Προς το περιεχόμενο

Νέο Άλμπουμ Iced Earth - Dystopia 2011


schafferbfg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αρκετές ακροασεις του νέου αλμπουμ των Iced Earth - Dystopia σκέφτηκα να ανοίξω ενα θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις και γνώμες για τον δίσκο αλλα και για τον καινούριο τραγουδιστή.

Κατα την γνώμη μου ο νέος δίσκος είναι λίγο διαφορετίκος απο παλαιότερουσ δισκους..δηλαδη τα τραγουδια δεν ειναι γεματα palm muted τριπλέτες(πραγμα που προσωπικά με ξενέρωσε)..και εχει αρκετα αργα σημεία...

επισης βρηκα τα riffs μελωδικότατα και σου μένουν με 1-2 ακροάσεις..

Γενικά πιστεύω πως οι Iced Earth μετα το Glorious Burden πηγαν πολύ χάλια..και φέτος με αυτόν τον δίσκο ανεβηκαν και πάλι...

Σημαντική ειναι η αποχώρηση του φροντμαν Matt Barlow..που κατα την γνωμη μου ειναι στο top 10 του μέταλ.

Ο νέος τραγουδιστής τώρα ακούγεται ευχάριστα..αν και σε πολλά σημεία μου θυμίζει Barlow..και καμια φορά τον Σάκη Ρουβα ( ως προς την χροιά).

Γενικά το πρόσιμο θετικό απο μένα για τον καινούριο δίσκο και με αγαπημένα τραγούδια τα Anthem,Anguish of youth,Dark city.

 

Iced Earth - Anguish Of Youth - Dystopia 2011

 

Επισης..οι Iced Earth θα ερθουν για Live 18 και 19 Νοεμβρίου Αθήνα

και 20 Νοεμβρίου Θεσσαλονίκη...

τα tickets για Θεσσαλονίκη κοστιζουν 30 ευρά ( για Αθήνα δεν ξέρω)

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ αν και δεν το περίμενα... Βέβαια καμία σχέση με τον κλασσικό γνωστό ήχο των Iced Earth που όλοι αγαπάμε και μισούμε... Έγινε ακόμα ένα κλασικό αμερικάνικο συγκρότημα τύπου Stone Sour! Χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό έτσι? Εγώ προσωπικά αυτή την αμερικανίλα την γουστάρω πάρα πολύ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, αν και δεν το βρηκα ασχημο το τραγουδακι, το θεωρω αναμασημα.

Εχω να ακουσω Iced Earth κοντα στα 10 χρονια και μου εδωσε την αισθηση ''σα να μην περασε μια μερα''...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το λεγα αναμάσημα αλλα απλα προσωπικο στυλ!!!

Μου έχουνε αρεσει πολυ και τα τρια τελευταια αλμπουμακια του συγκροτηματος.

Διαφωνω οτι έχει πεσει η μπαντα ειδικα ο Ripper και ο Barlow δινανε στα κοματια αυτο που θελανε!!!

 

Θα τους χαρακτήριζα κλασικο μεταλ για αυτους που δεν θελουν πολυ ακραια πραγματα.

Εμενα μου ταιριαζουν πολυ και ειναι το πιο βαρυ που μπορω να παω. ;D :D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το λεγα αναμάσημα αλλα απλα προσωπικο στυλ!!!

Μου έχουνε αρεσει πολυ και τα τρια τελευταια αλμπουμακια του συγκροτηματος.

Διαφωνω οτι έχει πεσει η μπαντα ειδικα ο Ripper και ο Barlow δινανε στα κοματια αυτο που θελανε!!!

 

 

θα συμφωνήσω μαζι σου οτι ειναι προσωπικό στυλ... :)

εξάλου οταν μιλάμε για iced earth μιλαμε για ενα ξεχωριστό είδος metal...συγκεκριμένα ο Jon Schaffer σε συνεντευξή του δηλωσε πως το ειδος τους θα το χαρακτήριζε Power Thrash.

αλλα οσο για τα 3 τελευταια αλμπουμ πιστευω εχασαν πολύ εμπνευση και δημιουργικότητα σαν μπάντα...ειδικά ο Ripper πιστεύω τους έριξε πολύ χαμηλά,όχι γιατι δεν ειναι καλος τραγουδιστής..αλλα γιατί απλά δεν κολούσε με τιποτα στην μουσική τους..

 

 

ρε παιδια που ειναι ο aris ? :P

 

 

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το λεγα αναμάσημα αλλα απλα προσωπικο στυλ!!!

 

Ναι σε αυτο συμφωνω και ειναι υπερ τους βεβαια, οτι ακους ενα τραγουδι και λες αυτο ειναι ''Schaffer''. Δεν πιστευω ομως πως ειναι οτι καλυτερο για αυτους να γινουν οι νεοι Iron Maiden.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεωρω αναμασημα.

Εχω να ακουσω Iced Earth κοντα στα 10 χρονια και μου εδωσε την αισθηση ''σα να μην περασε μια μερα''...

Μια απ τα ιδια. Συμφωνω

Μετα το Dante's Inferno πηρε στροφη το πραγμα. Ολο τα ιδια και τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου