καλά" εμφανίζεται ο καλλιτέχνης να παίζει ένα όργανο που μοιαζει με μπασο Rickenbacker μόνο που είναι εξάχορδο και με διπλους humbuckers.

Μήπως ξέρει κανεις τι είναι αυτό; Εξάχορδο μπάσο; Ηλεκτρική κιθάρα αντίγραφο Rickenbacker;

Από κάτι λιγο που έψαξα δε νομίζω η εταιρία να είχε βγαλει αυτο το σχέδιο σε κιθάρα.

 

[flash=200,200]

 

τις 481 (σαν  και αυτη στο βιντεο) τις ειχε βγαλει για λιγο στα 70s......bolt on ηταν και σχετικα φθηνες,ΤΕΛΕΙΩΣ μαπα κιθαρες....καμμια σχεση με τις κανονικες ricky...

 

http://www.rickbeat.com/modelslibrary/481/481.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Από ό,τι είδα οι κιθάρες αυτές είναι αρκετά σπάνιες κ βγαίνουν λίγο ακριβές (κανα 1,5 χιλιάρικο) κι ουτε μπόρεσα να βρώ κανενα κλώνο. Κρίμα και θα ήταν καλή ποζεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε συζητηθεί τότε 481 - sfyrakis signature model ? πάντως σε σχέση με τις άλλες rickenbacker (πχ 330) χάνει εμφανισιακά imho, όχι πως δε θα την ήθελα βέβαια! Ωραίο το σολάκι του Νεκτάριου ε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Από ό,τι είδα οι κιθάρες αυτές είναι αρκετά σπάνιες κ βγαίνουν λίγο ακριβές (κανα 1,5 χιλιάρικο) κι ουτε μπόρεσα να βρώ κανενα κλώνο. Κρίμα και θα ήταν καλή ποζεριά.

 

H Schecter βγάζει ένα μοντέλο που της μοιάζει http://www.schecterguitars.com/Products/Guitar/Stargazer.aspx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου