Προς το περιεχόμενο

Η Yamaha επιστρέφει στο χώρο του modeling


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Με έναν modeling ενισχυτή σε δύο εκδόσεις, σε αρκετά πρωτότυπο format, και ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά:

 

http://sg.yamaha.com/en/products/musical-instruments/guitars-basses/amps/thr_sound/

 

 

 

!

 

Όσο για την τιμή του, ήδη εμφανίστηκε σε γνωστά διαδικτυακά μαγαζιά, αλλά φαντάζομαι ότι και στην ελληνική αγορά δεν θα έχει μεγάλες διαφορές η τιμή:

 

http://www.dv247.com/guitars/yamaha-thr10-guitar-amp-and-recording-interface--90436

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέροντες ήχοι,αν και νομίζω πως θα ήταν πιο έξυπνο από πλευράς marketing εαν η yamaha το πλάσαρε ως στέρεο κεφαλή σαν το crate powerblock παρά ως...υπερτροφικό ραδιοκασσετόφωνο με 2 8άρια ηχεία.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Tα demo είναι απαράδεκτα ως προς την επίδειξη των δυνατοτήτων του μηχανήματος.

 

2.Δεν εντυπωσιάστηκα από το modeling ,τουλάχιστον από τα 2 πρώτα βίντεο και τα samples στο λινκ που παρέθεσε ο OP. Παρότι φαίνεται ότι μπορούν να κόψουν στη μίξη,τους λείπει η ζεστασιά που μπορείς να πάρεις από ένα καλορυθμισμένο Pod HD.Παραταύτα δεν είναι άσχημα,απλά πιστεύω σε αυτό το price range το pod έχει καλύτερο modeling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον, αλλά μοιάζει πολύ σαν interface με line6 και από ήχο σαν fender mustang. Κοστίζει όμως πολύ περισσότερο, έχει μόνο 10w διαθέσιμης ισχύος και τα 2Χ8" δε νομίζω ότι είναι κατ'ανάγκη προτέρημα(βέβαια είναι stereo αλλά...). Καλύτερα ένα επώνυμο 1Χ12" ή head-cab συνδυασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρακτηριστικά που παρουσιάζει πάντως το dv αναφέρει 2 επί 8 εκατοστά για τα ηχεία... Είναι μικρά  ;) ή μου φαίνεται; Με δεδομένο πως ένα 8ιντσο....ηχείο  ;D είναι κι αυτό μικρό για τους περισσότερους εδώ μέσα...

Αναφέρομαι σε αυτό επειδή βλέπω πως μιλάτε για 2 8ιντσα ηχεία...

Τί από τα 2 ισχύει τελικά; ίντσες ή εκατοστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρακτηριστικά που παρουσιάζει πάντως το dv αναφέρει 2 επί 8 εκατοστά για τα ηχεία... Είναι μικρά  ;) ή μου φαίνεται; Με δεδομένο πως ένα 8ιντσο....ηχείο  ;D είναι κι αυτό μικρό για τους περισσότερους εδώ μέσα...

Αναφέρομαι σε αυτό επειδή βλέπω πως μιλάτε για 2 8ιντσα ηχεία...

Τί από τα 2 ισχύει τελικά; ίντσες ή εκατοστά;

 

Έχεις δίκιο, τελικά είναι 8 εκατοστά το κάθε woofer και μάλιστα είναι full-range. Καμιά σχέση με τα κλασσικά guitar speakers πολλών ιντσών που αναπαράγουν mid-bass εύρος συχνοτήτων.

Το 1ο πράγμα που σκέφτηκα όταν είδα τα μεγαφωνάκια του είναι: "έχει έξοδο καμπίνας?".  Παρατήρησα πως δεν έχουν προβλέψει έξοδο καμπίνας, άρα έχεις διαθέσιμα μόνο τα dB που μπορούν να βγάλουν τα 2 ηχειάκια από τον 5+5W ενισχυτή... Όχι πως θα'ναι λίγα για σπίτι κλπ αλλά δε θα έχει καμιά σχέση με τον ήχο, το eq και τα dB που θα έβγαζε αν συνδεόταν με μια 2Χ12" ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι η Yamaha θα κεφαλαιοποιήσει την όποια επιτυχία αυτών των μινι-ενισχυτών, με την κυκλοφορία και άλλων μαραφετιών στο εγγύς μέλλον.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως guys, και στεναχωριέμαι που φαίνεται ότι για μια ακόμα φορά προασπίζομαι τη θρησκεία του modeling  :P :P, εγώ πιστεύω ότι, μέσω youtube και αν σας έλεγαν ότι οι ενισχυτές ήταν λαμπάτοι, θα το καταπίνατε αμάσητο.

 

Και δεν ισχύει μόνο γι'αυτούς, αλλά και για τους Fender Mustang, και άλλους.

 

Ας το δούμε όπως είναι το πράγμα: ένα ενισχυτάκι με κόστος κάτω από 300 ευρώ, για χρήση practice, συν καμμιά ηχογραφησούλα, ίσως και κάποιο jam στο σπίτι με κανα φίλο. Γι'αυτά τα δεδομένα πιστεύω ότι είναι εξαιρετική εναλλακτική πρόταση. Το σημαντικό βέβαια είναι ότι η Yamaha είναι γίγαντας και, αν ξυπνήσει σ'αυτό το χώρο, πολλοί θα έχουν προβλήματα. Ίδωμεν...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως guys, και στεναχωριέμαι που φαίνεται ότι για μια ακόμα φορά προασπίζομαι τη θρησκεία του modeling  :P :P, εγώ πιστεύω ότι, μέσω youtube και αν σας έλεγαν ότι οι ενισχυτές ήταν λαμπάτοι, θα το καταπίνατε αμάσητο.

 

Και δεν ισχύει μόνο γι'αυτούς, αλλά και για τους Fender Mustang, και άλλους.

 

Ας το δούμε όπως είναι το πράγμα: ένα ενισχυτάκι με κόστος κάτω από 300 ευρώ, για χρήση practice, συν καμμιά ηχογραφησούλα, ίσως και κάποιο jam στο σπίτι με κανα φίλο. Γι'αυτά τα δεδομένα πιστεύω ότι είναι εξαιρετική εναλλακτική πρόταση. Το σημαντικό βέβαια είναι ότι η Yamaha είναι γίγαντας και, αν ξυπνήσει σ'αυτό το χώρο, πολλοί θα έχουν προβλήματα. Ίδωμεν...

 

Ηχητικά, ιδιαίτερα σε χρήση για ηχογράφηση, πιστεύω ότι τα σύγχρονα μόντελινγκ μηχανήματα έχουν αφήσει πίσω τις κλασσικές λύσεις με πολλές καμπίνες,κεφαλές,μικρόφωνα, πετάλια, ρακ κλπ και φυσικά μας γλυτώνουν πολύ χρόνο και πρωτίστως, χρήμα!

Πάντως, στα 300ευρώ θα ζητούσα οπωσδήποτε μεγαλύτερο τελικό έστω και για χρήση με εξωτερική καμπίνα. Κατά τ΄άλλα δεν πάσχει ηχητικά ή σε features. Απλά, στα ίδια χρήματα, αγοράζεις 2 ενισχυτές modelling 30W με 10-12" μεγάφωνο (π.χ. roland cube + fender mustang) κι έχεις το πλήρες φάσμα ήχων clean~highgain(fender) και rock~metal(cube).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως bedroom player χωρίς ιδιαίτερες κιθαριστικές γνώσεις, δεν θα το αγόραζα...βέβαια δεν ηχογραφώ κι έχω ήδη 2 ενισχυτές, τους οποίους δεν παίζω καν να φανταστείτε.

Σαν πολυεργαλειάκι όμως φαίνεται να είναι αρκετά βολικό κι ευέλικτο. Όπως την βρίσκει ο καθένας θα μου πείτε αλλά ένα καλό "modelling"  ;D λύνει χέρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου