Προς το περιεχόμενο

Μπασσοκίθαρο...


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλές καλημέρες σε όλους.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Έχει κανείς να προτείνει κάποιο τρόπο εξάσκησης πάνω στον συγκεκριμένο τρόπο παιξίματος για λαϊκά-ρεμπέτικα κομμάτια;

 

Τον τελευταίο καιρό βρισκόμαστε με ένα φίλο που γρατζουνάει το μπουζούκι του που και πού και μπορώ να πώ ότι με δυσκολεύει αρκετά το να τον συνοδεύω...

 

Οκ...σε γενικές γραμμές ξέρω οτι χτυπάς την μπάσσα νότα τις συγχορδίας και μετα τις υπόλοιπες (περίπου) και οτι καλό είναι να ακούσω πολλές φορές τα τραγούδια για να πίασω το ρυθμό... αλλα μήπως υπάρχει κάποια άσκηση κάποιος τρόπος βρε αδερφέ να προπονηθώ πάνω σε αυτούς τους ρυθμούς;

 

Εγω παιδία metal-o  είμαι ( ;D ;D ;D ) και τα λαϊκά ακούσματα τα συνόδευα μέχρι τώρα με κρασί και όχι με κιθάρα....

 

ΥΓ:Sorry για την χαζή ερώτηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες στον φίλο σου με το μπουζούκι να σε συνοδέυσει σε μέταλ, να δούμε θα τα καταφέρει  ;D ;D ;D και ο τρόπος που είπες είναι πιστεύω και ο σωστός.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην συγκρίνετε και μην υποτιμάτε το μπασοκίθαρο. Είναι δύσκολο παίξιμο, απαιτεί μεγάλη ακρίβεια και πολύ καλό δεξί. Εγώ δεν τό'χω... και αντίστοιχα έχω γνωρίσει 2 πολύ καλούς μπασοκιθαρίστες που δεν μπορούν να παίξουν τίποτα άλλο καλά. Είναι άλλο ύφος και θέλει πολλή μελέτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υποτιμούσα μέχρι να προσπαθήσω να παίξω.... ;) χωρις να είμαι κανένας καλός κιθαρίστας πιστευά ότι 5 συγχορδίες θα μπορό να τις παίξω...ε τελικά δεν μπορώ  :P :P

 

Practice makes better λοιπόν και συνεχίζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για δύσκολη πρακτική ρυθμικού παιξίματος...

Νομίζω πως η εξάσκηση είναι η καλύτερη μέθοδος, και η υπομονή ο καλύτερος σύμβουλος.

Όπως και νά 'χει πρέπει να δώσεις μεγάλη σημασία στην ανάλυση των ρυθμών (ισχυρά και ανίσχυρα του μέτρου), και να έχεις υπ'όψιν σου πως στο συγκεκριμένο τρόπο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο (ειδικά όταν έχεις μπροστά σου τετράωρο-πεντάωρο πρόγραμμα...) η οικονομία στην κίνηση του δεξιού χεριού.

Θα ανακαλύψεις παίζοντας πως να χειρίζεσαι τα downstrokes/upstrokes έτσι ώστε να εξοικονομείς κινήσεις του καρπού, ανάλογα με το ρυθμό που παίζεις.

Χρειάζεται αρκετή προσπάθεια και πολλές ώρες μονότονης (και δυστυχώς ...μοναχικής) μελέτης...

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και νά 'χει πρέπει να δώσεις μεγάλη σημασία στην ανάλυση των ρυθμών (ισχυρά και ανίσχυρα ??? ??? ??? του μέτρου)

Μηπως θες να πεις ασθενες?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα κάτσω να μελετήσω λίγο τη θεωρία των ρυθμών (αν και πρέπει να μελετήσω θεωρία γενικά απο την αρχή ;) ) και θα βάλω και καμιά ζεϊμπεκιά να παίζω στο αμάξι να μαθένω του ρυθμούς γιατί για παραπάνω δεν με βλέπω....

 

εξάλου δεν πάω για 5ωρο πρόγραμμα όπως είπε ο φίλος απο πάνω, πόσο μάλλον που δεν μπορώ να αποχωριστώ το διστορτιο  :P :P εύκολα....

 

Οπότε ακούω κανα ρεμπέτικο παραπάνω, διαβάσω και λίγο (πολύ μάλλον) παραπάνω και σιγά σιγά θα παίξουμε και κάτι πέραν του Ζεϊμπεκικού της Ευδοκίας  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου