Προς το περιεχόμενο

Απορια για ηχογραφηση κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

Αυτο που εννοω οταν λεω οτι το ακουω απο το κεντρο δεν εννοω σε σχεση με το panning. Εννοω οτι ο ηχος μου φαινεται συμπαγης κ λεπτος. Μπορει να ειναι κ θεμα EQ? Πχ με λιγα μπασα ακομα να γινοταν πιο παχυς κ να φαινοταν πιο απλωμενος στον χωρο?

 

Υπάρχει ένα πρόβλημα στο πως αντιλαμβάνεται ο καθένας κάποιες λέξεις στην διάλεκτο της ηχοληψίας. Δεδομένου ότι, από όσο γνωρίζω, δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο λεξικό ορισμών, ο καθένας μας λίγο ή πολύ προσπαθεί να καταλάβει τί εννοεί ο άλλος.

Π.χ. Τι σημαίνει «λεπτός» ήχος = το αντίθετο του χωρίς όγκο;

«Συμπαγής»; (ο συμπιεσμένος;) ο έχων μικρό εύρος συχνοτήτων; Ή ο «σφιχτός»;

"Απλώνω" (τραχανά; ;D ) = ακούω διαφορετικά πράγματα από κάθε κανάλι, ή έχω καλλίτερη μέτρηση (οπτική) σε ένα phasescope etc . etc.  

 

 

edit: το "λασπώνω". "λασπωμένος ήχος" έχει απαντηθεί σε άλλο thread  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.soundonsound.com/information/Glossary.php

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα (πιο επίσημα τύπου AES και πιο ανεπίσημα τύπου wikirecording, wikipedia κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα πρόβλημα στο πως αντιλαμβάνεται ο καθένας κάποιες λέξεις στην διάλεκτο της ηχοληψίας. Δεδομένου ότι, από όσο γνωρίζω, δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο λεξικό ορισμών, ο καθένας μας λίγο ή πολύ προσπαθεί να καταλάβει τί εννοεί ο άλλος.

Π.χ. Τι σημαίνει «λεπτός» ήχος = το αντίθετο του χωρίς όγκο;

«Συμπαγής»; (ο συμπιεσμένος;) ο έχων μικρό εύρος συχνοτήτων; Ή ο «σφιχτός»;

"Απλώνω" (τραχανά; ;D ) = ακούω διαφορετικά πράγματα από κάθε κανάλι, ή έχω καλλίτερη μέτρηση (οπτική) σε ένα phasescope etc . etc.  

 

 

edit: το "λασπώνω". "λασπωμένος ήχος" έχει απαντηθεί σε άλλο thread  ;D

 

Μαλλον το συμπαγης εκφραζει οποτε αυτο π ηθελα να σας μεταφερω. Πχ εδω στο βιντεο ειναι το original. Αν δεις στο intro solo ο ηχος ειναι πολυ πιο "απλωμενος" (δεν ειναι τοσο σφιχτος δηλαδη) και πιο παχυς ενω στο δικο μου πιο συμπαγης κ λιγοτερο "απλωμενος" (μαλλον αυτο π θελω να πω ειναι απλωμενος στο συχνοτικο φασμα αλλα δν ξερω πως να το πω  ;D ;D)

Εννοειται οτι δεν ελπιζω να πετυχω ακριβως το ιδιο αποτελεσμα με το original (Παταω στη γη, δεν πεταω στα συνεφα  ;D ;D ) απλα ηθελα να μαθω με πιο τροπο μπορω να απλωσω τον ηχο στο Συχνωτικο φασμα κ να μην ειναι τοσο σφιχτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.soundonsound.com/information/Glossary.php

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα (πιο επίσημα τύπου AES και πιο ανεπίσημα τύπου wikirecording, wikipedia κλπ)

Κ αυτο πολυ χρησιμο καθως κ στην ορολογια εχω πολλα κενα. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

http://www.soundonsound.com/information/Glossary.php

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα (πιο επίσημα τύπου AES και πιο ανεπίσημα τύπου wikirecording, wikipedia κλπ)

 

Ναι, οκ, στους αγγλικούς ορισμούς καμία αντίρρηση! Απλά ξέρεις τι γίνεται; Επειδή εδώ οι απόρροιες διατυπώνονται (κυρίως) εις την Ελληνικήν και επειδή έχω μεγάλη μεταφραστική εμπειρία  σε εξειδικευμένη ορολογία (νομική ως επί το πλείστον) , πιστεύω ότι θα χαθούμε στην μετάφραση…και ως γνωστόν πολλοί πόλεμοι ξεκίνησαν από λάθος μετάφραση ;D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μαλλον το συμπαγης εκφραζει οποτε αυτο π ηθελα να σας μεταφερω. Πχ εδω στο βιντεο ειναι το original. Αν δεις στο intro solo ο ηχος ειναι πολυ πιο "απλωμενος" (δεν ειναι τοσο σφιχτος δηλαδη) και πιο παχυς ενω στο δικο μου πιο συμπαγης κ λιγοτερο "απλωμενος" (μαλλον αυτο π θελω να πω ειναι απλωμενος στο συχνοτικο φασμα αλλα δν ξερω πως να το πω  ;D ;D)

Εννοειται οτι δεν ελπιζω να πετυχω ακριβως το ιδιο αποτελεσμα με το original (Παταω στη γη, δεν πεταω στα συνεφα  ;D ;D ) απλα ηθελα να μαθω με πιο τροπο μπορω να απλωσω τον ηχο στο Συχνωτικο φασμα κ να μην ειναι τοσο σφιχτος.

 

Το αντίθετο του σφιχτός όμως εν προκειμένω δεν είναι το απλωμένος. Το σφιχτός (ως λέξη περιγράφουσα ήχο, μάλλον θετική χροιά έχει), ενώ εδώ εσύ θέλεις να παρουσιάσεις κάτι αρνητικό  (έστω για τα προσωπικά σου γούστα) . Το αντίθετο του δικού σου «απλωμένος» είναι το «συρρικνωμένος», και πάει λέγοντας…αυτό προσπαθώ να πω  ;D ;D

Ξεκινα το διαβασμα και ασε τις πολλες ερωτησεις..... ;D

 

Στο σημείο αυτό, δεν μπορώ να κάνω άλλο τι, παρά να συμφωνήσω. Το διάβασμα, και τον πειραματισμό να προσθέσω.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

…και ως γνωστόν πολλοί πόλεμοι ξεκίνησαν από λάθος μετάφραση ;D!

 

Πόσο δίκιο έχεις.

Παρ' όλα αυτά, επειδή η ορολογία είναι εις την βαρβαρικήν (αγγλικά) καλό είναι πρώτα να μάθουμε την original σημασία και ορολογία και μετά να βρούμε τον αντίστοιχο ελληνικό όρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα το διαβασμα και ασε τις πολλες ερωτησεις..... ;D

Καλα το διαβασμα το εχω αρχισει ηδη. Το χουι απο μικρος το ειχα, πολλες ερωτησεις!!! Αλλα ρωτωντας πας στην πολη  ;D ;D

 

Το αντίθετο του σφιχτός όμως εν προκειμένω δεν είναι το απλωμένος. Το σφιχτός (ως λέξη περιγράφουσα ήχο, μάλλον θετική χροιά έχει), ενώ εδώ εσύ θέλεις να παρουσιάσεις κάτι αρνητικό  (έστω για τα προσωπικά σου γούστα) . Το αντίθετο του δικού σου «απλωμένος» είναι το «συρρικνωμένος», και πάει λέγοντας…αυτό προσπαθώ να πω  ;D ;D

 

Στο σημείο αυτό, δεν μπορώ να κάνω άλλο τι, παρά να συμφωνήσω. Το διάβασμα, και τον πειραματισμό να προσθέσω.  ;D

Οποτε μαλλον αστοχησα με την περιγραφη μου ;D

Δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω...

Επισης συμφωνω κ εγω με το παραπανω οπως ειπα, κ επισης θα πεσει κ πολυ πειραματισμος... Απλα ηθελα τα φωτα σας στο προς τα που να κινηθω με τον πειραματισμο, να με κατευθυνεται δλδ καπου. Οποτε θα δοκιμασω με eq και με διαφορα εφφε (reverb, κλπ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι πριν κάνεις οτιδήποτε σχετικά με mix, θα πρέπει πρώτα να φροντίζεις να είναι κουρδισμένη η κιθάρα όταν γράφεις ( γιατι εμένα μου φαίνεσαι χεκούρδιστος...αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη)

 

δύο ίδια κανάλια παναρισμένα δεξιά αριστερά, ισοδυναμούν με ένα κανάλι στο κέντρο... δεν θα υπάρξει καμία εμφανής διαφορά στο πόσο "απλωμένος" θα είναι ο ήχος...

 

Αν γράφεις με guitar rig, pod farm, ή οποιοδήποτε άλλο προιον που έχει τη δυνατότητα stero rig, μπορείς να βάλεις δύο διαφορετκούς ήχους δεξιά αριστερά και να σου δώσει και όγκο και άπλωμα. Οι κοινές συχνότητες των δύο ήχων θα ακούγονται στο κέντρο, και οι διαφορετικές θα ακούγονται στα άκρα ( εγώ γενικά αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώ )

 

Αν δεν γράφεις με κάποιο απο τα παραπάνω τότε η μία λύση είναι το dublaρισμένο και παναρισμένο κανάλι, αλλά με διαφορετικές ρυθμίσεις (eq comp κτλ κτλ ).

Η άλλη λύση είναι κάποι στέρεο reverb ή stereo delay (εγώ πχ, στις φωνές χρησιμοποιώ το stereo delay του nuendo 4, στα δεξιά να κάνει επαναλήψεις σε όγδοα και στα αριστερα σε τέταρτα ). Για να δουλέψουν τα στερεο εφέ πρέπει να είναι σε στέρεο κανάλι (τουλάχιστον έτσι είναι στο nuendo, σε άλλα προγράμματα δεν ξέρω )

 

γενικά πάντως πριν οποιδήποτε επεξεργασία, θα πρέπει να είναι καλή η πηγή... αν δεν έχεις καλό ήχο απο την αρχή δύσκολα θα στον κάνει καλό η όποια επεξεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου