Προς το περιεχόμενο

Μπάσο - Τρίξιμο χορδής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

 

Κατ' αρχάς να πω πως είμαι αρχάριος και τις όποιες (ελάχιστες) γνώσεις έχω τις έχω αποκτήσει από βιβλία/fora/sites. Tο μπάσο που έχω είναι το:

http://www.kosmasmusic.gr/product.php?products_id=1342

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθειά σας..

 

Πριν δυο μέρες, άλλαξα τις χορδές που είχε "από μαμά" (Fender Super 7250ML - .045, .065, .080, .100) με τις Ernie Ball Extra Slinky (.040, .60, .70, .095).

Μετά την αλλαγή και το κούρδισμα/intonation, η ΛΑ (ανοιχτή) τρίζει απίστευτα.

Απ' όσο μπόρεσα να δω η χορδή (κατά την ταλάντωση) δεν φαίνεται να ακουμπάει σε κάποιο τάστο.

Μάλιστα, χθες το βράδυ δοκίμασα να βάλω την παλιά ΛΑ (.65) μήπως και έφταιγε η χορδή (αν και απ' ό,τι έχω διαβάσει είναι ψιλοσπάνια περίπτωση) αλλά τρίζει και η παλιά..

Εδώ και μέρες έχω διαβάσει διάφορα στο φόρουμ αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη.

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εβαλες ελαφρυτερες χορδες αρα πρεπει να προσθεσεις relief στο μπρατσο

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ορισες στην παρεα μας

 

1 ερωτηση - μηπως εβγαλες ολες τις χορδες μαζι ?? αν ναι υπαρχει μια πολυ μικρη περιπτωση να επαθε "σοκ" το μπρατσο και σε εκεινο το σημειο να εκανε το προβλημα

 

παμε να δουμε τι μπορει να φταιει:

οταν εβγαζες τις χορδες μηπως χτυπησες καταλαθος το nut ??? πραγμα που μπορει να οδηγησε σε σπασιμο-ραγισμα του nut και απο αυτο να τριζει η χορδη ??

το μπρατσο το σεταρες μετα για αυτο το παχος των χορδων ??

η γεφυρα εισαι σιγουρος οτι εχει το σωστο calibration ??

βαζοντας την παλια χορδη δεν μπορεις να καταλαβεις κατι γιατι εφοσον εχεις πειραξει το intonation με μικροτερου παχους χορδες τα συμπερασματα που εβγαλες απο την επανατοποθετηση της παλιας χορδης ειναι λαθος !!!

εχει γινει setup στο μπασο ποτέ ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

εβαλες ελαφρυτερες χορδες αρα πρεπει να προσθεσεις relief στο μπρατσο

Αν φταίει μόνο το relief, δεν θα έπρεπε να τρίζουν όλες οι χορδές;

 

μηπως εβγαλες ολες τις χορδες μαζι ?? οταν εβγαζες τις χορδες μηπως χτυπησες καταλαθος το nut ???

Τις χορδές τις έβγαλα μια-μια και προσεκτικά, οπότε είμαι σίγουρος ότι δεν προκάλεσα κάποια ζημιά στο όργανο.

 

το μπρατσο το σεταρες μετα για αυτο το παχος των χορδων ??

Έδωσα λίγο relief αλλά δεν είδα κάποια αλλαγή.

 

βαζοντας την παλια χορδη δεν μπορεις να καταλαβεις κατι γιατι εφοσον εχεις πειραξει το intonation με μικροτερου παχους χορδες τα συμπερασματα που εβγαλες απο την επανατοποθετηση της παλιας χορδης ειναι λαθος !!!

Μετά την επανατοποθέτηση της παλιάς χορδής έφτιαξα το intonation βάσει αυτής.

 

η γεφυρα εισαι σιγουρος οτι εχει το σωστο calibration ??

Πιστεύω πως ναι...

 

εχει γινει setup στο μπασο ποτέ ??

Όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησε αν μπορεις να φτιαξεις λιγακι το calibration της γεφυρας - πολλες φορες τετοιου ειδους προβληματα ξεκινανε απο εκει

 

 

και μετα αν και παλι δεν πετυχεις κατι και ακομα τριζει η χορδη θα πρεπει να κανεις ενα καλο setup

δυστυχως ή ευτυχως δεν μπορουμε να τα κανουμε ολα σπιτι μας αρα θα πρεπει ισως να επισκευτεις εναν τεχνικο

 

ακομα και ο superfunk που ειναι ο βασιλιας του DIY (οπως εχει πει σε καποιο αλλο θρεντ) καποια πραγματα δεν τα κανει ο ιδιος αλλα τα στελνει αλλου  :P :P :P ασχετε SF ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προσπαθώ εδώ και 2 μέρες...  :-\ Έχεις να προτείνεις κάποιο "tip" όσον αφορά το calibration;

Αν και πρωτάρης, προσπαθώ να τα κάνω μόνος μου ώστε να μαθαίνω κιόλας..

Γνωρίζεις πόσο περίπου θα μου κοστίσει ένα setup από κάποιο τεχνικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πέρα του πασιφανούς- αλλαγή της τάσης στο μπράτσο, λιγότερης για την ακρίβεια καθώς έβαλες λεπτότερες χορδές- και της ρημαδό ζέστης  ;D που τα έχει τρελάνει τα όργανα, υπάρχει και μια άλλη παράμετρος- μικρή όμως:

 

Το nut... Αν για κάποια αιτία έχει φαγωθεί- έχει μεγαλώσει η διατομή του, για Χ Ψ λόγους- η λεπτότερη χορδή δεν πατάει καλά και σου τρίζει.

 

Βέβαια το όργανο (δεν ξέρω τι είναι) αν κατάλαβα καλά, είναι καινούργιο και είναι εξαιρετικά απίθανο... Αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις...

 

Και σου λέω για το nut, γιατί αποκλειστικά από τη περιγραφή σου- ακολούθησες τις οδηγίες του Νίκου, έδωσες relief, ανέβασες τα βαγονάκια του καβαλάρη- θα έπρεπε να μην έχεις πρόβλημα. Οπότε, με πάσα επιφύλαξη, το nut είναι «ύποπτο»...

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το nut είναι «ύποπτο»... 

 

παντα το nut ειναι υποπτο αλλα ετσι στα καλα του καθουμενου ?? τον ρωτησα αν καταλαθος το χτυπησε ή εσπασε ή εστω να φαγωθηκε καπου και απαντησε αρνητικα

 

@bauhaus

δυστυχως για αθηνα δεν ξερω να σου προτεινω καποιον περα απο τον yann τον συμφωρουμιτη κιολας για τον οποιο εχω ακουσει τα καλυτερα λογια - στειλε p.m ή στον yann τον ιδιο ή στον marathon για επιπλεον στοιχεια

αν βλεπουν και οι ιδιοι μπορει να απαντησουν αν και ο marathon μαλλον λιαζεται σε καμια παραλια ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αν και ο marathon μαλλον λιαζεται σε καμια παραλια ;D ;D

 

Νυχτιάτικα;  ;D ;D ;D

 

Πάντως τώρα το είδα... squier. OK, Απλά for the record θα παραθέσω ότι άλλαξα κλειδιά και καβαλάρη στο SVM fretless- και περιμένω και μαγνήτες, Ακούς Bassbill  ;D, γιατί εσύ με έβαλες στην πρίζα  ;)- και μετά το μπράτσο είχε γίνει... Μεγάλη επιτυχία...

 

Ακόμα ρυθμίζω... 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νυχτιάτικα;  ;D ;D ;D

 

ποτε δεν ξερεις με αυτο το παιδι  :D :D

Απλά for the record θα παραθέσω ότι άλλαξα κλειδιά και καβαλάρη στο SVM fretless- και περιμένω και μαγνήτες, Ακούς Bassbill  ;D, γιατί εσύ με έβαλες στην πρίζα  ;)- και μετά το μπράτσο είχε γίνει... Μεγάλη επιτυχία...

 

Ακόμα ρυθμίζω... 

 

καλα να παθεις για να αναβει με το παραμικρο το GAS  ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου