Προς το περιεχόμενο

midi/usb συνδεσεις, latency, vst απορίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας.Είμαι καινούργιος στο site και στον χώρο της μουσικής τεχνολογίας αλλά γρήγορα κατάλαβα οτι έχει αυτό ακριβώς που ψάχνω.Λοιπόν όποιος εχει την ευχαρίστηση ας απαντίσει στα παρακάτω μου ερωτήματα¨

 

1) θέλω να συνδέσω στο pc μου(celeron 2.4, 512 mb)ένα synth.Θα χρειαστεί να αγοράσω midi καλώδιο, έτσι δεν είναι?Θα χρειαστεί όμως και midi interface?

 

2)Αν αντί για synth συνδέσω ένα midi keyboard θα χρειαστώ midi καλώδιο midi, ή συνδέεται με USB?Το midi της Radium είναι αξιόπιστο?Στις ίδιες τιμές (200 euro) τι άλλο παίζει αντίστοιχα?Ακόμα παίζει σημασία πόσα πλήκτρα έχει το midi keyboard?

 

3)Θα χρειαστώ απότι κατάλαβα διαβάζοντς άλλα post να πάρω μια καλή κάρτα ήχου με χαμιλό latency και να υποστιρίζει Asio 2 drivers?Για ποιον λόγο?H ποιο καλή λύση και σε προσιτή τίμή ποια είναι?Μου΄έχουν προτείνει την Terratec EWS88 MT, αξίζει?

 

4) Δουλεύω μρ το Cubase SX 2, καθώς επίσης και το Reason 2.5.Θέλω τα midi που θα δημιουργώ με το synth να τα πε΄πνώ κάτω από vocals.Πώς μπορώ να συνδέσω τα 2 αυτά προγράμματα με rewire(έτσι έχω ακούσει)

 

5)Τα vst instruments και τα vst effects πώς λειτουργούν?Tα vst effects γίνεται να προσδιορίσουν ορισμένα κομμάτια του track?Aν ναι πώς γίνεται?Επίσης με τα vst instruments δεν έχουν κάποια παρτιτούρα για μετέποιτα επεξεργασία?Προορίζονται μόνο για live δηλαδή?Μου προτείνετε το Reason(νομίζω καρυφαίο) ή κάποιο vst instrument, όσον αφορά την ευκολία και την ποικιλία και την ποιότητα των ήχων?

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στον θαυμαστό κόσμο της μουσικής τεχνολογίας! Και αρχίζει η ξεδιάλυνση των αποριών σου...

 

1) Αν θέλεις να συνδέσεις με MIDI το synth σου με το PC, θα χρειαστείς ένα MIDI interface. Αν αυτό υπάρχει ενσωματωμένο στην κάρτα ήχου που έχεις (Soundblaster ας πούμε), τότε θα χρειαστείς μόνο ένα καλώδιο, αλλιώς θα πρέπει να πας σε ξεχωριστό interface.

 

2) Υπάρχουν MIDI keyboards που συνδέονται με τη σύνδεση που περιέγραψα παραπάνω ή μέσω USB. Στη δεύτερη περίπτωση δεν χρειάζεσαι καν MIDI interface, ένα USB καλώδιο αρκεί. Τα Radium της M-Audio είναι μια χαρά, υπάρχουν και τα Evolution σε παρόμοιες τιμές. Τα πλήκτρα του keyboard δεν έχουν καμία σημασία, όλα κάνουν την ίδια δουλειά αλλά μπορεί να θες πολλά πλήκτρα αν παίζεις πιο ορχηστρικά κομμάτια.

 

3) Δες το θέμα περί καρτών ήχου και latency στην αρχική σελίδα του Noiz, καθώς και τα σχετικά topics στο section "Computers" του forum. Συγγνώμη που δεν σου απαντώ συγκεκριμένα αλλά το θέμα το έχουμε ήδη εξαντλήσει και άλλωστε, θα χρειαζόταν να πω πάρα πολλά για να σου απαντήσω. Απλά θα πω ότι η Terratec EWS88MT είναι φοβερή κάρτα αλλά ακριβή, υπάρχουν πλέον το ίδιο καλές κάρτες με λιγότερα λεφτά.

 

4) Το αφήνω για κάποιον που έχει το Cubase SX2, εγώ έχω μείνει στο Cubase VST/32 οπότε δεν θέλω να πω καμιά βλακεία.

 

5) Τα VST instruments και effects μπορούν να δρομολογηθούν σε συγκεκριμένα tracks μέσω της λίστας με τα properties των tracks στα αριστερά της οθόνης του Cubase. Παρτιτούρα που να έχεις, στο synth σου έχεις παρτιτούρα; Παρτιτούρα μπορείς να έχεις στα MIDI tracks που γράφεις, άσχετα με τα instruments που θα χρησιμοποιήσεις. Και αντίθετα, δεν προορίζονται τόσο για live αλλά μπορούν να δουλέψουν και σε τέτοιο περιβάλλον. Το Reason είναι όντως πάρα πολύ καλό αλλά το ποιό είναι το καλύτερο, εξαρτάται από τη μουσική που κάνεις και τους ήχους που σου αρέσουν. Ενδεικτικά, για ενορχηστρώσεις και τέτοια φοβερό είναι το Hypersonic της Steinberg, για organ ήχους δες το B4 της Native Instruments, για πιάνο ψηφίζω το The Grand της Steinberg και παέι λέγοντας...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις μια καλή κάρτα που να υοπστηρίζει Asio 2 drivers και με χαμηλό latency?Επίσης με το Reason θέλω να κάνω ήχους trance και γενικά ηλεκτρονικούς.Eκτός του reason ,ποιο άλλο program μπορεί να αναπαράγει καλά τέτοιου είδους ήχους?Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω refills του προγράμματος?

 

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την κάρτα ήχου...

Μέχρι 250 ευρώ -> M-Audio Audiophile, ESI Waveterminal 192 L

Πάνω από 250 ευρώ -> M-Audio Delta 1010, ESI WamiRack 192 X, Terratec Producer Phase 88 Rack, RME HDSP 9632/9652

Η επιλογή είναι δική σου, ανάλογα με τις απαιτήσεις και το budget σου. Όλες είναι φανταστικές, τσέκαρε και βλέπεις...

 

Για τους ήχους των synths που θέλεις, στείλε κανένα προσωπικό μήνυμα στον Maxos και ρώτα τον, ασχολείται πολύ περισσότερο από μένα τέτοιου είδους ήχο και θα ξέρει περισσότερα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές κάρτες για να συνεργαστουν με το cubase είναι οι RME,

υπάρχουν διάφορα μοντέλα να διαλέξεις.Aλλοι συστήνουν και τις

Μ-Αudio,Marion,Emu,Lynx. Εξαρτάται πόσα in ,outs θές και πόσα λεφτά δίνεις.

 

Επίσης πάρα πολλά τα soft synths με ηλεκτρονικούς ήχους

(albino,reaktor session,synth1,fm7 κλπ).Πηγή πληροφοριών

για vst instruments είναι το http://www.kvr-vst.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά όλους για τις απαντήσεις σας.Ολες οι κάρτε που αναφέρατε έχουν εννοείται χαμηλό latency , έτσι δεν είναι?Κανείς που να γνωρίζει πώς γίνεται η σύνδεση του Reason με το Cubase SX?

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς που να γνωρίζει πώς γίνεται η σύνδεση του Reason με το Cubase SX?

 

Απλά, ανοίγεις πρώτα το CUBASE, πατάς στο menu devices (αν δεν απατόμαι), και εκεί πατάς REASON όπου ανοιγει μια ταμπέλα όπου μπορείς να επιλεξεις τα κανάλια που θα κάνεις slave στο cubase.

 

 

Σε συμβουλεύω να τα πάρεις σιγά σιγά τα πράγματα, (ξέρω ξέρω θες να τα δεις η μάλλον να τα ακούσεις όλα). Για παράδειγμα το substractor synth στο reason, είναι ένα καλό virtual analogue για να πειραματιστείς. Καλό είναι να φτιάχνεις μόνο σου τα patches για να δεις πως γίνεται, και αν είχα πιει το καφέ μου θα έγραφα περισσότερα.

Good luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου