Προς το περιεχόμενο

Funk Ήχος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μπορεί να επιτευχτεί αυτός ο Funk ήχος της ρυθμικής κιθάρας που ακούγεται στο παρακάτω κομμάτι από το 1:11 και μετά;

Ξέρω ότι θέλει muting με το αριστερό χέρι αν πρόκειται για μπαρέ, αλλά αν δεν έχει μπαρέ κάποιο κομμάτι το muting με το δεξί ακούγεται αίσχος.

Υπάρχει κάποιο πετάλι η κάποια συγκεκριμμένη ρύθμιση στα EQualizer;

Μακάρι να μη χρειάζεται πετάλι αναγκαστικά, γιατί παίζω μόνο με software τύπου Guitar Rig κ.τ.λ.

Ευχαριστώ, σε όποιον μπει στον κόπο να ασχοληθεί!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω την εντυπωση οτι ειναι muting με το χερι που παταει στην ταστιερα σε συνδιασμο με wah... ???

Aς μιλησουν ομως και οι πιο εμπειροι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι ειναι muting με το χερι που παταει στην ταστιερα σε συνδιασμο με wah... ???

 

yeah!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι σίγουρα wah και παίζει το mute να το κάνει με το αριστερό χέρι....δηλαδή να μην πατάει καλά πάνω στην ταστιέρα τη συγχορδία, απλά να ακουμπάει τις χορδές.

 

edit: το ίδιο είπα με τα παιδιά πρίν....σόρρυ.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο κομμάτι που παρέθεσες, δεν αποκλείεται καθόλου να ακούμε και vst, αν κρίνω από τον ήχο.

 

Γενικώς πάντως για τέτοια ηχοχρώματα, you can't go wrong με strat στη θέση middle-bridge και muting με το αριστερό. Το wah δεν είναι δεσμευτικό.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και ειδικά τον Jazz που με γλύτωσε από έξοδο που δεν μπορώ να κάνω αυτη τη στιγμή.

Είχα μια υποψία ότι το πετάλι δεν χρειαζότανε, γιατί το ίδιο στυλ ρυθμικής ακούγεται και σε Reggae κομμάτια, που δε νομίζω ότι χρησιμοποιούν Wah.

 

Ποιο VST βγάζει τόσο αληθινό ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάς για το ρυθμικό στο αριστερό κανάλι που δεν ακούγονται καν νότες αλλά μόνο mute με wah ή στο δεξί κανάλι που ακούγονται κοφτές συγχορδίες με chorus? γιατί αν πρόκειται για το πρώτο, δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι για ανοιχτές χορδές, μπαρέ κτλ, γιατί δεν παίζεις κάποια συγκεκριμένη συγχορδία, αλλά μόνο mutάρεις! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάς για το ρυθμικό στο αριστερό κανάλι που δεν ακούγονται καν νότες αλλά μόνο mute με wah ή στο δεξί κανάλι που ακούγονται κοφτές συγχορδίες με chorus? γιατί αν πρόκειται για το πρώτο, δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι για ανοιχτές χορδές, μπαρέ κτλ, γιατί δεν παίζεις κάποια συγκεκριμένη συγχορδία, αλλά μόνο mutάρεις! ;)

 

Για το κανάλι με το muted strumming μιλάω.

Υπάρχει κάποιο special setup στο EQ για να βγαίνει ο ήχος τόσο καμπάνα, γιατι εμένα μου βγαίνει λίγο αδύναμο το mute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου