Προς το περιεχόμενο

Ήχος ορχήστρας


kokkoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Wow! μπορεις να το εξηγησεις λιγο διεξοδικοτερα αυτο? Δεν παιζουν τα VSL με το Kontakt? 8O

 

To Kontakt 2 έρχεται με μία συντμημένη έκδοση της VSL. Η πλήρης έκδοση είναι πολύ μεγαλύτερη. Αυτό εννοούσα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Γεια χαρά!

 

 

Αυτές τις μέρες προσπαθώ να περάσω μερικά κομμάτια μου από την παρτιτούρα στον σίκουενσερ για να τα ακούσω. Πρόκειται για κομμάτια που παίζονται με όργανα συμφωνικής ορχήστρας και περιέχουν κλασσικές φόρμες.

 

 

 

Παρόλο που στο παρελθόν έχω φτιάξει decent μπιτάκια και ροκ/ποπ κομμάτια στον υπολογιστή, έχω μείνει πάρα πολύ απογοητευμένος με την κλασσική μουσική!!!

 

 

 

Για να πετύχεις να ακουστεί ένα κομμάτι κλασσικής μουσικής όχι αληθοφανές αλλά απλώς υποφερτό πρέπει να δουλέυεις το κάθε μέτρο για κάνα μήνα. Τα κλισσάντι, τα στακάτο, τα φόρτε, το εύρος των 1ων/2ων βιολιών, οι διπλές τρομπέτες/κλαρινέτα, ή ακόμη και τα πολλαπλά κοντραμπάσα και τσέλα κλπ, απλώς ακούγοντε χάλια.

 

 

 

Όσο κι αν δουλέψει κάποιος ένα κλασσικό κομμάτι δε πρόκειται να ακουστεί αληθοφανές. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση το κοινό (που είναι εξασκημένο στην χροια της *πραγματικής* συμφωνικής ορχήστρας) απ'το πρώτο μέτρο θα καταλάβει ότι αυτό που ακούει είναι μουσική του λουνα-πάρκ.

 

 

 

Ο λόγος που γράφω αυτό το θέμα, δεν είναι για να ζητήσω βοήθεια για το πως να κάνω το κομμάτι μου να ακούγεται αληθοφανές. Ούτε με ενδιαφέρει να βάλω effects και άλλα τρικ στα κομμάτια για να γίνουν πιο αληθοφανή. Ξέρω πως να το κάνω αυτό. But that's not the point. Το point είναι να του δίνω τη παρτιτούρα με όλους τους χρωματισμούς (φορτε,κλισσαντι κλπ κλπ) και να του λέω αυτό το παίζουν τα δευτερα βιολιά που είναι 10. Και ο σίκουενσερ να μου βγάζει ήχο που να μοιάζει με 10 βιολιά. Όχι 1, ούτε 101. 10.

 

Κρίμα...

 

Με ένδιαφέρει άμεσα το θέμα!

Γράφω παρτιτούρα και χρησιμοποιώ όργανα κλασσικής ορχήστρας. Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για παρτιτούρα είναι το Sibelius 6. Θέλοντας να προσεγγίσω τους αυθεντικούς ήχους των οργάνων, παρήγγειλα αυτές τις μέρες το πακέτο VIENNA SYMPHONIC LIBRARY  SPECIAL EDITIONS.Δεν γνωρίζω πως χρησιμοποιήται και δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω! Ξεκίνησα με την ελπίδα πως σταδιακά θα μάθω τον τρόπο χρησιμοποίησης αυτών των ήχων ,με τα σχετικά ενημερωτικά βίντεο ,καθώς και με την επικοινωνία συναδέλφων μουσικών που έχουν παρόμοια αναζήτηση .Μπαίνοντας στο χορό μαθαίνεις τα βήματα, λέει ένα γνωμικό, κι ένα άλλο, κάνω την αρχή και στην πορεία βλέπουμε.....όπως λέει κι ο τυφλός.

Επιθυμώ να επικοινωνήσω με άτομα που έχουν κάποια σχέση με το αντικείμενο. Κάθε βοήθεια και γνώμη είναι πολύτιμη! Με ενδιαφέρει η επικοινωνία με συναδέλφους μουσικούς για ανταλλαγή απόψεων και συνεργασία.

Με εκτίμηση Δανιήλ

www.myspace.com/mademlisdaniil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις βιβλιοθήκες ήχων όπως Vienna Symphonic Library, Miroslav Vitous Symphonic Orchestra, Garritan's Orchestral Strings, East West Quantum Leap Symphonic Orchestra. Οι βιβλιοθήκες αυτές περιέχουν, άλλες λίγο, άλλες περισσότερο, όλες τις τεχνικές εκτέλεσης των οργάνων μιας συμφωνικής ορχήστρας. Όλες αυτές οι βιβλιοθήκες κοστίζουν αρκετά, αλλά το αποτέλεσμα πιστεύω πως θα σε ικανοποήσει. Είναι αρκετά χρονοβόρο, γιατί χρειάζεται πολλές ώρες προγραμματισμού. Εκ πείρας, θα σου πρότεινα τη  VSL. Αν θέλεις κάποια επεξήγηση, pm!

 

ε ένδιαφέρει άμεσα το θέμα!

Γράφω παρτιτούρα και χρησιμοποιώ όργανα κλασσικής ορχήστρας. Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για παρτιτούρα είναι το Sibelius 6. Θέλοντας να προσεγγίσω τους αυθεντικούς ήχους των οργάνων, παρήγγειλα αυτές τις μέρες το πακέτο VIENNA SYMPHONIC LIBRARY  SPECIAL EDITIONS.Δεν γνωρίζω πως χρησιμοποιήται και δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω! Ξεκίνησα με την ελπίδα πως σταδιακά θα μάθω τον τρόπο χρησιμοποίησης αυτών των ήχων ,με τα σχετικά ενημερωτικά βίντεο ,καθώς και με την επικοινωνία συναδέλφων μουσικών που έχουν παρόμοια αναζήτηση .Μπαίνοντας στο χορό μαθαίνεις τα βήματα, λέει ένα γνωμικό, κι ένα άλλο, κάνω την αρχή και στην πορεία βλέπουμε.....όπως λέει κι ο τυφλός.

Επιθυμώ να επικοινωνήσω με άτομα που έχουν κάποια σχέση με το αντικείμενο. Κάθε βοήθεια και γνώμη είναι πολύτιμη! Με ενδιαφέρει η επικοινωνία με συναδέλφους μουσικούς για ανταλλαγή απόψεων και συνεργασία.

Με εκτίμηση Δανιήλ

www.myspace.com/mademlisdaniil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου