Προς το περιεχόμενο

Αγορά Workstation 73 / 61 keys


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ανάγκες για λάιβ σεζόν με οδηγούν στην αγορά ένος workstation 73 keys semiweighted.

 

Τα λάιβ έχουν ήχο ποπ-ροκ ελληνικό και ξένο 2010's. ''Πλάτες'', leads, φυσικοί ήχοι, όλα μέσα και με μεστή ηχητική παρουσία.

 

Είμαι ανάμεσα σε Korg OASYS, M3 EXP RADIAS, KRONOS.

 

Έχω πελαγώσει Ειδικά χτες που παρέστη σε ένα πολύ καλό τέτοιο λάιβ. Ο τύπος είχε ένα Μ3 οδηγούμενο από ένα Roland keytar. Άμεσα, γρήγορα και ευδιάκριτα, είχε ωραίο και μοντέρνο ήχο.

 

** το OASYS το είχα και παλαιότερα, και ίσως επειδή βλέπω και τα μεταχειρισμένα, να οδηγηθώ πάλι σε μια τέτοια αγορά.

 

Επειδή έχω και ένα NE3 73 όπου έκει έχω όλη την vintage εποχή συν φυσικούς ήχους πιάνων και eps, βάζω στην λίστα και ένα Roland V synth GT.

 

 

Το βάρος του παίζει σημαντικό ρόλο για μένα λόγω συχνών μεταφορών, αλλά το ''καταπίνω'' λόγω τιμής-κόστους.

Με ενδιαφέρει η αμεσότητα στην πρόσβαση των ήχων, η ευκολία επεξεργασίας, η φόρτωση νέων δειγμάτων, η αξιοπιστία.

 

Ίσως αν βρω χρόνο, να μπορέσω να δοκιμάσω όσο καλύτερα μπορώ τα παραπάνω όργανα.

Όποιο σχόλιό σας ευπρόσδεκτο. Δεν είναι και λίγα τα χρήματα που θα διαθέσω.

 

Για τώρα, καλύπτομαι ηχητικά με Νοrd Electro 3 73 και Korg Triton LE 76 (στην θέση του οποίου θα ήθελα ένα Nord Lead2x ή 3) γεμάτο από δικούς μου προσωπικούς ήχους που δημιούργησα για προηγούμενα προτζεκτ.Ηχητικά όμως, είναι λίγο πίσω για την ευελιξία του και τον ''ήχο'' που κυκλοφορεί σήμερα.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα πρότεινα μια εναλλακτική λύση, που θεωρώ εγώ την καλύτερη για κάθε είδους ήχο:

 

1. MacBook Pro

2. Native Instruments Komplete

3. Κάρτα ήχου (αν έχεις ήδη ακόμα καλύτερα).

4. Όποιο DAW σε βολεύει. (δεν είναι αναγκαίο βέβαια για τα λάιβ)

5. Το συνδέεις με ένα από τα πλήκτρα που έχεις ήδη.

 

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει ήχος που να μην καλύπτεις με το Komplete της Native, ενώ με το Mac θα έχεις τη σιγουριά ότι πολύ δύσκολα θα έχεις κρασαρίσματα.

 

Αν νιώθεις βέβαια πιο άνετα με το Workstation, τότε απλά παρακάπτεις την πρότασή μου.

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα τα λεφτα, για μενα παιζουν μονο τα Kronos και Motif XF7.

Τα κορυφαια κατα την γνωμη μου. 8)

(να ξερεις ομως οτι το Kronos 73 εχει βαρια πληκτρα, ιδια με του Kronos 88. Ομολογουμενως περιεργη η αποφαση της Korg να βαλει βαρια πληκτρα και στο 73αρι...)

Το Kronos xρειαζεται περιπου...2:30 λεπτα για να bootαρει, το Motif εχει flash μνημη και απλα δεν χρειαζεται να φορτωνει καθε φορα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kronos xρειαζεται περιπου...2:30 λεπτα γαι να bootαρει, το Motif εχει flash μνημη και απλα δεν χρειαζεται να φορτωνει καθε φορα.

Δεν σε έπιασα στο τελευταίο. Τι εννοείς ''φορτώνει''...και τι ''φορτώνει'';

Μετά το boot δεν είναι όλα stand by να τα χρησιμοποιήσεις στο Kronos;

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα μια εναλλακτική λύση, που θεωρώ εγώ την καλύτερη για κάθε είδους ήχο:

 

1. MacBook Pro

2. Native Instruments Komplete

3. Κάρτα ήχου (αν έχεις ήδη ακόμα καλύτερα).

4. Όποιο DAW σε βολεύει. (δεν είναι αναγκαίο βέβαια για τα λάιβ)

5. Το συνδέεις με ένα από τα πλήκτρα που έχεις ήδη.

 

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει ήχος που να μην καλύπτεις με το Komplete της Native, ενώ με το Mac θα έχεις τη σιγουριά ότι πολύ δύσκολα θα έχεις κρασαρίσματα.

 

Αν νιώθεις βέβαια πιο άνετα με το Workstation, τότε απλά παρακάπτεις την πρότασή μου.

Δεν έχω παίξει ποτέ σε λάιβ έτσι. Δεν ξέρω πόσο άμεσα θα το κάνω ''κτήμα'' μου,και πόσο εύκολο είναι στις εναλλαγές ήχων και στο στήσιμο του για να μπορώ άνετα να βγάζω το λάιβ.

 

 

Και σε τι κόστος φτάνει...μέσες άκρες..; Πού μπορώ να δω στημένο ένα τέτοιο setup για δοκιμή;

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το boot δεν είναι όλα stand by να τα χρησιμοποιήσεις στο Kronos;

Απο οτι εχω διαβασει, ειναι. Αλλα και τα 2:30 λεπτα που θελει για να bootαρει/φορτωσει ολα αυτα (ηχους κλπ) δεν το λες και λιγο. Αν κατι γινει και σου κλεισει το Kronos σε ενα live, την "εκατσες". Καθε φορα που το ανοιγεις πρεπει να περιμενεις περιπου 2:30 λεπτα για να παιξεις.

Το Motif απ'την αλλη εχει επιπλεον optional flash 2GB, που σημαινει οτι τη γεμιζεις με ηχους μονο μια φορα και τερμα, δεν τους ξαναφορτωνει με το ανοιγμα, ειναι μονιμα ετοιμοι για παιξιμο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειαζομουν κατι εγω σ'αυτες τις προδιαγραφές, θα κοιτουσα πιθανώς το Κρόνος (το οποίο πιθανοτατα διώχνει και το ΝΕ σου απο το σεταπ)

 

ή το Roland Jupiter 80. Αν μη τι αλλο, η Roland φοράει τα γυαλια σε Korg και ΥΑΜΑΗΑ, 20 χρόνια τώρα, στο θέμα "ευκολία στο live".

 

Τον Κρονο τον ακουσα απο κοντά και επιβεβαιώνω ότι πρόκειται για εξαιρετικό όργανο. Το Jupiter μονο απο βιντεος, απο τα οποία εχω ενθουσιαστεί.

 

 

Το V-synth GT, δε θα στο πρότεινα. Είναι μεν ενα απο τα πιο ευχρηστα και περιεκτικά VA, αλλά αυτο είναι το 50% των δυνατοτήτων του. Αν δε θες να πειραματιστείς και σε αλλα ηχητικά μονοπάτια, νομίζω θα πληρωσεις πραγματα που δε χρειαζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο, αν θα κατέληγα στο Kronos, θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο OASYS 76. Θα επωμιστώ βάρος, αλλά ποιότητα κατασκευής είναι μακράν το OASYS από το ΚRonos.

 

Το Motif, δεν το είχα κατα νού. Επειδή από μέσα μου χρόνια έχω αποβάλλει την Yamaha.

 

Off topic: To NE, εκτός από ηχάρα και ποιότητα, είναι και έρωτας.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Motif, δεν το είχα κατα νού. Επειδή από μέσα μου χρόνια έχω αποβάλλει την Yamaha.

Μαλλον τοτε δεν ξερεις τι χανεις.... ;D

Δωσ'του λιγο χρονο και ακου το, μιλαμε για TOP ηχο. ;D

 

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφόσον θέλεις όργανο για live γιατί δεν ρίχνεις και μια ματιά στο kurzweil PC3K7 ?Είναι όργανο με έτοιμους ήχους για πολλές περιστάσεις, παίρνει ήχους από Κ2600 και samples με non volatile ram όπως το motif xf, και εξαιρετικό κλαβιέ. Όντας κάτοχος του pc3 μπορώ να πώ    πως είμαι πολύ ευχαριστημένος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου