Προς το περιεχόμενο

Ποιό από τα 3 παρακάτω Preamps και γιατί ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε τα εχω ακουσει ολα,εκτος απο το JMP-1 αλλα γιατι να μεινεις σε αυτα?

Ειναι καπως ξεπερασμενα πλεον και νομιζω οτι υπαρχουν καλυτερες λυσεις σε καλα λεφτα...

To JMP-1 μου φανηκε πολυ υποδυεστερο αυτου:

 

http://www.thomann.de/gr/engl_e530_preamp_egitarre.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και τα τρία είναι παρωχημένα, εκτός αν τα βρήκες σε εξαιρετική κατάσταση και συγκλονιστική τιμή και τυχαίνει να σου αρέσει ο "ήχος τους".

 

Σχεδόν όλα τα σύγχρονα ψηφιακά modelers έχουν καλύτερο ήχο και από τα τρία (σαν preamps, με τελικό λαμπάτο ή μη) και έχουν και εφφέ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και είμαι κάτοχος του JMP, το οποίο και λατρέυω, θα συμφωνήσω οτι είναι παλαιότερης γενιάς και "ξεπερασμένο", αφου με εναν modelling οπως αναφέρθηκε κάνεις πολυ καλύτερη δουλειά...

αν δεν ισχύει αυτο που είπε ο Loci δες στις αγγελίες για κανα Pod XT ή X3. ιδίως το XTμπορείς να το βρείς πλέον σε εξευτελιστική τιμή...

τώρα αν ρωτάς ποιό είναι καλύτερο ηχητικά, αυτό είναι τελείως υποκειμενικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, κατ'αρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις

προτάσεις σας...Σκέφτηκα την λύση modelling preamp

e.g digitech gsp 1101...αλλά επειδή ασχολούμαι με την

80's-90's κιθαριστική σκηνή θα ήθελα ενα

midi tube preamp της εποχής π.χ JMP-1,

ADA MP-1...τα οποία τα έχω ακούσει και μπορώ να

πω πως ήταν ακριβώς αυτό που ψάχνω ηχητικά...

Τώρα όσον αφορά το engl 530...έχω διαβάσει

διάφορα reviews...από μούφα και μέτριο έως τέλειο :P...

Από την άλλη είδα πως πουλάει ένας συμφορουμίτης

το ADA MP-2 στα 250 ευρώ και ένας άλλος στα 210 ευρώ  ??? ...το οποίο είναι μια πιο μοντέρνα εκδοχή του κλασσικού MP-1

αλλά δεν το έχω ακούσει...ξέρετε να μου πείτε περί τίνος πρόκειται αν το έχετε ακούσει ? κλπ...σας ευχαριστώ και πάλι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marshall JMP-1,αν και δεν μου αρεσουν αυτα τα τζιμπραγκαλα...ειναι ωραιο μηχανισμα & αρεσει και στον Billy Gibbons....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Blackie ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Έχω ακούσει το JMP-1 και μου άρεσε...τώρα όσον

αφορά το engl 530 έχω ακούσει κλιπάκια στο youtube

και μου ακούστηκε πολύ βαρύ και γενικά πολύ

τσιρίδα  ;D πάντως σκέφτομαι και τη λύση digitech gsp 1101

έχω ακούσει τα καλύτερα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XEXE ουτε κατα διανοια δε συγκρινονται τα modellers με τα εν λογω μηχανηματα, τα οποια εχουν χρησιμοποιηθει σε μερικες απο τις πιο κορυφαιες δισκογραφικες δουλειες των 80's, 90's και 00's (βλεπε Βlackalbum κλπ).

 

To mp2 δεν το εχω ακουσει, αλλα εχω ακουσει το mp1 μιας και το εχω, και to jmp1, τα οποια ειναι πολυ παρομοια ηχητικα αφου το jmp1 ηταν η απαντηση της marshall στο ADA mp1, το οποιο τοτε αποτελουσε καινοτομια της εποχης.

 

Ηχος τιγκα marshall και τα δυο, παιζουν φανταστικα και σε mosfet τελικους, εαν δε τα βαλεις σε λαμπατο τελικο σκοτωνουν. Και το καλο ειναι οτι τα βρισκεις σχεδον τσαμπα σημερα. Σε αντιθεση με τα προσωμειωτηρια, εχουν "πραγματικο ηχο", τα πριμα τους εχουν αυτη τη λαμπατη χροια την οποια εχουν κομμενη απο τα γενοφασκια τους κατι pod κλπ, για να μη τζιτζικιαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντιθεση με τα προσωμειωτηρια, εχουν "πραγματικο ηχο", τα πριμα τους εχουν αυτη τη λαμπατη χροια την οποια εχουν κομμενη απο τα γενοφασκια τους κατι pod κλπ, για να μη τζιτζικιαζουν.

 

 

Μόλις πήρα  το κορυφαίο  ;D digitech gsp 1101,σε μισή ώρα το έστειλα για ανακύκλωση  ;D

 

Τα ξεπερασμένα mp1 mp2 jmp1 είναι καλύτερα απο τα [move]προσωμειωτηρια[/move].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου