Προς το περιεχόμενο

Μπάσο - Τρίξιμο χορδής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Και πάλι) Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας!

 

Θα δώσω λίγο ακόμα relief και αύριο θα κάνω άλλον ένα γύρο ελέγχων/ρυθμίσεων.. αν δεν δω "φως", μάλλον ο τεχνικός είναι μονόδρομος..

Φυσικά, οποιαδήποτε περαιτέρω ιδέα/πρόταση/βοήθεια, είναι ευπρόσδεκτη! :)

 

Μια απορία, το relief δεν θα επηρέαζε όλες τις χορδές; Μπορεί να επηρεάζει μόνο μια;

 

Πάντως τώρα το είδα... squier.

Ωχ.. Χάλια μαύρα; Προτείνεις να το πάω κατευθείαν για setup;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

(Και πάλι) Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας!

 

 

Μια απορία, το relief δεν θα επηρέαζε όλες τις χορδές; Μπορεί να επηρεάζει μόνο μια;

Ωχ.. Χάλια μαύρα; Προτείνεις να το πάω κατευθείαν για setup;

 

Κάτσε βρε  ;D, μια χαρά είναι τα squier για τα λεφτά τους- και εγώ έχω ένα.

 

Σαφέστατα και το relief θα επηρέαζε όλο το μπράτσο- κατ' επέκταση όλες τις χορδές και όχι μόνο μια. Για αυτό σου είπα για το nut.

 

Πάντως φιλική συμβουλή: Δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και για να μη του βγάλεις τα μάτια  ;D, καλύτερα πήγαινε σε κάποιο μάστορα. Μπορεί τελικά να κάνεις κάποια ζημιά και να την πληρώσεις πολύ πιο ακριβά.  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς! Γι' αυτό κάθομαι και το ψάχνω και δεν κάνω ό,τι βρω κι ό,τι μου 'ρθει στο κεφάλι.. ;D

Όλα με προσοχή και σύνεση!  ;D

Απλά, αν το πηγαίνω με το παραμικρό σε τεχνικό, δεν πρόκειται να μάθω ούτε τα βασικά..

Θα επικοινωνήσω και με τον yann που μου πρότεινε ο φίλος messalion, μήπως και το δει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σαφώς! Γι' αυτό κάθομαι και το ψάχνω και δεν κάνω ό,τι βρω κι ό,τι μου 'ρθει στο κεφάλι.. ;D

Όλα με προσοχή και σύνεση!  ;D

Απλά, αν το πηγαίνω με το παραμικρό σε τεχνικό, δεν πρόκειται να μάθω ούτε τα βασικά..

Θα επικοινωνήσω και με τον yann που μου πρότεινε ο φίλος messalion, μήπως και το δει..

 

Σωστός. Σιγά- σιγά θα τα μάθεις, θα κάνεις και τις ζημιές σου  ;D, όλα είναι μέσα στο παιχνίδι και όλοι έχουμε κάνει τις καταστροφές μας  ;D

 

Απλά όταν το φτιάξεις, πες μας τελικά τι ήταν, για να μας φύγει και η απορία  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπασο ειναι μια χαρα, ειχα ενα καποτες. Αλλαξε μαγνητες και κρατα το για παντα. Και καλυτερο να παρεις, κρατα το για backup. Tωρα για το τριξιμο. Καταρχας μην δωσεις παρα πολυ relief, δεν θα μπορεις να παιξεις μετα. Κοψε ενα χαρτακι και βαλτο κατω απο την χορδη στο nut. Σεταρε το οργανο με τις οδηγιες του SF κανονικα. Αν ειναι ολα οκ, ή το πας σε μαστορα να σου αλλαξει nut, ή κανεις το παρακατω: φτιαχνεις ενα μειγμα με logo και ρινισματα πλαστικου (παρε ενα κοματι σκληρο πλαστικο και μ ενα κοπιδι ξησ' το μεχρι να φτιαξεις λιγη σκονη πλαστικου). Με μια οδοντογλυφιδα προσθετεις στο αυλακι που ειχες το χαρτι ΛΙΓΟ απο το μειγμα. Περιμενεις να στεγνωσει κανα μισαωρο και δοκιμαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ περιπλοκη η διαδικασια που περιγραφεις peter

γιατι να μην παει κατευθειαν για nut ?? δεν θα του στοιχισει και παρα πολυ

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το pdf που είχα ανεβάσει παλαιότερα σε αυτό το θρεντ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176074.0

 

Από εκεί και πέρα έχω δυο παρατηρήσεις:

α) μπορεί όντως να φταίει το nut, όπως προαναφέρθηκε. Σε αυτή την περίπτωση η άποψή μου είναι πως δεν αξίζει να το φτιάξεις, ακόμα και να ξέρεις. Πάρε ένα καινούριο nut από κατάστημα με ανταλλακτικά για fender. Είναι φτηνό (γύρω στα 5 ευρώ, αν θυμάμαι καλά), πολύ καλύτερο από αυτό που έχεις τώρα (είναι κοκάλινο, όχι πλαστικό) και θα λύσει σίγουρα το πρόβλημα.

 

β) Αν θέλεις να παίζεις με χαμηλό action, νομίζω πως το μπράτσο του μπάσου ΔΕΝ πρέπει να είναι απολύτως ίσιο. Η απόσταση ταλάντωσης μια χορδής μπάσου, είναι αρκετά μεγάλη και έτσι πρέπει να δίνεις μια ελαφριά καμπύλη (προς τα κάτω) για να δίνεις στη χορδή χώρο να κινείται ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο pdf το είχα βρει (κατά τύχη) πριν καιρό. Πάρα πολύ καλό και με βοήθησε όσον αφορά το σετάρισμα/μετρήσεις.

 

Σχετικά με τις μόντες/επιδιορθώσεις που μου προτείνετε, δεν θα ήταν λίγο risky να το δοκιμάσω μόνος μου (μιας και όπως είπα είμαι αρχάριος); Μήπως θα ήταν καλύτερα να το πήγαινα σε κάποιον τεχνικό; Είναι εύκολη υπόθεση η αλλαγή του nut;

 

Επειδή προτιμώ τα δάχτυλα, δεν με ενδιαφέρει να έχω χαμηλό action - από αυτά που έχω διαβάσει, χαμηλό action προτείνουν κυρίως όταν παίζεις με πένα. Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος και να μην ισχύει κάτι τέτοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω με δαχτυλα παιζω και οι χορδες γλυφουν την ταστιερα - απλα ειμαι τεμπελης και δεν θελω να κουραζομαι!  ;D

 

Ασχτο με τι παιζεις. Με τον καιρο θα αποκτησεις τα δικα σου χουγια - αλλοι προτιμαν ψηλα κι αλλοι παλι χαμηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου