Προς το περιεχόμενο

Απορία: Κατάλληλο ύψος ενισχυτή


koronios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα  συμφορουμίτες, 

 

Θα ήθελα  την άποψη σας  σχετικά  με το ύψος τοποθέτησης   ενός  ενισχυτή  ή  μιας καμπίνας  σε σχέση  με τον κιθαρίστα,  όπως  και την απόσταση  από αυτόν.

Μου αρέσει    ηχητικά ,  στα προβάδικα , να τοποθετώ τον ενισχυτή ή καμπίνα  στο πάτωμα   και να σετάρω τον ήχο μου σύμφωνα με αυτό που ακούω,   αλλά  στην περίπτωση  ενός  live  που θα μπει  ένα μικρόφωνο  και  ο ήχος  θα σεταριστεί  βάση  της  θέσεως  του μικροφώνου (που πάντα σχεδόν  το κρεμάνε  από  πάνω), τι γίνεται? 

Οπότε κατά τη γνώμη σας και εμπειρία σας , πως θα πρέπει  τοποθετήσω  τον ενισχυτή στο προβάδικο - σπίτι  ώστε  να σετάρω τον ήχο μου και να μην έχω τεράστια απόκλιση σε ένα Live  (μόνο φυσικά  από αυτή τη παράμετρο).

 

 

Απ τη στιγμη που βγαινεις <<εξω>> με μικροφωνο θα κοιταξεις να εχεις τον ενισχυτη οπως σου αρεσει και σε βολευει εσενα, τα μικροφωνα που τοποθετουν (και μαλιστα κρεμαστα απ το χερουλι) δε πιστευω οτι ακουν το αν ειναι ο ενισχυτης στο εδαφος, υπερυψωμενος ή οπουδηποτε αλλου ;D

γενικα να σεταρεις τον ηχο σου ετσι οπως σε κανει να νιωθεις και να παιζεις  πιο ανετα. Μη ξεχνας!!!!!! ΕΣΥ παιζεις οχι οι ακροατες! Το πως θα βγεις εξω ειναι δουλεια του ηχοληπτη (αν υπαρχει) ;)

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά  όταν  έσκυβα  να ακούσω  και  ήμουν σε ευθεία  από το κέντρο του κώνου  ξενέρωνα, με ξύριζε κανονικά,  γι΄αυτό  και δεν τον ανέβαζα. 

 

να εισαι σιγουρος οτι ,μεσω του μικροφωνου ,ξυριζε και το ακροατηριο.

 

το καλυτερο ειναι να τον βαλεις σε σημειο που να τον ακους ΕΣΥ πολυ καλα ετσι ωστε και να ακους τον ηχο που δινει στο μικροφωνο και να παιζεις χαμηλοτερα χωρις να ενοχλεις τους αλλους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου