Προς το περιεχόμενο

κατασκευη καμπινας 1 χ 12''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κυριοι συμβαινει το εξης.(θα ειμαι απλος-->> :lol: )

 

οταν πηρα τον boogie , το παιδι που τον ειχε ,του ειχε φτιαξει μια ''καμπινα'' για την κεφαλη μονο.εβγαζε δηλαδη τον ενισχυτη , ξεβιδωνοντας τις 4 βιδες στο πανω μερος που υπαρχει και το χερουλι , τον τοποθετουσε στην ''θηκη'' που ειχε φτιαξει απο ωραιο ξυλο και ετσι εμενε το ''κουφαρι'' 8O 8O :lol: :lol: με το μεγαφωνο.

(η κατασκευη φαινεται στο αβαταρ μου)

 

αυτο εκανα και εγω .τωρα η original καμπινα βρισκεται στο μαγαζι που δουλευω σε μια βαση rockstand με κλιση και οταν πηγαινω για δουλεια την παιρνω μαζι.

 

στο σπιτι ομως ....δεν τον φχαριστιεμαι ελλειψει ηχειου... :?

 

θελω λοιπον να φτιαξω μια καμπινα ακριβως στις ιδιες διαστασεις με την καμπινα της mesa/boogie - compact 1x12''. και να βαλω μεσα το delta pro 12 a της eminence που ως γνωστον ειναι ο αντικαταστατης του evm 12 l.

 

και ρωταω:

-τι ξυλο να χρησιμοποιησω?

-αν φτιαχτει στις διαστασεις της original λετε να χει μεγαλη διαφορα στον ηχο?

-εχει κανει καποιος αλλος παρομοια δουλεια , η αν ξερει να προτεινει κατι...(site-info-οδηγιες...)

για να δουμε... :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καμπινα παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο στον ηχο και γιαυτο εγω απο οταν ακουσα τις bogner δεν ασχολουμαι με αλλες... :)

αλλα...500€ ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα αλλα εννοειται και ΜΑΖΙ με το ηχειο μεσα στην καμπινα :wink:

 

http://www.haarguitars.nl/test/Index2.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Σπυρίδωνα, κατά τη γνώμη μου, μην ασχολείσαι...

 

Εκτός αν το κάνεις για την πλάκα του θέματος, οπότε πάσο. :wink:

 

Κοίτα και εδώ για καμπίνες:

 

http://www.tubeampdoctor.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και καποιο καιρο προσπαθω να τελειωσω και εγω μια 2*12 για τον flexi.(δυσκολε,τα ηχεια!!! :P )

αν θες προσπαθησε το σε καποιον μαραγκο,γνωστο σου ομως γιατι αλλιως θα σε βρισει!! :D

 

υπαρχει βεβαια παντα η πιθανοτητα να πανε τσαμπα τα λεφτα.

εγω αρχισα να την φτειαχνω γιατι δεν θα πληρωσω τπτ εκτως απο τα ηχεια.

αρα και χαλια να ειναι δεν τρεχει τπτ,ομως δεν ελπιζω πως θα παιξει οπως και η κανονικη thd μιας και την φτειaχνω σε ιδιες διαστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα...καταλαβα....τοτε καποια στιγμη θα χτυπησω μαλλον μια ετοιμη.

τι εχει τακη η bogner και δεν ασχολεισαι αλλο???σε σχεση με την boogie σου?

ρωταω καλοπροαιρετα για να μαθω, οντας νεοψ σχχετικα στο θεμα ''καμπινα''

&

ελεγα για την 1 χ 12'' widebody της mesa.

&

παιδια ευχαριστω για τις αποψεις σας.και ημουν σε διλλημα ,να το τολμησω η οχι.τελικα δεν θα το κανω.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη θεση σου θα εκανα τα παρακατω:

 

Θα επαιρνα με 180 ευρω την ωραιοτατη καμπινα Laney GS112VE (1 χ12 με celestion 80) & οπωσδηποτε ενα Delta Pro.

 

Θα εβαζα το Delta Pro στην original καμπινα του ενισχυτη για να γινει επιτελους 100% Boogie :lol: (boogie χωρις EV ειναι σκορδαλια χωρις σκορδο ως γνωστον :lol: )

 

θα ΕΒΓΑΖΑ το celestion απο τη καμπινα της Laney & θα το πεταγα στα σκουπιδια (ε...θα το πουλαγα στο ebay θελω να πω :lol: ) & στη θεση του θα εβαζα το Celestion που ειχε η original καμπινα :wink:

 

οσον αφορα τα ξυλα (πω,πω & εδω ξυλα :lol: ) το 90% των καμπινων φτιαχνεται απο κοντρα πλακε θαλάσσης (εκτος απο καποιους boutique κατασκευαστες που χρησιμοποιουν solid ξυλα κυριως πευκο :wink: ) κυριως για λογους αντοχης...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη θεση σου θα εκανα τα παρακατω:

 

Θα επαιρνα με 180 ευρω την ωραιοτατη καμπινα Laney GS112VE (1 χ12 με celestion 80) & οπωσδηποτε ενα Delta Pro.

 

Θα εβαζα το Delta Pro στην original καμπινα του ενισχυτη για να γινει επιτελους 100% Boogie :lol: (boogie χωρις EV ειναι σκορδαλια χωρις σκορδο ως γνωστον :lol: )

 

θα ΕΒΓΑΖΑ το celestion απο τη καμπινα της Laney & θα το πεταγα στα σκουπιδια (ε...θα το πουλαγα στο ebay θελω να πω :lol: ) & στη θεση του θα εβαζα το Celestion που ειχε η original καμπινα :wink:

 

οσον αφορα τα ξυλα (πω' date='πω & εδω ξυλα :lol: ) το 90% των καμπινων φτιαχνεται απο κοντρα πλακε θαλάσσης (εκτος απο καποιους boutique κατασκευαστες που χρησιμοποιουν solid ξυλα κυριως πευκο :wink: ) κυριως για λογους αντοχης...[/quote']

 

thanx mr superfunk!!! :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον SF... σε γενικές γραμμές όμως (ε, να μην δείξω την παπουδίστικη ξεροκεφαλιά μου κι'εγώ? :P )

 

Καταρχάς το ηχείο σου, αν είναι σαν το παλιό EV, είναι ένα κτήνος από το Τέξας, που έχει δυνατότητα για απίστευτο projection αλλά και καθαρότητα, αρκεί να μπει στην κατάλληλη καμπίνα. Κατάλληλη καμπίνα θα ήταν μια ported, closed back σαν αυτή της boogie.

 

Νομίζω ότι κάποια έτοιμη καμπίνα χωρίς ηχείο, σαν αυτές που πουλάει ο Haar ή ο Tubeamp doctor, είναι προτιμότερη από οποιαδήποτε της αγοράς. Τόσο από άποψη ποιότητας συναρμολόγησης όσο και ήχου τελικά. Εξάλλου το κόστος δεν είναι τρομερό.

 

Δες και ebay, μήπως και...

 

Και, ναι, αν είναι από ξύλο (baltic birtch ή pine) παίζει ρόλο στον ήχο και κάνει διαφορά σε σχέση με το particle board. Ειδικά αν μιλάμε για μικρής εξόδου alnico μεγάφωνα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαβασεις προσεκτικα θα δεις οτι του λεω να βαλει στον combo που εχει (Μark 1) το μεγαφωνο Delta Pro της Eminence (ουσιαστικα ενα copy του ΕV12L) & για το σπιτι να αρκεστει στην πιο οικονομικη λυση της Laney & μια και θα του περισσεψει ενα καλυτερο μεγαφωνο απο το στοκ κινεζικο Celestion (δηλ. αυτο που ηδη εχει ο Mark 1,το Celestion 90) να το αντικαταστησει με αυτο..

 

το κτηνακι απο το Τεξας ειναι το αγαπημενο μου μεγαφωνο & εχω πειραματιστει πολυ με αυτο,κατα τη γνωμη μου ακουγεται πολυ καλυτερα σε ΑΝΟΙΧΤΕΣ καμπινες & open back combos (δεν ηταν αλλωστε τυχαια η επιλογη του για τη σειρα Mark) ευτυχως η EV το ξαναεβγαλε (αν και το Delta Pro ειναι εξισου καλο & ακομα καθαροτερο) :wink:

 

οποτε εχω ακουσει Boogie της σειρας Mark σε ΜΗ τετοιου ειδους μεγαφωνο κατι μου λειπει... :wink:

 

οι solid καμπινες οντως εχουν διαφορετικο ηχο (αλλωστε για αυτο οι παλιοι Fender ακουγονται λιγο διαφορετικα απο τους καινουργιους) οσο ομως ανεβαινουν τα βαττ,τοσο περισσοτερο ρολο παιζει η σχεδιαση & το μεγαφωνο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου