Προς το περιεχόμενο

Βαφή μπράτσου κιθάρας : Urethane, TRUE-OIL, μετά τι ;


THANOS THE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά !

 

Εχω στήσει μιά strat με ένα αξιοπρεπέστατο maple neck της MM(Mighty Mite), αλλά μιάς και δεν μου άρεσε το polyurethane satin finish που είχε, το καθάρισα με διαβρωτικό και το πέρασα με 5 χέρια birchwood casey tru-oil. Ενα χρόνο μετά συνεχίζει να κολλάει το χέρι στο παίξιμο. Αρχίζω και προσανατολίζομαι στη λύση της γομαλάκας. Οποια εμπειρία η συμβουλή από τους φίλους του forum θα ήταν χρήσιμη.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω και προσανατολίζομαι στη λύση της γομαλάκας

 

εκει να δεις....κολλημα που θα φας.... ;D

 

τριψε με λιγο συρμα κουζινας το true oil & θα εισαι μια χαρα (το True oil ειναι σαφως το λιγοτερο...κολλητικο φινιρισμα που υπαρχει,πλην του γυμνου ξυλου βεβαια) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή χρησιμοποίησε σμιριδοπανο 1000 και 600 διαδοχικα , σκουπισε καλα με χαρτι κουζινας και στη συνεχεια περνα gun stock oil. Την επομενη επανελαβε τη διαδικασια ξυσε , σκουπισε και περνα λαδακι. Αν το κανεις 2-3 φορες σωστα το μπραστο γινεται απιστευτα λειο. Απο τοτε που  επαιξα πρωτη φορα με τετοιο μπρατσο , εκανα ολες τις κιθαρες μου λαδακι.

Παρεπιμπτωντως επειδη εχω ενα ωραιο ash σωμα για tele(warmoth χωρις βαφη) και ξεκιναω απο βδομαδα συναρμολογηση (μολις ερθουν οι μαγνητες) σκεφτομαι να αφησω και το σωμα με 5-6 στρωσεις λαδιου. Εχει κανεις κανει κατι τετοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ γιά τη ανταπόκριση.

 

Το σύρμα βοήθησε πολύ. Πήρε τη γυαλάδα που δημιουργούσε το κόλλημα. Στα επιπλέον χέρια που λέει ο φίλος vagelis1234 όταν λες "λαδάκι" μαλλον αναφέρεσαι πάντα σε tru-oil υποθέτω, και τα σμυριδόπανα πρώτα 600 και μετά 1000. Σωστά ;

 

Με ενδιαφέρει και μένα η βαφή του σώματος με tru-oil (και 'μένα one piece swamp ash είναι) οπότε παρακολουθώ με ενδιαφέρον την κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω πάρει κι εγώ true-oil και wax της birchwood για να κάνω ένα μπράτσο απο μια partcaster που ετοιμάζω...

 

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει τη διαδικασία βήμα-βήμα για να μην κάνω κάποιο λάθος..?  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου