Προς το περιεχόμενο

Μπάσο - Τρίξιμο χορδής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η αληθεια ειναι οτι ο φιλος Tthawth δεν τα εξηγησε σωστα - εννοει αν πατωντας στο 1ο ταστο και στο τελευταιο και κοιταζοντας απο πανω το μπρατσο παρατηρεις καποια "καμπυλη"

εκει θα δεις αν εχει "παρει" το μπρατσο

 

παπατζιλικια τωρα ολα αυτα που λεμε το καλυτερο ειναι να μην πειραματιστεις με το truss rod ΤΩΡΑ διοτι δεν ξερω αν εχεις αλλο οργανο για backup αλλα υπαρχει σοβαρη περιπτωση να το "σκοτωσεις" το μπασακι και ειναι κριμα

πηγαινε το σε εναν τεχνικο και πες του οτι εχω αυτο το προβλημα - τι μπορει να φταiει και αμα μπορει να στο φτιαξει και ποσο - και πες μας και εμας μηπως μας κατεβει η θεια φωτηση εφοσον δεν ειναι το nut να σου πουμε την γνωμη μας (ειναι πολλα τα χρηματα ? ειναι λιγα ? σου λεει μαλακιες ?)

γιατι ας μην ξεχναμε υπαρχουν και οι σκιτζηδες που κοιτανε να στα αρπαξουν παρα να ασχοληθουν 15 λεπτα παραπανω με το οργανο οσο ακριβο ή φτηνο και να ειναι.........

off topic

συγχωρεστε με για την λογοδιαροια αλλα και την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευραδεια λογου που με διακατεχει αλλα εχω κοπανησει κατι μπυρες και δεν βλεπω καλα  ;D ;D ;D οποτε αν ειπα κατι λαθος διορθωστε με

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τριζει παντου η χορδή; Μηπως ειναι συγκεκριμένες θέσεις που τρίζουν; Οι αλλες χορδες δεν τρίζουν οταν παίζεις χαμηλα;

 

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Ποιον οδηγό;

Χμμ. Μαλλον ως τετραχορδο δεν θα  έχει οδηγό για την Λα. Ειναι ο οδηγός που πιεζει τις Ρε και Σολ πριν καταλήξουν στα κλειδιά τους. Γράψε λάθος σε αυτο.

 

Ανεπαίσθητη θα έλεγα.

Δυο χιλιοστουλια περιπου τα έχει; Εαν οι χορδες ειναι πολυ κοντα στη ταστιέρα και έχεις ίσιο μπράτσο, τότε θα βρίσκουν (σε ενα κοινο μπασο). Ή σηκώνεις χορδες ή πειράζεις το truss rod. Το truss rod σε μάστορα παρακαλώ για αρχή ή σε κάποιον που ξερει καλα ωστε να σου εξηγήσει και σε εσένα πως ακριβώς το χειρίζονται.

 

Με πατημένα τα τάστα που αναφέρεις πιο πάνω ή "ανοιχτή";

Ανοιχτή χορδή. Μετράς κάπως έτσι: bass%20guitar%20action%20adjustment.jpg

 

Ελέγχοντάς τες με διάφορα templates που εκτύπωσα (στο πιο χοντρό χαρτί που είχα) φαίνονται σωστές. Αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί τα templates κόπηκαν στο χέρι, καταλαβαίνεις..

Αυτο ειναι το κακο με τη χαρακτική κοπτική. Προσωπικά χρησιμοποιώ απλες λάμες μέτρησης για το κενο αναμεσα στις χορδες και το τάστο αλλα αν βρεις ενα χαρακακι οπως στην φωτο παραπανω μια χαρα θα εισαι. Σύμφωνα με τυπικές ρυθμίσεις, χρειάζεσαι 2χιλιοστα στην Σολ και αυξάνεις το κενο σταδιακά μεχρι να φτάσεις τα 2.5 για την Μι. Οι τιμές μπορουν φυσικά να βασιστουν στα δικά σου γουστα. Στο δικο μου μπάσο π.χ. η Σολ ΔΕΝ μπορει να πέσει κάτω απο τα 2 χιλιοστά αν δεν ισιώσω απολυτα το μπρατσο. Την Λα την αφήνω στα 2.4. Με αυτη τη τακτική δεν χρειάζεσαι το template. Η διαδικασία ειναι αρκετα πιο χρονοβόρα αλλα και πιο σίγουρη.

 

Εννοείς αν έχω φτιάξει σωστά το action και το intonation ή αν είναι οκ οι βίδες (πχ αν έχει κλωτσήσει κάποια βίδα); Επίσης, τα ελατήρια φαίνονται οκ.

Μου έχει συμβεί να ξεβιδώσω βιδα για το intonation και αργοτερα να προσέξω οτι το saddle ΔΕΝ ειχε μετακινηθεί αλλα μονο ειχε βγει λιγο προς τα έξω η βίδα. Έτσι λοιπόν έπαιζα στον αέρα σε αυτη τη χορδη. Ανα πάσα στιγμή μπορουσε το saddle να σπρωχτει στην θέση του και η χορδή να παίζει σαν να βρέθηκε σε άλλο μπάσο. Λεπτομέρειες αλλα συμβαινει σε αρχαριους ή απροσεχτους οπως εγω :Ρ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρε bauhaus, αν δεν βαριέσαι και είσαι και προς τα μέρη μου- Π.Φάληρο- κερνάω καφέ και φέρε το, το ρημάδι  ;D να του ρίξω μια ματιά. Έχω κλειδιά, άλεν... τα πάντα. Όχι τίποτα, αλλά έχει μπει ο διάολος μέσα μου- τι στην ευχή έχει πάθει, γιατί σε ότι και σου είπαμε να τσεκάρεις, όλα τα είδες ΟΚ.  ::)

 

Άμα θες ρίξε πμ.

 

ΥΓ: Άσε που θέλω να δω αν έχω πέσει μέσα για το nut...  ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bass%20guitar%20action%20adjustment.jpg

 

Η φωτογραφία  είναι απο το μπάσο – τόξο του Οδυσσέα που χάρισε στον Κύκλωπα Πολύφημο  για να σβήνει το καημό του  ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτογραφία  είναι απο το μπάσο – τόξο του Οδυσσέα που χάρισε στον Κύκλωπα Πολύφημο  για να σβήνει το καημό του  ;D

 

Πες το ψεματα. 10 χιλιοστα action και ειναι απο site για setάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε! Όντως, τοξοβολία! Μπορεί να είναι από φωτογραφία "πριν και μετά" (βόδι λάιν)

 

Πάντως, πλάκα-πλάκα, πες μας που κοντά μένεις, μήπως μπορεί κάποιος από εμάς να σου δείξει από κοντά πως να σετάρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεπαίσθητη θα έλεγα.

 

δωσε ρε ανθρωπε μιση στροφη relief στο μπρατσο να δεις φως που το καναμε και επιστημη! ;D

 

αφου το μπρατσο εχασε γυρω στα 20 ΚΙΛΑ Tension απο τις ελαφρυτερες χορδες,πως να μην τριζει?η ΛΑ τριζει περισσοτερο γιατι εχει και τη μεγαλυτερη διαφορα σε tension απο το προηγουμενο σετ.

 

οσο για το nut αν ΔΕΝ τριζει στις ΜΗ ανοικτες θεσεις το προβλημα ΕΙΝΑΙ το nut,αν συνεχιζει να τριζει ΔΕΝ ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχχαχα αρε νικο - τι λεμε ΟΛΟΙ παραπανω ?? χαχαχαχα αφου λεει οτι τα εκανε ολα αυτα

το μονο που δεν εχει τσεκαρει ειναι η bridge μπορει να ειναι και απο κει το προβλημα αλλα αμα ειναι αρχαριος............................................ :P :P

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τι παραπανω να κανει στην γεφυρα περα απο intonation & ρυθμιση υψους?

σαν ρυθμιση δεν μπορει να κανει κατι παραπανω - αλλα μπορει να τσεκαρει την γεφυρα μηπως ειναι ελλατωματικη ή μηπως συνεβει κανα ραγισμα ή οτιδηποτε αλλο...........μου εχει τυχει να βγει ελλατωματικη gotoh γεφυρα μπασου μετα απο αλλαγη 3ων σετ χορδων..................ετριζε η παναγια ολοκληρη............

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου