Προς το περιεχόμενο

Απορια για ηχογραφηση κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Λοιπον εχω γραψει κιθαρα πανω σ ενα backtrack. Εχω επισυναψει το αρχειο. Εχω γραψει απλα την κιθαρα και ρυθμισα την ενταση σε σχεση με το backtrack και μετα export. Τιποτα αλλο. Γ αυτο ακουγεται η κιθαρα πιο καθαρα στα σολο (το backtrack ειναι χωρις την lead κιθαρα). Αυτο π θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Στα σολο ο ηχος μου φαινεται λεπτος κ οτι "βγαινει" απο το "κεντρο" κ δεν "απλωνεται" στο "χωρο". Ετσι μου βγαινει να το περιγραψω, δεν ξερω αν ειναι σωστη περιγραφη. Αυτο ειναι κατι που διαμορφωνεται με το mastering? η ειναι κατι που επρεπε να ειχε ρυθμιστει αλλιως κατα την ηχογραφηση?

Metallica_-_Fade_To_Black_Rec1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο ειναι κατι που διαμορφωνεται με το mastering?

 

οχι

 

η ειναι κατι που επρεπε να ειχε ρυθμιστει αλλιως κατα την ηχογραφηση?

 

ναι,και κατα τη μιξη.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γρήγορο/ πρόχειρο tip. Έγραψες το solo σου. Δεξί κλικ πάνω στο solo track/ duplicate track (το ξέρουμε αυτό από άλλο tip στο cubase) . Δημιουργείται έτσι ένα ακριβώς ίδιο .wav από κάτω. Στο πρώτο .wav ρύθμισε το pan αριστερά, στο δεύτερο δεξιά (και τέρμα αν θες το κάθε ένα – Hard panning). Ξανάκανε (ρύθμισε τις) εντάσεις στο mix σου (τώρα η κιθάρα που έγραψες θα ακούγεται πιο δυνατά, γιατί είναι δύο κανάλια). Έτσι η κιθάρα σου θα απλώσει πιο πολύ μέσα στο συνολικό Mix.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορο/ πρόχειρο tip. Έγραψες το solo σου. Δεξί κλικ πάνω στο solo track/ duplicate track (το ξέρουμε αυτό από άλλο tip στο cubase) . Δημιουργείται έτσι ένα ακριβώς ίδιο .wav από κάτω. Στο πρώτο .wav ρύθμισε το pan αριστερά, στο δεύτερο δεξιά (και τέρμα αν θες το κάθε ένα – Hard panning). Ξανάκανε (ρύθμισε τις) εντάσεις στο mix σου (τώρα η κιθάρα που έγραψες θα ακούγεται πιο δυνατά, γιατί είναι δύο κανάλια). Έτσι η κιθάρα σου θα απλώσει πιο πολύ μέσα στο συνολικό Mix.     

Ωραιο αυτο. Να μου δινεται τετοια τιπ  :).

Στο τρακ αυτο μου φαινεται οτι δεν χρειαζεται παραπανω ενταση η κιθαρα. Στα σολο κυριως λεω καθως στα ρυθμικα κ στα καθαρα λογω του οτι παιζουν απο πισω τα ιδια μερη του backtrack δεν ακουγεται τοσο δυνατα. Αλλα αν οπως λες απλωνει κ η κιθαρα με αυτη τη τεχνικη τοτε λαμπρα  ;D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LK

Αυτό που προτείνεις είναι ακριβώς το ίδιο με το να δώσει +6dB στο mono κανάλι (βλέπε panning law).

Και φυσικά δεν θα "άπλωνε" ο ήχος με αυτό τον τρόπο γιατί θα είχαμε την ίδια πληροφορία και στο left και στο right.

 

Η πρότασή σου θα είχε νόημα αν επεξεργαζόταν το ένα από τα δύο κανάλια με οποιοδήποτε τρόπο (eq, chorus, phaser, delay κλπ).

Τότε θα δινόταν η αίσθηση ότι κάτι διαφορετικό γίνεται στο ένα από τα 2 κανάλια.

 

Επίσης θα μπορούσες να δημιουργήσεις ένα stereo reverb και να στείλεις λίγο περισσότερο send από το ένα κανάλι ή να πειράξεις με eq πχ το ένα κανάλι του βάθους.

 

Επίσης μπορείς στο ένα από τα 2 κανάλια να αντιστρέψεις τη φάση.

 

Μπλα μπλα μπλα μπλα.........

 

Φυσικά υπάρχουν πάρα πολλές "τεχνικές" που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Βάλε τη φαντασία να δουλέψει.

 

Γενικά φίλε jimskeet2002 το "άπλωμα" του ήχου στο χώρο έχει απόλυτη σχέση με τη διαφορά φάσης του ήχου που ακούει το ένα αυτί σε σχέση με το άλλο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως. Οποτε με τι ρυθμισεις μπορω να το πετυχω αυτο? Προσθετωντας λιγο reverb ας πουμε η με αλλο τροπο?

 

πρεπει να μαθεις τα ΒΑΣΙΚΑ για την ηχογραφηση,μιξη και χρηση eq,comp και αλλων εφε,αυτο γινεται μονο με ΔΙΑΒΑΣΜΑ και οχι με ..ευκολα tips.

 

Ξεκινα απο τα ωραιοτατα ΑΡΘΡΑ που υπαρχουν στο ΝΟΙΖ (πανω-πανω αριστερα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να μαθεις τα ΒΑΣΙΚΑ για την ηχογραφηση,μιξη και χρηση eq,comp και αλλων εφε,αυτο γινεται μονο με ΔΙΑΒΑΣΜΑ και οχι με ..ευκολα tips.

 

Ξεκινα απο τα ωραιοτατα ΑΡΘΡΑ που υπαρχουν στο ΝΟΙΖ (πανω-πανω αριστερα)

 

Πραγματικά έχει απόλυτο δίκιο ο sf.

Πρέπει πρώτα να κατανοήσεις και μετά να πράξεις.

Τα άρθρα του nikodemos κατά κύριο λόγο, είναι ότι πρέπει για να μπεις στο κλίμα.

Επίσης δες και τον παρακάτω οδηγό.

http://www.tweakheadz.com/guide.htm

Επίσης τεράστια πηγή πληροφοριών είναι το www.gearslutz.com, το forum του sound on sound κλπ

Google is your friend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@LK

Αυτό που προτείνεις είναι ακριβώς το ίδιο με το να δώσει +6dB στο mono κανάλι (βλέπε panning law).

Και φυσικά δεν θα "άπλωνε" ο ήχος με αυτό τον τρόπο.

 

Εγώ το πρότεινα ως πρόχειρη / γρήγορη λύση, η οποία θα βελτίωνε κυρίως τον όγκο του  (έγραψε: "ο ηχος μου φαινεται λεπτος" )και θα ενίσχυε κάπως το stereo image του (με παίξιμο στο panning) , και θα ήταν και μετρίσιμο ως μέγεθος π.χ. σε ένα phasescope π.χ. θα έπαιρνε καλλίτερο «άπλωμα» . Στη θέση του θα έγραφα ξανά την κιθάρα, το ίδιο παίξιμο με το πρώτο κανάλι από επάνω overdub (ίσως και με άλλου τύπου κιθάρα), αλλά αυτό είναι πιο επίπονο (άλλωστε του πρότεινα να ξανά παίξει και με τις εντάσεις του στα νέα (ίδια) δύο κανάλια). Εγώ τέλος την έννοια «απλώνω» την αντιλαμβάνομαι και ως εξής: δεν ακούω κάτι «από το κέντρο» της μίξης μου, αλλά (ακούω) κάτι λίγο περισσότερο από το left ή το right channel (π.χ. μία γραμμή φωνητικών, ένα guitar lick) etc. , και δεν  τη θεωρώ απόλυτη σε ταύτιση (ως έννοια) με τον ορισμό της στερεοφωνίας. Εν πάσει περιπτώσει, ο ίδιος ξέρει τι ήχο ψάχνει, ας πειραματιστεί με διάφορες τεχνικές ….και θα βρει σίγουρα αυτό που αναζητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Το οτι θελω διαβασμα ειναι το μονο σιγουρο. Απλα δεν ξερω απο που να αρχισω και που να κατευθυνθω. Τα αρθρα τα εχω ψιλοδιαβασει κατα καιρους αλλα σιγουρα θα τα διαβασω ξανα με μεγαλυτερη προσοχη.

Πολυ χρησιμα και τα λινκ τα οποια θα διαβασω επισης.

 

Εγώ το πρότεινα ως πρόχειρη / γρήγορη λύση, η οποία θα βελτίωνε κυρίως τον όγκο του  (έγραψε: "ο ηχος μου φαινεται λεπτος" )και θα ενίσχυε κάπως το stereo image του (με παίξιμο στο panning) , και θα ήταν και μετρίσιμο ως μέγεθος π.χ. σε ένα phasescope π.χ. θα έπαιρνε καλλίτερο «άπλωμα» . Στη θέση του θα έγραφα ξανά την κιθάρα, το ίδιο παίξιμο με το πρώτο κανάλι από επάνω overdub (ίσως και με άλλου τύπου κιθάρα), αλλά αυτό είναι πιο επίπονο (άλλωστε του πρότεινα να ξανά παίξει και με τις εντάσεις του στα νέα (ίδια) δύο κανάλια). Εγώ τέλος την έννοια «απλώνω» την αντιλαμβάνομαι και ως εξής: δεν ακούω κάτι «από το κέντρο» της μίξης μου, αλλά (ακούω) κάτι λίγο περισσότερο από το left ή το right channel (π.χ. μία γραμμή φωνητικών, ένα guitar lick) etc. , και δεν  τη θεωρώ απόλυτη σε ταύτιση (ως έννοια) με τον ορισμό της στερεοφωνίας. Εν πάσει περιπτώσει, ο ίδιος ξέρει τι ήχο ψάχνει, ας πειραματιστεί με διάφορες τεχνικές ….και θα βρει σίγουρα αυτό που αναζητά.

 

Αυτο που εννοω οταν λεω οτι το ακουω απο το κεντρο δεν εννοω σε σχεση με το panning. Εννοω οτι ο ηχος μου φαινεται συμπαγης κ λεπτος. Μπορει να ειναι κ θεμα EQ? Πχ με λιγα μπασα ακομα να γινοταν πιο παχυς κ να φαινοταν πιο απλωμενος στον χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου