Προς το περιεχόμενο

Audio Interface - Mixer Απορία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

    είμαι εντελώς νέος στο τμήμα ρικόρντινγκ, έχω αποκτήσει πρόσφατα ένα μακ μπουκ προ,

    και τώρα είμαι στη φάση αναζήτησης ενός άουντιο ίντερφεϊς.

    Βασικά είμαστε συγκρότημα, και θέλουμε να ηχογραφούμε πολλά κανάλια ταυτόχρονα.

 

Έχω μια απορία: Πάω στη σελίδα του τόμαν, πατάω Computer -> Audio Interface

    και μου βγάζει κάρτες τύπου:

   

http://www.thomann.de/de/presonus_firestudio_project.htm

 

    Ψάχνοντας όμως στο τμήμα Recording, έχω ανακαλύψει κονσόλες με σύνδεση USB, και ανφέρεται ότι είναι audio interface. Πχ:

 

http://www.thomann.de/de/behringer_xenyx_x2222_usb.htm

 

  Κάνουν την ίδια δουλειά; Θα μου εμφανίζει στο logic studio η κάτω κονσόλα (Behringer)

  κάθε κανάλι ξεχωριστά; Τί μπορεί να μου προσφέρει περισσότερο η μία εκδοχή απο την άλλη;

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάνουν την ίδια δουλειά;

Ναι και τα δύο είναι audio interface

 

Θα μου εμφανίζει στο logic studio η κάτω κονσόλα (Behringer)

  κάθε κανάλι ξεχωριστά;

 

Αν κατάλαβα καλά , ρωτάς αν μπορείς να κάνεις assign τα fader της behringer με τον μίκτη του logic. Η απάντηση είναι όχι. Γι΄αυτή τη δουλειά θέλεις ένα usb/midi controller όπως αυτό π.χ.:

http://www.thomann.de/gr/behringer_bcf_2000.htm

 

Τί μπορεί να μου προσφέρει περισσότερο η μία εκδοχή απο την άλλη;

 

H PRESONUS σου προσφέρει καλλίτερα τα εξής:

1) 10 in (8 mic, 2 line) και 8 ουt.

Ειδικά αν είστε γκρουπ θα το χρειαστείτε, για να γράφετε ο καθένας σε χωριστό κανάλι (π.χ. 4  mic drums,  1 bass, 2 guitar, 1 vocals , 1 synth) . Η behringer σου δίνει 8 mic in και 4 stereo line in ως κονσόλα, αλλά έχω την εντύπωση ότι ως audio interface σου δίνει  μόνον 2 in και 2 out.

2) Πιθανολογώ ότι η presonus έχει καλλίτερες προ ενισχύσεις

3)Δεν ξέρω αν η δειγματοληψία της BEHRINGER φτάνει στα 92.000 hz , όπως της presonus

Βασικά το μόνο ατού της BEHRINGER είναι ότι κάνει για κονσόλα σε Live ή προβάδικο, χωρίς τη χρήση pc. Σαν audio interface χρήση , η presonus είναι σαφώς καλλίτερη.  

Με άλλο λόγια δες τη BEHRINGER σαν μία κονσόλα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως audio interface, ενώ την PRESONUS δες τη σαν dedicated audio interface. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

  Επειδή στο μυαλό μου έχω περισσότερο την ηχογράφηση, αλλά μου αρέσει πιο πολύ η ιδέα τις κονσόλας (βγαίνει και πιο οικονομικά) υπάρχει κάποιος που μπορεί να επιβεβαιώσει ότι η behringer ως audio interface μου δίνει μόνο 2 κανάλια για ηχογράφηση συγχρόνως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή μου έκανε εντύπωση και εμένα,  ψάχνω αρκετή ώρα και δεν βρίσκω κάτι σαφές, να διευκρινίζεται δηλαδή πόσο I/O έχει ως audio interface. Το πιο κατατοπιστικό που βρήκα μέχρι τώρα είναι αυτό, το οποίο συνηγορεί στα δύο Ι/Ο . Στο ψάξιμο δε επάνω είδα και  αρκετά προβλήματα σχετικά με τη χρήση του με άλλα sequencer στον τομέα I/O ( όχι με αυτά που σου δίνει , δηλαδή το Audacity και το energyXT2.5):

 

Recording Bliss

There was a time when the recording process called for lots and lots of expensive gear, which meant the average musician had to buy time at a recording studio—and that time was pricey indeed. But modern technology has put personal recording well within the reach of virtually anyone with access to a computer. How do you get all that music flying around your brain into your computer? That’s where XENYX USB mixers come in. Thanks to the built-in, bi-directional stereo USB audio interface, you can connect any of these mixers directly to your PC or Mac computer via a single USB cable. Now any signal source you connect to the mixer can be recorded directly to your hard drive. Which brings us to software…

 

Λοιπόν να σου πω που καταλήγω. Σαν stand alone audio interface, για χρήση με κάποιο sequencer π.χ logic, cubase, πιστεύω ότι έχει 2 Ι/Ο (ταυτόχρονα )

Ίσως να γίνεται να το χρησιμοποιήσεις με περισσότερα -10 in (ταυτόχρονα ) (όπως δείχνει η εικόνα) μέσω του energyΧΤ 2.5 (που στο δίνει) κάνοντας rewire (με κάποιο rewire plugin) στο άλλο software π.χ ableton Live ή reason (με κάθε επιφύλαξη το τελευταίο).  

 

Και από το manual του μίκτη: (σελίδα 16):

The XENYX mixer line has built-in USB connectivity, allowing stereo signals to be sent to and from the mixer and computer. The audio sent from the mixer to a computer is identical to the main mix. Audio being sent to the mixer from a computer can be routed to the main mix with the 2-TR/USB TO MAIN button.

Άρα δύο ταυτόχρονα in ένα left και ένα right .

X2222USB_P0A0L_FIG3_XL.png.73f567fbe7240b83934f3bf59bbd9fb8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να γίνεται να το χρησιμοποιήσεις με περισσότερα -10 in (ταυτόχρονα ) (όπως δείχνει η εικόνα) μέσω του energyΧΤ 2.5 (που στο δίνει) κάνοντας rewire (με κάποιο rewire plugin) στο άλλο software π.χ ableton Live ή reason (με κάθε επιφύλαξη το τελευταίο). 

 

Δεν γίνεται!

 

Είναι ενα απλό στέρεο interface. H Behringer Κυκλοφορεί πλέον μια firewire κονσόλα που λειτουργεί και σαν πολυκάναλο audio interface.

Αντίστοιχες λύσεις υπάρχουν και απο αλλες εταιρίες όπως Phonic Helix και Alesis Multimix FW ή Alesis Multimix USB2.0

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν γίνεται!

 

Ωραία! Και εγώ αυτό πίστευα ,αλλά επειδή δεν ήξερα 100% είπα βάλτο με «ίσως» και «με κάθε επιφύλαξη». Δεν μου λες , εσύ τί λες, άρα επιβεβαιώνεις τα 2 Ι/Ο ως audio interface, από ό,τι καταλαβαίνω.  Μου τη δίνει η ασάφειά  τους ;D ;D

 

H Behringer Κυκλοφορεί πλέον μια firewire κονσόλα που λειτουργεί και σαν πολυκάναλο audio interface.

Ναι εκεί είναι ξεκάθαροι! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου