Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια στα ντραμς του Lost and lonely Days (Warlord)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κολλήσει στο συνδυασμό hi-hat με ride του Mark Zonder στο κομμάτι των Warlord - Lost And Lonely Days.... Ας με βοηθήσει όποιος καταλαβαίνει τι παίζει ο μάγος.... Το πρόβλημά μου είναι απο το 2:06-2:09 και απο το 2:18-2:20... Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο δύσκολος συνδυασμός αγαπητέ BlackScorpio. Ουσιαστικά παίζει αυτά τα δέκατα έκτα στο hi-hat αρχικά μόνα τους και μετά απλά ανοίγει το hi-hat στο πρώτο δέκατο έκτο τονίζοντάς το παράλληλα.

Με το ride που λες, το patern είναι σχετικά απλό. Παίζει το ίδιο πράγμα ακριβώς απλά αντί για το δεξί χέρι στο hi-hat, το έχει στο ride. Δοκίμασέ το και θα δεις πόσο απλό στην πράξη είναι.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yo man

Στο πρώτο κομμάτι 2:06-2:09, δεν μου ακούγεται να εχει ride. Μόνο hi-hat. Ανοικτό στα όγδοα upbeat.

 

Στο δεύτερο κομάτι, ακούγεται στα όγδοα ένα bell μαζί με το hat. Είτε splash το hi-hat με το πόδι και ride bell με το δεξί, είτε δεξί ride αριτσερό hi-hat και όποιο βολεύει ενδιάμεσα snare. Θα έκανα το δεύτερο.

Θα δοκίμαζα και το bell του hi hat να δώ πως ακούγεται ανοικτό φυσικά!

Nice song!

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά παίζει αυτά τα δέκατα έκτα στο hi-hat αρχικά μόνα τους και μετά απλά ανοίγει το hi-hat στο πρώτο δέκατο έκτο τονίζοντάς το παράλληλα. Με το ride που λες, το patern είναι σχετικά απλό. Παίζει το ίδιο πράγμα ακριβώς απλά αντί για το δεξί χέρι στο hi-hat, το έχει στο ride. Δοκίμασέ το και θα δεις πόσο απλό στην πράξη είναι.

Μα να μη μπορώ με τπτ να το βγάλω.... Όχι οτι έχω εμπειρία ή τεχνική, μόνος μου παίζω κάτι λιγότερο απο χρόνο, αλλα έχω κολλήσει τώρα...

Στο πρώτο κομμάτι 2:06-2:09, δεν μου ακούγεται να εχει ride. Μόνο hi-hat. Ανοικτό στα όγδοα upbeat.

Σα να έχεις κάποιο δίκιο για το ride στο πρώτο κομμάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγοκλείσιμο hihat με δέκαταέκτα σαν ντίσκο beat είναι. Θέλει εξάσκηση στο συγχρονισμό ποδιού και χεριού πάνω στο ανοιγοκλείσιμο του hihat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο το αλλο το γυρισμα το εβγαλες ?  :P

Και αναρωτιόμουν... Δε θα μου την πεί κάποιος?  ;D ;D ;D Τα 16α στο hh, οχι βέβαια! Αλλά το βασικό ρυθμό του κομματιού μαζί με κάποια γεμίσματα, τα καταφέρνω. Οχι για ηχογράφηση, απλα για να πω οτι παίζω το κομμάτι χωρίς να χάνω χρόνους και tempo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγοκλείσιμο hihat με δέκαταέκτα σαν ντίσκο beat είναι. Θέλει εξάσκηση στο συγχρονισμό ποδιού και χεριού πάνω στο ανοιγοκλείσιμο του hihat.

 

Αυτο ακριβως. ανοιγει το hi hat στο 3ο απο τα 4 δεκατα εκτα. Ειναι απαιτητικο το σχηματακι και ενω το υπολοιπο κομματι ειναι γενικα ευκολο για ενα αρχαριο (καλα δε θυμαμαι σκορπιε?) το μεσαι μερος απαιτει πολυ καλη τεχνικη. Ειναι τα χαρακτηριστικα τσικι τσικι του zonder σε εμβρυακο σταδιο (μετα με τους fates τα εσκισε)

 

Κατα τη γνωμη μου το πιο δυσκολο σημειο σε τετοια patterns ειναι στο επομενο του ανοιχτου χτηπημα (εδω συγκεκριμενα το 4ο) οπου κλεινει το χαι χατ με το ποδι και ταυτοχρονα δεχεται χτυπημα απο τη μπαγκετα. Εκει αν δεν υπαρχει απολυτος συγχρονισμος βρωμιζει πολυ ο ηχος

 

Υ.Γ. Θυμηθηκα τον εαυτο μου το ετος 1998, νεοπας και αμπαλος (απο αυτο ειμαι ακομα) να προσπαθει να βγαλει το ιδιο κομματι και να ζοριζεται στα ιδια ακριβως σημεια. Μπα σε καλο σου συγκινηθηκα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως. ανοιγει το hi hat στο 3ο απο τα 4 δεκατα εκτα. Ειναι απαιτητικο το σχηματακι και ενω το υπολοιπο κομματι ειναι γενικα ευκολο για ενα αρχαριο (καλα δε θυμαμαι σκορπιε?)

Πολύ καλά θυμάσαι φίλε... Πάντως πιάνω τον εαυτό μου κάποιες φορές να παίζω τα διπλά χτυπήματα της κάσας με το ένα πόδι σχετικά εύκολα, και άλλες να πρέπει να χρησιμοποιώ και τα 2 πόδια. Μάλλον θέμα απειρίας είναι ε? Πάντως σε γενικές γραμμές δεν είναι δύσκολο κομμάτι. Το υπόλοιπο εννοώ!  ;D

Υ.Γ. Θυμηθηκα τον εαυτο μου το ετος 1998, νεοπας και αμπαλος (απο αυτο ειμαι ακομα) να προσπαθει να βγαλει το ιδιο κομματι και να ζοριζεται στα ιδια ακριβως σημεια. Μπα σε καλο σου συγκινηθηκα

Είμαι εδω να σας προσφέρω πιπεράκι στις ιντερνετικές σας αναζητήσεις... ;D ;D ;D Τώρα να φανταστώ οτι το έχεις για πρωινό ε?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οχι και για πρωινο... Αλλωστε τα χρονια που μεσολαβησαν μεχρι σημερα η μελετη μου ηταν απο ανυπαρκτη εως αρκετη

 

Ολα παντως ειναι θεμα μελετης. το συγκεκριμενο θελει καλα singles και καλο συγχρονισμο χεριου ποδιου. Ναι το υπολοιπο ειναι ενα ευκολο γενικα κομματι με ωραιο groove και φοβερες μελωδιες. Μεγαλη μπαντα και μεγαλος παιχτης Zonder

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου