Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση διπεταλιάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παίξει σε αληθινά ντραμς 2-3 φορές για μερικά λεπτά ή δευτερόλεπτα σε στούντιο στη ζωή μου, πριν από περίπου 12-13 χρόνια. Και υπήρχε μονό πετάλι.

 

Τώρα αναμένω το Alesis DM8 Pro να μου παραδοθεί μαζί με ένα διπέταλο. Αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει αρκετή διάθεση και σεβαστό χρονικό διάστημα για εξάσκηση, σε πόσο καιρό θα μπορώ να παίζω γρήγορα και σωστά με διπεταλιά;

 

Βασικά στο shadow drumming που κάνω με τις μπαγκέτες μου (αν υπάρχει ανάλογος όρος με το shadow boxing, δηλαδή να προπονείσαι με τον αέρα ή να φαντάζεσαι ότι έχεις μπροστά σου ένα σάκο ή αντίπαλο) σκέφτομαι ότι 99% θα μπορώ να παίξω έναν βασικό απλό ρυθμό σωστά, τα πρώτα λεπτά που θα έχω το σετ. Όταν δοκιμάζω πάλι να φανταστώ ότι παίζω και με τα δύο πόδια, μου έρχεται στο μυαλό το "ίνα μη γνωρίζει η αριστερά σου (χείρα) τι πράττει η δεξιά (χείρα)"..

Το δεξί μου χέρι με τη μπαγκέτα το νιώθω ότι μπορεί να πάει αρκετά γρήγορα, και σε συγχρονισμό με το δεξί πόδι. Όταν κάποιος είναι κανονικά δεξιόχειρας και άρα και δεξίμποτος, τότε όταν αρχίζει διπεταλιά, ξεκινάει πάντα με το δεξί πόδι το διπέταλο σημείο; Μου φαίνεται πως σε εμένα μοιάζει πιο εύκολο να ξεκινάω με το αριστερό. Και το πόδι σηκώνεται ολόκληρο, ή πιέζεις μόνο το πέλμα; Δηλαδή, το γόνατο κινείται; Όπως βολεύει τον καθένα; Υπάρχει σωστό και λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

φιλε δεν ειναι καμια επιστημη .Αν ξεκινησεις σε αργες ταχυτητες για να συνειδητοποιησει το μυαλο σου τι κανεις θα τα καταφερεις . Η δυσκολια γενικα στα ντραμς ειναι αυτο το προβλημα συγχρονισμου ολων των ακρων γι αυτο συνηθως ο κοσμος ξεκιναει με το να μαθει να συγχρονιζει πρωτα τα χερια του να παιζουν διαφορετικες αξιες ταυτοχρονα . Αν εχεις συνειδητοποιησει στο κεφαλι σου πως λειτουργουν τα χερια θα σου ειναι πιο ευκολο για τα ποδια. Επισης ξεκιναμε παντα με το δεξι για να εχουμε ενα σημειο αναφορας .Γενικα το ανθρωπινο σωμα απο τη φυση του αμα εχεις παρατηρησει και το πως περπαταμε εχει καλυτερα συγχρονισμενα αριστερο χερι - δεξι ποδι / δεξι χερι - αριστερο ποδι. Αν εσυ τα κανεις αναποδα φανταζομαι στην αρχη θα ειναι λιγο mind challenging

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool man. Επειδη κοπανιεσαι στον αερα δε σημαινει οτι θα παιξεις διπεταλια να ουμε μολις ερθει το σετ. Και βεβαια κανεις δε μπορει να μαντεψει ποτε θα παιζεις γρηγορα (250 bpm? ή 140 bpm?) και σωστα (σωστα για να ηχογραφησεις στους dream theater ή σωστα για να ξεκαυλωνεις με 4 φιλαρακια σε ενα στουντιο?)

 

Θα ηταν απαραιτητο να βρεις ενα δασκαλο να σου δειξει βασικη τεχνικη (στησιμο σετ, grip, μονα διπλα slide/ heel toe κλπ)

 

Σωστο και λαθος δεν υπαρχει. Ο καθενας παιζει οπως γουσταρει. Υπαρχει ομως πιο ξεκουραστο, πιο οικονομικο, πιο αποδοτικο και βεβαια πιο ακινδυνο για τραυματισμους.

 

Αναφορικα με την τεχνικη του ποδιου υπαρχουν 3-4 τροποι αλλα αυτα καλυτερα να στα δειξει ενας δασκαλος πανω στο σετ.

 

Πολυ καλο βιβλιο για ξεκινημα στη διπλοπεταλια (sorry αλλα μου φαινεται αστειος - μορτικος ο ορος) ειναι το Double bass drum Encyclopedia του Rondinelli

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο βιβλιο για ξεκινημα στη διπλοπεταλια (sorry αλλα μου φαινεται αστειος - μορτικος ο ορος) ειναι το Double bass drum Encyclopedia του Rondinelli

 

Αυτό το συγκεκριμένο μαζί με το stick control που θα παίξεις σε πρώτη φάση στα πόδια είναι ότι χρειάζεσαι. Απο κεί και πέρα, μετρονόμο, υπομονή κτλ κτλ....

Φυσικά το σωστό είναι να πας σε κάποιον δάσκαλο έστω και για λίγο καιρό για να μάθεις πως πρέπει να μελετηθεί τί και όχι μόνο στα πόδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά το σωστό είναι να πας σε κάποιον δάσκαλο έστω και για λίγο καιρό για να μάθεις πως πρέπει να μελετηθεί τί και όχι μόνο στα πόδια...

Θα ηταν απαραιτητο να βρεις ενα δασκαλο να σου δειξει βασικη τεχνικη (στησιμο σετ, grip, μονα διπλα slide/ heel toe κλπ)

 

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με το που έγραψα το μήνυμα, πήγα στο youtube και είδα δεκάδες βίντεο, όσον αφορά τη θέση ποδιού που ρώτησα, slide, heel toe και κάτι τέτοιες τεχνικές για γρήγορο double bass drum. Τι να πω, εύκολο φαίνεται με το μάτι, θα δούμε σε λίγες μέρες τι θα πει βερύκοκο.

 

 

φιλε δεν ειναι καμια επιστημη .Αν ξεκινησεις σε αργες ταχυτητες για να συνειδητοποιησει το μυαλο σου τι κανεις θα τα καταφερεις . Η δυσκολια γενικα στα ντραμς ειναι αυτο το προβλημα συγχρονισμου ολων των ακρων γι αυτο συνηθως ο κοσμος ξεκιναει με το να μαθει να συγχρονιζει πρωτα τα χερια του να παιζουν διαφορετικες αξιες ταυτοχρονα . Αν εχεις συνειδητοποιησει στο κεφαλι σου πως λειτουργουν τα χερια θα σου ειναι πιο ευκολο για τα ποδια. Επισης ξεκιναμε παντα με το δεξι για να εχουμε ενα σημειο αναφορας .Γενικα το ανθρωπινο σωμα απο τη φυση του αμα εχεις παρατηρησει και το πως περπαταμε εχει καλυτερα συγχρονισμενα αριστερο χερι - δεξι ποδι / δεξι χερι - αριστερο ποδι. Αν εσυ τα κανεις αναποδα φανταζομαι στην αρχη θα ειναι λιγο mind challenging

 

 

Κοίταξε, επειδή ασχολούμαι εγώ με την επιστήμη, κάθε πλευρά του σώματος, δηλαδή δεξί χέρι-πόδι και αριστερό χέρι-πόδι, ελέγχονται από το εγκεφαλικό ημισφαίριο της αντίθετης πλευράς. Δηλαδή πάει χιαστί. Πέρα από αυτό, υπάρχουν ιδιαιτερότητες σε κάθε άνθρωπο, είτε δεξιόχειρας δηλώνει, είτε αριστερόχειρας. Τώρα δεν ξέρω γιατί έχω αυτήν την εντύπωση για εμένα, αλλά ίσως μόλις καθίσω στο σετ να αισθανθώ διαφορετικά.

 

 

 

Cool man. Επειδη κοπανιεσαι στον αερα δε σημαινει οτι θα παιξεις διπεταλια να ουμε μολις ερθει το σετ. Και βεβαια κανεις δε μπορει να μαντεψει ποτε θα παιζεις γρηγορα (250 bpm? ή 140 bpm?) και σωστα (σωστα για να ηχογραφησεις στους dream theater ή σωστα για να ξε*******εις με 4 φιλαρακια σε ενα στουντιο?)

 

 

Σωστά σε επίπεδο που να μην ακούγονται λάθη ας πούμε στο αυτί που το ακούει. Για τα bpm θα σου απαντήσω αργότερα.

 

 

 

 

Θα ηταν απαραιτητο να βρεις ενα δασκαλο να σου δειξει βασικη τεχνικη (στησιμο σετ, grip, μονα διπλα slide/ heel toe κλπ)

 

 

Τώρα θα μπλέξουμε αν ψάχνω για δασκάλους και τα λοιπά. Και που να κάθομαι να κάνω κάθε τι και να τα μάθω όλα με το νι και με το σίγμα, για να δικαιολογείται η αμοιβή του; Αυτά στην εφηβεία ίσως, όχι τώρα στα 30.

 

Σωστο και λαθος δεν υπαρχει. Ο καθενας παιζει οπως γουσταρει. Υπαρχει ομως πιο ξεκουραστο, πιο οικονομικο, πιο αποδοτικο και βεβαια πιο ακινδυνο για τραυματισμους.

 

Αναφορικα με την τεχνικη του ποδιου υπαρχουν 3-4 τροποι αλλα αυτα καλυτερα να στα δειξει ενας δασκαλος πανω στο σετ.

 

 

Τα είδα ήδη στο youtube.

 

 

Πολυ καλο βιβλιο για ξεκινημα στη διπλοπεταλια (sorry αλλα μου φαινεται αστειος - μορτικος ο ορος) ειναι το Double bass drum Encyclopedia του Rondinelli

 

 

Πως λέγεται στα ελληνικά; Υπάρχει ονομασία; Να το πω διμποτιά; Ακόμα πιο "μόρτικο" ακούγεται.

 

 

Αυτό το συγκεκριμένο μαζί με το stick control που θα παίξεις σε πρώτη φάση στα πόδια είναι ότι χρειάζεσαι. Απο κεί και πέρα, μετρονόμο, υπομονή κτλ κτλ....

Φυσικά το σωστό είναι να πας σε κάποιον δάσκαλο έστω και για λίγο καιρό για να μάθεις πως πρέπει να μελετηθεί τί και όχι μόνο στα πόδια...

 

 

Τι είναι το stick control; Αυτό που λένε οι λέξεις ή κάτι άλλο; Τι να μελετήσω μωρέ, γ*μησέ τα. Έχω ήδη δύο δασκάλους, τα αυτιά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το stick control; Αυτό που λένε οι λέξεις ή κάτι άλλο; Τι να μελετήσω μωρέ, γ*μησέ τα. Έχω ήδη δύο δασκάλους, τα αυτιά μου...

 

 

http://www.amazon.com/Stick-Control-George-Lawrence-Stone/dp/1892764040

 

αυτό είναι το stick control που αναφέρθηκε παραπάνω.

τα αυτιά σου θα σε φτάσουν μέχρι ένα σημείο, μετά θα πρέπει να μελετήσεις κάποια πραγματα όμως, αν σε ενδιαφέρει να προχωρήσεις τεχνικά. Αυτό το βιβλίο είναι απο τα πρώτα που μελετάει κανείς(για τα χέρια) και η επέκταση του για τα πόδια δίνει άλλη διάσταση στο θέμα, μην το υποτιμάς. Περίμενε να σου ρθει το σετ, δοκίμασε ό,τι έχεις στο μυαλό σου και θα δείς.

στους κυκλους θετικης ανατροφοδοτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια έρωτηση...αφου τα βρίσκεις ολα στο youtube κ αφου έχεις τοσο καλά αυτιά που δεν χρειάζεσαι  κάποιον να σου πει τι κ πως γτ κάνεις τόσες πολλές ερωτήσεις στο αρχικό σου ποστ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν θες να πας σε δασκαλο γιατι οντως αν εισαι αρχαριος δεν μπορεις να ξερεις αν ο αλλος οντως ειναι καλος ή θα σου διδαξει κατι μετριο, μπορεις να βρεις καποιον φιλο σου που ασχολειται για οτι αποριες εχεις και μετα με βιντεακια στο γιουτουμπ. εδω παντως δεν προκειται να βγαλεις ακρη  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, εύκολο φαίνεται με το μάτι,....

 

..αλλά ίσως μόλις καθίσω στο σετ να αισθανθώ διαφορετικά.

 

Σωστά σε επίπεδο που να μην ακούγονται λάθη ας πούμε στο αυτί που το ακούει. Για τα bpm θα σου απαντήσω αργότερα.

Τώρα θα μπλέξουμε αν ψάχνω για δασκάλους και τα λοιπά. Και που να κάθομαι να κάνω κάθε τι και να τα μάθω όλα με το νι και με το σίγμα, για να δικαιολογείται η αμοιβή του; Αυτά στην εφηβεία ίσως, όχι τώρα στα 30.

Τι να μελετήσω μωρέ, γ*μησέ τα. Έχω ήδη δύο δασκάλους, τα αυτιά μου...

 

You're just too good to be true     ???  ??? :-X :-X..

(αυτό τραγουδαω τώρα χτυπώντας το κεφάλι μου στον τοίχο- θα μου περάσει)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου