Προς το περιεχόμενο

Περι ηχομονωσης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ,

εχω μερικες ερωτησεις - αποριες γυρω απο το θεμα ηχομονωσης - ηχοαπορροφησης.

Εχω καμποσα χρονια μια μπαντα με τους φιλους μου και παντα παιζαμε σε δωματια και διαφορους αλλους χωρους οι οποιοι ηταν εντελως ακαταλληλοι.

Προσφατα αποφασισαμε σε ενα υπογειο που εχουμε να κλεισουμε ενα μικρο χωρο με γυψοσανιδα και να φτιαξουμε (δεν θα το αποκαλεσω studio) ενα πιο καταλληλο χωρο για να παιζουμε.Επισης θελω να το ηχομονωσω για να μην γινεται χαμος εκει μεσα και αν γινεται να μειωθει κατα το δυνατον ο θορυβος προς τα εξω.Αυτο που με προβληματιζει ιδιαιτερα ειναι ο ηχος που φευγει απο το ταβανι γιατι απο πανω (στο ισογειο) λειτουργει καταστημα. Υπαρχει τροπος να μειωθει σημαντικα ο ηχος που φευγει απο το ταβανι? Αν ναι με ποια υλικα?Πετροβαμβακας , ρικοφον?Σε ποιο συνδυασμο και σε τι παχος?Θα υπαρχει αποτελεσμα?Δεν ψαχνω επαγγελματικες - ακριβες λυσεις αλλα τον καλυτερο συνδυασμο τιμης - αποτελεσματος.Επισης θα ηθελα αποψεις για τον συνδυασμο υλικων για να βελτιωθει η ακουστικη του δωματιου.Το δωματιο θα εχει διαστασεις περιπου 3 x 6 μετρα.Η γυψοσανιδα προβλεπεται να ειναι μονη (λογικα θα πρεπει να μονωθει καπως).Η σκεψη μου ειναι μονωση ολο το ταβανι(πετροβαμβακα - ρικοφον; ) και ρικοφον στους τοιχους σε σημεια.

Καθε γνωμη ειναι καλοδεχουμενη! Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαλσπερα!

Θα ελεγα οτι για το ταβανι σου φτηνη λυση για να μην ενοχλεις ειναι πετροβαμβακας!

Ακομα για diffusion sto room σου τσεκαρε τα ROUNDFFUSOR1!

 

Αποτελεσματα με 9 κομματια στον ΕΝΑ απο ολους τους τοιχους!

Καθαριζει ο ηχος και χανεις την αισθηση του απο που ακους την πηγη σου.

Λειτουργει και σαν αποροφητης χαμηλων κατω απο 180hz.

 

Ακομα προσεξε που ακουμπας τις καμπινες σου.

Οχι κατευθειαν στο πατωμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αγαπητέ φίλε καλωσόρισες.

 

Ο ήχος δεν κινειται προς μια κατεύθυνση, πχ προς το ταβάνι.

Το πρόβλημα σου λοιπόν δεν λύνεται όπως προτίνεις και μη ξοδεύεις άσκοπα χρήματα.

 

Όσο Ρικοφόν, πετροβάμβακα, γυψοσανίδα ή άλλο υλικό βάλεις, δεν θα απομονώσεις τον θόρυβο που μετατρέπεται σε δονήσεις και μεταδίδεται από τις κολώνες και τους τοίχους στα παραπάνω διαμερίσματα.

 

Αν δεν δημιουργήσεις μια τελείως ανεξάρτητη κατασκεύη που να μην ακουμπά σε κανένα σημείο του χώρου δεν θα κάνεις τίποτα.

Και αυτό κοστίζει.

 

Αν δεν πας λοιπόν για την ακριβή λύση, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αποροφήσεις μέρος της έντασης ώστε σε συνδιασμό με το "προσεκτικό" σας παίξιμο να ακούγεστε χαμηλώτερα.

 

Αυτό γίνεται με ηχοαποροφητικά υλικά όπως ο πετροβάμβακας που θα πρέπει να τοποθετηθεί σε όλους τους τοίχους, και ταυτόχρονα να σφραγιστούν πορτο-παράθυρα με λάστιχο.

 

Από κεί και πέρα μπορεί να τεθεί και το θέμα διόρθωσης πλέον του ήχου, με υλικά όπως αυτά που ανέφερε ο tablature.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία, εχω να προτείνω τα εξής. Για να πεις ότι έκανες ηχομόνωση και όντως δεν ακούγεσαι, θες πολλά. Και πάλι, υπάρχει πάντα η περίπτωση να σε ακούει ο κλασσικός ιδιότροπος τύπος... Είναι κάτι που εμένα τουλάχιστον μου έχει τύχει...

 

Οπότε η γνώμη μου είναι: κάνε αυτά που χρειάζεται να φτιάξεις τον ήχο μέσα στον χώρο και κλείσε όλες τις τρύπες -μην το ξεφτιλίσουμε κιόλας... Από εκεί και πέρα, λίγο προσοχή στο ποιες ώρες παίζεις, αλλά πάνω από όλα... διπλωματία... Καλές σχέσεις με του γύρω από τον χώρο. Και δεν θα έχεις πρόβλημα. Η ενόχληση τις περισσότερες φορές ειναι καθαρά ψυχολογικό ζήτημα...

 

Αυτά από εμένα. Καλή τυχη, γιατί αυτό ειναι το σημαντικότερο :wink: :wink: ... Νασαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστα αυτα που πε το παλικαρι στο τελος...η ενοχληση τις περισσοτερες φορες ειναι ψυχολογικο ζητημα...εχουμε διπλα απο το ωδειο μας εναν περιεργο και μας φερνει συνεχεια την αστυνομια οποτε εχουμε μαθημα ντραμς και μιλαμε για ωρες καταλληλες αλλα τεσπα ολο το δεξι παιρνει...

 

οσο για την ηχομονηση εχει δικιο o φιλος yameth θελει πολυ δουλεια για να γινει κατι καλο...εγω εκανα το εξης το οποιο δεν στοιχιζει και παρα πολλα και ειμαι πολυ ικανοποιοιμενος απο το αποτελεσμα...εφτιαξα στο ισογειο του σπιτιου μας δωματιο μεσα σε δωματιο με γυψοσανιδα...το δωματιο ειναι περιπου 3χ5.5....οι 2 πλευρες οι οποιες βλεπουν προσ το γκαραζ του σπιτιου εχουν γυψοσανιδα-γυψοσανιδα-πετροβαμβακα-κενο-γυψοσανιδα...οι αλλες 2 πλευρες που κοιτουν προς του τοιχους του σπιτιου αλλα δεν ακουμπανε σε αυτους εχουν γυψοσανιδα -πετροβαμβακα -γυψοσανιδα...στο ταβανι εχω γυψοσανιδα και απο πανω μπολικο πετροβαμβακα παλι...ακομη εχω και ενα παραθυρο που κοιταει στο δρομο και ειναι αλουμινιο με διπλα τζαμια κτλ και η πορτα χοντρη ξυλινη γεματη πετροβαμβακα μεσα και οταν κλεινει σφραγιζει οχι σαν ψυγειο αλλα κατι παρομοιο...με ολη αυτη τη δουλεια μπορω να παιζω ανετα ντραμς αλλα παρολοαυτα ακουγετε κατι...πχ αν περναει καποιος απο το δρομο καταλαβαινει οτι παιζω ντραμς (η μποτα ακουγετε βασικα) και δεν μπορω να παιζω πχ μετα τις 11-12 το βραδυ γιατι σαφως θα ενοχλουνται και οι απο πανω...ακομη και στον δευτερο που μενω εγω ακουγεται η μποτα ελαχιστα βεβαια αλλα αν ειναι μεσημερη η βραδυ που εχει ησυχεια γινετε ενοχλητικο...βεβαια θα μπορουσε να μπει περισσοτερος πετροβαμβακας πιο χοντρος και γενικα να γινει καλυτερη δουλεια αλλα πιστευω δεν αξιζει γιατι και παλι κατι θα ακουγοταν...ε και μην τα θελουμε και ολα δικα μας δεν λεω καλα θα ταν να παιζα και τα μεσανυχτα αλλα απο το να μην παιζω καθολου μια χαρα ειμαι και ετσι...τωρα ολα αυτα τα υλικα κτλ αποκλειται να σου πανε πανω απο 1000 ευρω αλλα θελει και δουλιτσα να γινει...εμας το εφτιαξε ενας φιλος του πατερα μου που φτιαχνει τετοια και εχει συνεργειο και ολα μαζι πηγαν περιπου 2000 ευρω και οτ φτιαξαν σε 1 μερα...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ξανασκεφτηκα το ολο θεμα και λεω να κανω το εξης. Σκεφτομαι να φτιαξω δωματιο μεσα στο υπογειο.Αντι δηλ να βαλω απλως ενα χωρισμα και να χωριστει σε δυο το υπογειο , να βαλω το χωρισμα αλλα και με ταβανι απο πανω δηλ καπως σαν δωματιακι μεσα στο υπογειο.βεβαια θα ειναι καπως κοντο

2 μετρα και κατι αλλα δεν πειραζει.Σκεφτομαι το ταβανι και το χωρισμα να τα κανω γυψοσανιδα - πετροβαμβακας - γυψοσανιδα.Ενταξει θα ακουγεται αλλα δεν ψαχνω και την τελεια λυση.Βρηκα πετροβαμβακα με 3,5 ευρω το τετραγωνικο.Οι διαστασεις θα ειναι 2.5 x 5 και 2 στο υψος.Οπως καταλαβατε γυψοσανιδα θα ειναι μονο το ταβανι και η μια πλευρα.Ποσο περιπου θα κοστισει?(θελω να ελπιζω οχι παραπανω απο 500 ευρω)Αν βεβαια βρω μαστορες για αυτο το πραγμα.Λογικα ολα αυτα δεν θα θελουν πανω απο 2 μερες για να μπουν.Ποια ειναι η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ταβανι να το κανεις γυψοσανιδα - πετροβαμβακα - γυψοσανιδα ξεχνα το θα σου σκασει στο κεφαλι μια μερα καθως εχει καποιο βαρος...γυψοσανιδα βαλε μονη και απο πανω μπολικο πετροβαμβακα φτηνος ειναι...και παρε οσο πιο χοντρο μπορεις τουλαχιστον τον 50αρι (5 εκ)...ακομη θελεις ειδικα στηριγματα για να στηριξεις την γυψοσανιδα απο το ταβανι τα οποιο ειναι ειδικα ωστε να μην εχουν κραδασμους και να μην περναει ο ηχος απο αυτα...ολα αυτα τα υλικα ειναι φτηνα οποτε δεν πιστευω να σου παει πανω απο 500...τωρα για 2 μετρα υψος δεν ξερω ειναι λιγο θα εχετε πολυ βαβουρα μεσα αλλα αμα βαλετε και λιγο ρικοφον στο εσωτερικο η τπτ παλιες κουβερτες κτλ πιστευω θα στε οκ...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ταβάνι δεν πέφτει σε καμία περίπτωση, εφόσον γίνει σωστά η κατασκευή της στήριξης, με μακριά ξύλα από τοίχο σε τοίχο. Με τον ίδιο τρόπο έχω φτιάξει κι εγώ την αποθήκη μου.

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο με το ταβανι το σκεφτηκα και εγω.Γινεται και με μονη γυψοσανιδα και απο πανω πετροβαμβακα.Ασε που θα γλιτωσω και το κοστος της παραπανω γυψοσανιδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου