Προς το περιεχόμενο

δασκαλος πιανου δεν δεχεται μαθητη λογω ηλικιας


mr_davidoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά προσωπικά δέχομαι σχεδόν όλους.

δηλαδή?

Και πήρε σύνταξη στα 61? Τι σκ@τά δουλειά έκανε? Κασκαντέρ?  ;D

Δάσκαλος Sex ;)...είναι στα βαρέα αυτοί :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Πάντως αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα είναι μάλλον αυτό που λέει ο Nikolas. Κι εγώ έχω σκεφτεί μερικές φορές να κάνω μαθήματα αλλά θα ήμουν μάλλον τέτοιος μαθητής. Δηλαδή από αυτούς που τους τυχαίνει κάτι και ακυρώνουν το μάθημα τις μισές φορές.

(Ίδιος είναι ο λόγος για τον οποίο δεν έχω προσπαθήσει να φτιάξω -ή να να μπω- σε κάποια μπάντα τα τελευταία χρόνια)

 

Εκει ειμαι και εγω! ;) :'(

 

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιος είναι ο λόγος για τον οποίο δεν έχω προσπαθήσει να φτιάξω -ή να να μπω- σε κάποια μπάντα τα τελευταία χρόνια

Μπές στη δικιά μου μπάντα...θα κάνουμε πρόβες (όχι απαραίτητα μαζί), όποτε θέλουμε και όποτε μπορούμε...ιντερνετικά ;)

Απλά...πρέπει να βρούμε στη μπάντα ένα πιασάρικο όνομα...όπως έκανε ο Blue :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απλά...πρέπει να βρούμε στη μπάντα ένα πιασάρικο όνομα...όπως έκανε ο Blue :P

συγνώμη... το snozzzzzzzzzzzeloooooooooop λες πιασάρικο; Πας καλά;  ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πήρε σύνταξη στα 61? Τι σκ@τά δουλειά έκανε? Κασκαντέρ?

 

Μη την ακους την Αγγελα...στα 60-65 ολοι οι Γερμανοι ΔΥ την κανουν...(οχι ομως στα 32....οπως εδω... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπές στη δικιά μου μπάντα...θα κάνουμε πρόβες (όχι απαραίτητα μαζί), όποτε θέλουμε και όποτε μπορούμε...ιντερνετικά ;)

Απλά...πρέπει να βρούμε στη μπάντα ένα πιασάρικο όνομα...όπως έκανε ο Blue :P

 

Μέσα. Μπορούμε να ονομαστούμε "Roughless" (από το καράφλες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διδάξει αρκετά χρόνια σε ωδεία και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι το εξής. Ναι μεν ο μικρός σε ηλικία μαθητής έχει ένα μυαλό "σφουγγάρι" και ρουφάει όλες τις γνώσεις αλλά ο μεγάλος μαθητής είναι πιο συνειδητοποιημένος σε αυτό που διάλεξε να κάνει και είναι πιο συγκεντρωμένος στην μελέτη του. Ο μικρός πολλές φορές δεν είναι ούτε καν δική του επιλογή να μάθει κάποιο όργανο αλλά του μπαμπά-μαμά. Ο φίλος σου να μιλήσει οπωσδήποτε και με άλλο δάσκαλο. Επίσης παίζει και το ανάποδο σενάριο. Ο δάσκαλος να μην έχει τον σωστό τρόπο να μεταφέρει τις γνώσεις του σε έναν μαθητή και να μην προχωράει σωστά το θέμα. Σε αυτή τη περίπτωση αλλάζεις δάσκαλο και βρίσκεις κάποιον που να μπορείς να συννενοηθείς.

 

+1  (ο υπο συζητηση δασκαλος ισως εχει 10 πτυχια αλλα δεν διαθετει τιποτε αλλο που να αξιζει τον τιτλο του Δασκαλου-εις το πυρ το εξωτερο να παει!)

 

Η μαγεία της ‘ανακαλυψης’ της μουσικής στα εφηβικα χρονια ειναι κατι καθοριστικο. Απο την πρώτη επαφή με την μουσική, μέχρι την καταστάλαξη στα είδη που εκφραζουν τον καθενα/καθεμια, η ενασχόληση (ενεργη ή παθητικη) με την μόνη γλωσσα που είναι υπερανω του Λόγου, ειναι όχι μόνο δεικτική του χαρακτηρα αλλά και τον διαμορφωνει.

Ισως ομως λογω συνθηκων και επιλογων της εφηβειας, καποιος/α να μην εχει χρονο  ή διαθεση να ασχοληθει.

O ενηλικας εχει κατασταλγμενες τις επιλογες του και μπορει ανετα να κανει σωστο προγραμματισμο και μαλιστα να ειναι πιο συνεπης απο ενα πολυ νεο ατομο.

 

Εγω θα σου πω απλα οτι εχω εναν γνωστο που ξεκινησε μαθηματα πιανου στα 61 χρονια του & σημερα (ειναι 73 ) εχει διπλωμα ανωτερας,μαλιστα.... συνεχιζει τις σπουδες του στη...συνθεση!!!!  

 

Ηθελε παντα να γινει πιανιστας αλλα λογω δουλειας δεν μπορουσε να μελετα οποτε ξεκινησε μολις πηρε συνταξη.

 

+1

 

Καθε μερα, ολοι πρεπει να μαθαινουμε κατι , εστω και ασημαντο. Η ηλικια ειναι απλα ενας αριθμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2)οτι το να διδαξεις καποια πραγματα σε καποιον με πιο οριμο μυαλο ειναι πολυ πιο δυσκολο γιατι θα προχωραει και πιο γρηγορα αφου θα αντιλαμβανεται πιο πολλα και δεν θα κατσει 7 μηνες στα τεταρτα οπως τα 7χρονα παιδακια

 

 

 

 

λες να έχω γιο τον Mozart;;; γιατί έκατσε στα τέταρτα 2 μόνο 45λεπτα;;; τί εννοείς τέταρτα;;; μη με μπριζώνεις άδικα και χτυπάω τζάμπα πόρτες και φαντάζω χαζομπαμπάς..!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου