Προς το περιεχόμενο

Μπάσο - Τρίξιμο χορδής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οντως δεν παιζει ρολο το action με το αν παιζεις με δαχτυλα ή πενα - μονο στα slap απ'οσο εχω καταλαβει με τα δικα μου μπασακια..............

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Όντως, το action δεν έχει να κάνει με το αν παίζεις με πένα ή με δάχτυλα. Εγώ πχ (που παίζω με δάχτυλα), έχω διαφορετικό action σε κάθε μπάσο, ανάλογα με το τι παίζω με αυτό.

 

   Να πω αρχικά πως (μιας και είσαι αρχάριος) δεν θα έπρεπε να καταλήγεις αβίαστα στο συμπέρασμα πως φταίει το nut, απλώς επειδή διάβασες συμπτώματα που ταιριάζουν σε ένα-δύο φόρουμ (ή φόρα...). Μπορεί (και κατά τη γνώμη μου είναι πιθανότερο) το πρόβλημα να είναι πολύ πιο απλό. Κάνε πρώτα ένα καλό σετ απ πριν δοκιμάσεις να διαμελίσεις το κακόμοιρο squier...

 

Αλλά οφείλω να απαντήσω:

   Σε ορισμένα μπάσα, το nut είναι κολλημένο στην ταστιέρα, σε άλλα απλώς εφαρμόζει. Στα squier αν θυμάμαι καλά, είναι κολλημένο. Σε αυτή την περίπτωση, είναι σχετικά εύκολο να το αφαιρέσεις μόνος (πιστολάκι για τα μαλλιά, να μαλακώσει η κόλλα και κοπίδι για να το "βοηθήσεις") σου και να κολλήσεις το καινούριο. Στην ιδανική περίπτωση, θα φύγει πολύ εύκολα.  Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις, αν το προσπαθήσεις μόνος σου ανεπιτυχώς, είναι να ξεκολλήσει μαζί με το nut κομμάτι από το fingerboard (είναι αρκετά άσχημο...).

 

Αν δεν το έχεις καθόλου με τις χειροτεχνίες, καλύτερα να το πας σε ένα μάστορα. Αν το αποφασίσεις, μπορείς να μου στείλεις πμ να σου προτείνω ή να ακολουθήσεις τις συμβουλές παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, επειδή είμαι αρχάριος, γι' αυτό και σας πρήζω στις ερωτήσεις. ;D

Γενικά, δεν καταλήγω αβίαστα σε συμπεράσματα, απλά ρώτησα την διαδικασία (και το ποσοστό δυσκολίας). :)

Σίγουρα, μπορεί να μην είναι το nut. Δεν δύναμαι να καταλήξω με σιγουριά στο τί φταίει από την στιγμή που, όχι πείρα δεν έχω, αλλά το κάνω και για πρώτη φορά.

Έχω κάνει τις ρυθμίσεις που έχω διαβάσει σε διάφορους οδηγούς/βιβλία,κλπ αλλά επειδή είμαι αρχάριος μπορεί να είναι λάθος.

Γι' αυτό και σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερο να το πάω για ένα τσεκάρισκα/setup σε κάποιο

τεχνικό.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα ειναι καλυτερα να το πας σε τεχνικο το οργανο γιατι αν παθει κατι θα βριζεις αυτον  ;D ;D ;D ;D ;D

 

και υπαρχουν και κατι μαστορια στην αθηνα που τι να σου πω - δεν σκαμπαζουν χριστο και σου περνουν και ενα σκασμο λ7

 

αν δεν σου απαντησε ο yann στο p.m. που του εστειλες τοτε ρωτα για καναν αλλον τεχνικο να σου πουν - συνηθως εδω τα παιδια λογω ΠΟΛΛΩΝ συζητησεων εχουν βγαλει μια γενικη εικονα για το ποιος ειναι καλος και ποιος οχι και τοσο καλος..........

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, επειδή είμαι αρχάριος, γι' αυτό και σας πρήζω στις ερωτήσεις. ;D

Γενικά, δεν καταλήγω αβίαστα σε συμπεράσματα, απλά ρώτησα την διαδικασία (και το ποσοστό δυσκολίας). :)

Σίγουρα, μπορεί να μην είναι το nut. Δεν δύναμαι να καταλήξω με σιγουριά στο τί φταίει από την στιγμή που, όχι πείρα δεν έχω, αλλά το κάνω και για πρώτη φορά.

Έχω κάνει τις ρυθμίσεις που έχω διαβάσει σε διάφορους οδηγούς/βιβλία,κλπ αλλά επειδή είμαι αρχάριος μπορεί να είναι λάθος.

Γι' αυτό και σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερο να το πάω για ένα τσεκάρισκα/setup σε κάποιο

τεχνικό.. :/

 

Αυτό (ο μάστορας) μάλλον θα ήταν το καλύτερο, αν θες να είσαι σίγουρος. Αν θέλεις να ακολουθήσεις αυτό, είναι απλό, αλλά έτσι δεν θα μάθεις, και με αυτή τη ζέστη, θα χρειαστεί γρήγορα να το ξανασετάρεις.  

 

Γενικά, η άποψή μου είναι πως πρέπει να πειραματιστείς με το σετάρισμα αρκετά, δεν χρειάζεται να είσαι πολύ έμπειρος για να το κάνεις. Στον τεχνικό πάει κανείς για πιο σοβαρά ζητήματα.

Στο βιβλίο που ανέφερα παραπάνω έχει στις τελευταίες σελίδες templates για ρύθμισμα της γέφυρας σε fender. ακολούθησέ το και δοκίμασε διαφορετικά ύψη (που να είναι αναλογικά σωστά όμως), αφού πρώτα θα έχεις φέρει το μπράτσο σε ένα σχεδόν ίσιο επίπεδο (δώσε μια ελαφριά κλίση προς τα κάτω)

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις, είναι να μην παραζορίσεις το truss rod  και γίνει καμιά ζημιά.

 

Θα σου πρότεινα να μην ακολουθείς πολλές μεθόδους, αλλά μια. δοκίμασε αυτή του βιβλίου και αν δεν σου κάνει, δοκίμασε άλλη. Ποτέ όμως συνδυασμό δυο ή περισσότερων μεθόδων (τουλάχιστον όχι στην αρχή)

 

Το καλύτερο είναι να βρεις κάποιον που ξέρει και να σου δείξει πως να το κάνεις. Οι περισσότεροι κιθαρίστες/μπασίστες ξέρουν τα βασικά του σετ απ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Α

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις, είναι να μην παραζορίσεις το truss rod  και γίνει καμιά ζημιά.

 

 

 

+1

Εδώ είναι το ζητούμενο. Καθώς δεν ξέρει ο φίλος bauhaus μπορεί να κάνει κάποια ζημιά, που θα τρέχει και δεν θα φτάνει...

 

Απλά να υπενθυμίσω την περίπτωση συνφορουμίτη μας, που δεν γνώριζε, πήγε να «ρυθμίσει» το μπράτσο του καινούργιου μπάσου του και παρ' ολίγο να κουρέψει το truss rod nut  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να υπενθυμίσω την περίπτωση συνφορουμίτη μας, που δεν γνώριζε, πήγε να «ρυθμίσει» το μπράτσο του καινούργιου μπάσου του και παρ' ολίγο να κουρέψει το truss rod nut  ;)

τι παραλιγο ?? του εφαγε λιγακι τις "φαβορητες"  ;D ;D ;D

οντως ειναι "ατιμο" πραμα το truss rod (αμα δεν ξερεις) χαχαχα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και τα παιδια, καλυτερα να μην πειραξεις το truss rod μεχρι να εχεις λιγη εμπειρια παραπανω.

Το σημαντικοτερο ειναι να μην στριψεις πανω απο 90 μοιρες το truss rod σε μια μερα. Θελει και καποιο χρονο για να "κατσει" και συνηθως μια μικρη στροφη 45 μοιρων θα ειναι αρκετη.

 

Ο μεγιστος garry willis τα λεει ομορφα και κατανοητα.

http://garywillis.com/pages/bass/bassmanual/setupmanual.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με λες. Την Λα την έχεις περάσει κατω απο τον οδηγό της πρίν την στρίψεις στο κλειδί; Κρατώντας την Λα στο 17ο και στο 1ο τάστο, παρατηρεις μια ελαφρια καμπύλη της ταστιέρας σε σχέση με την ίσια χορδή; Αυτη η καμπύλη απομακρύνεται απο την χορδή στο κέντρο; Μήπως ειναι τεράστια καμπύλη; Μήπως ειναι ανεπαίσθητη; Μπορεις να μετρήσεις την απόσταση της Λα απο το 12ο τάστο (απο το κατω μερος της χορδής εως το μεταλικό ταστάκι). Μηπως ειναι η απόσταση μικρότερη απο 2 χιλιοστα; Μηπως η Λα ειναι πιο χαμηλα απο τις υπολοιπες χορδες; Ακολουθουν οι χορδες σου την καμπύλη του πλατους της ταστιερας; Η γεφυρα ειναι οκ; Εχουν σφιξει σωστα οι βιδουλες του μήκους και του ύψους; Στις γεφυρες αυτου του τύπου συμβαινει καμια φορα να παίζει κάποιος καβαλάρης επειδή δεν έχει τεντωθεί καλα το ελατηριακι του μετα απο πειραγμα της βίδας μήκους.

 

Το neck relief ειναι μια λογική υποθεση αλλα ΜΗΝ το πειραξεις μονος σου εαν δεν εισαι έτοιμος για όλα.

 

Υπερβολες όλα αυτα. Αλλα ειναι πραγματα που τα έχω συναντησει και εδω αλλα και στα μπασα μου όσο ήμουν αρχαριος. (ακομα αρχαριος ειμαι, καθε φορα μαθαινω κατι θαυμαστο :Ρ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Λα την έχεις περάσει κατω απο τον οδηγό της πρίν την στρίψεις στο κλειδί;

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Ποιον οδηγό;

 

Κρατώντας την Λα στο 17ο και στο 1ο τάστο, παρατηρεις μια ελαφρια καμπύλη της ταστιέρας σε σχέση με την ίσια χορδή;

Ανεπαίσθητη θα έλεγα.

 

Μπορεις να μετρήσεις την απόσταση της Λα απο το 12ο τάστο (απο το κατω μερος της χορδής εως το μεταλικό ταστάκι).

Με πατημένα τα τάστα που αναφέρεις πιο πάνω ή "ανοιχτή";

 

Μηπως η Λα ειναι πιο χαμηλα απο τις υπολοιπες χορδες;

Όχι

 

Ακολουθουν οι χορδες σου την καμπύλη του πλατους της ταστιερας;

Ελέγχοντάς τες με διάφορα templates που εκτύπωσα (στο πιο χοντρό χαρτί που είχα) φαίνονται σωστές. Αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί τα templates κόπηκαν στο χέρι, καταλαβαίνεις..

 

Η γεφυρα ειναι οκ; Εχουν σφιξει σωστα οι βιδουλες του μήκους και του ύψους;

Εννοείς αν έχω φτιάξει σωστά το action και το intonation ή αν είναι οκ οι βίδες (πχ αν έχει κλωτσήσει κάποια βίδα); Επίσης, τα ελατήρια φαίνονται οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου