Προς το περιεχόμενο

Guitar Builders & Ιδέες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Με την ευκαιρία της "ανάστασης" του thread για τα guitar builder, μου γεννήθηκαν κάποια ερωτήματα και θα ήθελα να το συζητήσουμε.

Τα sites λοιπόν αυτά που προσφέρουν λογισμικό για να φτιάξει κάποιος μία εικονική κιθάρα -που πολύ πιθανόν να ήθελε-, κρατάνε κάποιο είδους αρχείο απ'τα αποτελέσματα?

Εγώ δεν βλέπω κάτι που να αποθηκεύει τις κιθάρες που φτιάχνουν.

Τώρα θα μου πείτε γιατί να κρατάνε αρχείο?

Μα για τον απλούστατο λόγο ότι με βάση τα στατιστικά αυτού του αρχείου οι εταιρίες θα μπορούν να βάλουν σε παραγωγή όργανα που να ανταποκρίνονται στα ζητούμενα.

Έστω και με περίεργα χρώματα, έστω και με περίεργα ηλεκτρικά και συνδυασμούς μαγνητών, έστω και με περίεργα inlays και ότι άλλο βγει μπροστά στη στατιστική λίστα, απ'τη στιγμή που ο κόσμος θα ήθελα κάτι τέτοιο, γιατί μία εταιρία της δυναμικής της Gibson, Fender, Ibanez και όσες άλλες έχουν αυτά τα builders δεν παίρνει στα σοβαρά αυτές τις εικονικές προτάσεις?

 

Ένα δεύτερο σκέλος των αποριών μου, είναι παρεμφερές με το παραπάνω και έχει να κάνει με το ποιες εταιρίες είναι ανοιχτές σε "προτάσεις-ιδέες" και πως αυτές μπορούν να προωθηθούν από τον απλό κόσμο? Τι σημαίνει αυτό?

 

Όταν απευθυνθεί σε μία εταιρία ένας γνώστης-επαγγελματίας (που θα δώσει και τεχνικές λεπτομέρειες και ίσως καινοτόμες ιδέες) για μία ιδέα είναι κατά 10% πιθανό να τον ακούσουν, 30% να το έχουν απλά υπόψιν τους, ενώ το 60% θα τον απορρίψουν με το σκεπτικό ότι "εμείς ξέρουμε τι πρέπει να βγαίνει και τι όχι".

Απ'την άλλη έχουμε τη μερίδα των μουσικών που μπορεί να μην έχουν τεχνικές γνώσεις, αλλά παρ'όλα αυτά να έχουν κάποιες καλές και υλοποιήσιμες ιδέες. Εκεί τα ποσοστά πάνε στο 95% να τον "γράψουν" και το υπόλοιπο 5% μοιράζεται στα "ίσως" και "όχι δε γίνετε" και (εννοείτε) στο "εμείς ξέρουμε καλύτερα".

 

Εν τέλη, με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει πρόταση σε μία εταιρία να ακούσουν τις γνώμες του κόσμου για το τι θέλουν?

Δεν είπαμε βέβαια ότι θα υλοποιηθούν όλες, γι'αυτό υπάρχουν και τα custom, μιλάμε για προτάσεις-ιδέες που μπορούν να υλοποιηθούν σε επίπεδο γραμμή παραγωγής.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατί μία εταιρία της δυναμικής της Gibson, Fender, Ibanez και όσες άλλες έχουν αυτά τα builders δεν παίρνει στα σοβαρά αυτές τις εικονικές προτάσεις?

γιατί αυτές οι σοβαρές εταιρίες που αναφέρεις έχουν σοβαρότερα εργαλεία και τμήματα έρευνας για τα επόμενα projects τους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί αυτές οι σοβαρές εταιρίες που αναφέρεις έχουν σοβαρότερα εργαλεία και τμήματα έρευνας για τα επόμενα projects τους.

Και πως είναι σίγουροι ότι θα ανταποκρίνονται (τουλάχιστον) στο 90% των "θέλω" των υποψηφίων πελατών και ότι δεν θα συμβιβαστούν απλά, διότι δεν υπάρχει αυτό το "κάτι άλλο"?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως είναι σίγουροι ότι θα ανταποκρίνονται (τουλάχιστον) στο 90% των "θέλω" των υποψηφίων πελατών και ότι δεν θα συμβιβαστούν απλά, διότι δεν υπάρχει αυτό το "κάτι άλλο"?

η δουλειά τους είναι να είναι σίγουροι...και να είσαι βέβαιος, ότι οι "σίγουροι" βγάζουν και πολλά λεφτά.

Πχ. το 99,9% που είμαστε εδώ μέσα κάνουμε κάποια δουλειά και κάποια στιγμή λέμε ότι έχουμε και μία ιδέα που θα αλλάξει το κόσμο της κιθάρας...Οι συγκεκριμένοι κάνουν ΜΟΝΟ αυτή τη δουλειά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν απευθυνθεί σε μία εταιρία ένας γνώστης-επαγγελματίας (που θα δώσει και τεχνικές λεπτομέρειες και ίσως καινοτόμες ιδέες) για μία ιδέα είναι κατά 10% πιθανό να τον ακούσουν, 30% να το έχουν απλά υπόψιν τους, ενώ το 60% θα τον απορρίψουν με το σκεπτικό ότι "εμείς ξέρουμε τι πρέπει να βγαίνει και τι όχι".

Αυτή τη ποσόστωση πάλι, που τη στηρίζεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δουλειά τους είναι να είναι σίγουροι...και να είσαι βέβαιος, ότι οι "σίγουροι" βγάζουν και πολλά λεφτά.

Πχ. το 99,9% που είμαστε εδώ μέσα κάνουμε κάποια δουλειά και κάποια στιγμή λέμε ότι έχουμε και μία ιδέα που θα αλλάξει το κόσμο της κιθάρας...Οι συγκεκριμένοι κάνουν ΜΟΝΟ αυτή τη δουλειά.

Δε διαφωνώ ότι υπάρχουν κάποιοι που κάνουν μόνο αυτή τη δουλειά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν σημεία βελτίωσης και χώρος για νέες ιδέες.

Και εξάλλου αυτοί οι 30-50-100 (και μιλάμε για ανθρώπους και όχι "θεούς") που κάνουν αυτή τη δουλειά, αυτοί που αγοράζουν και ζητάνε το κάτι παραπάνω είναι οι χιλιάδες αγοραστές που τους πληρώνουν.

 

Αυτή τη ποσόστωση πάλι, που τη στηρίζεις?

Στατιστικά στο περίπου από συζητήσεις που έχω κάνει (εγώ αλλά και άλλοι, βλ ξένα forum) με διάφορους από εταιρίες και custom shops.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν σημεία βελτίωσης και χώρος για νέες ιδέες.

...όταν υπάρχουν, τη πέφτετε στα forums και κοροΪδεύετε... ;D ;D

firebirdx-.jpg

 

αυτοί που αγοράζουν και ζητάνε το κάτι παραπάνω είναι οι χιλιάδες αγοραστές που τους πληρώνουν.

...αυτοί, συνήθως, νομίζουν ότι έχουν δίκιο ;)

 

και όπως λέει και ο συνάδελφος κάπου παραδίπλα ;D

Ε μα, ναι, αν θέλετε μπλιμπλίκια και διακοπτάκια να πάτε αλλού κύριε :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ποτέ δεν κατηγόρησα (εκτός απ'το πιάνο Jimi Hendrix Signature ;D ), απλά λέω αν κάτι μου αρέσει ή όχι.

...αυτοί, συνήθως, νομίζουν ότι έχουν δίκιο ;)

Συνήθως έτσι γίνετε είτε μας αρέσει, είτε όχι. Δίκιο έχουν αυτοί που πληρώνουν.

 

και όπως λέει και ο συνάδελφος κάπου παραδίπλα ;D

Που είναι αυτό το αλλού όμως που θα καλύψει τα παραπάνω?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχουν αυτοί που πληρώνουν.

και όπως βλέπεις...μιά χαρά συνεχίζουν να πληρώνουν ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όπως βλέπεις...μιά χαρά συνεχίζουν να πληρώνουν ;)

Διότι δεν υπάρχουν εναλλακτικές, άρα συμβιβάζονται όπως έγραψα παραπάνω.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου