Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για μπάσο Warmoth?


jkbm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Με την κατασκευη ενος warmoth σιγουρα θα εχεις τα specs που θες (ξυλα, hardware...) αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι θα εχεις και το αναμενομενο αποτελεσμα σχετικα με τον ηχο που ζητας ?

 

Γνωμη μου, κανε αυτο που σου ειπε και ο SF παιξε με καποιο vintage reissue, που ξερεις μπορει να αλλαξεις γνωμη !

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μα αυτό είναι το θέμα !!! Δεν ξέρω εάν όντως θα μου βγεί ο ήχος που θέλω. Είπα και στην αρχή του thread ότι ψάχνω την περίπτωση να φτιάξω warmoth, όχι ότι έχω αποφασίσει!!! Για αυτό και ζήτησα γνώμες από κατόχους εάν τα όργανα που φτιάξανε τους πέτυχαν και τους βγήκε ο ήχος που ονειρεύονταν σύμφωνα με τα specs που κατασκευάσανε.

 

@ Superfunk

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη (που από όσο ξέρω συμφωνούνε σχεδόν οι μισοί και πλέον μουσικοί και κατασκευαστές του κόσμου!!!) και σύμφωνα με την φυσική (εάν δεν κάνω λάθος), τα ξύλα είναι αγωγοί ακουστικών κυμάτων και ανάλογα με την πυκνότητα, το πόσο πορώδη είναι, το βάρος και την υγρασία που εμπεριέχουν, επηρεάζουν την ταχύτητα μετάδοσης των κυμάτων που δημιουργούνται από τον παλμό των χορδών, άρα και το τελικό ηχόχρωμα...Αρα, το κάθε ξύλο σονάρει διαφορετικά από το άλλο για τους προαναφερθέντες λόγους...Και ο συνδιασμός διαφορετικών ξύλων προφανώς και έχει επίπτωση (κατά άλλους μεγάλη, κατά άλλους μικρή) στο τελικό ηχόχρωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου γνώμη (που από όσο ξέρω συμφωνούνε σχεδόν οι μισοί και πλέον μουσικοί και κατασκευαστές του κόσμου!!!) και σύμφωνα με την φυσική (εάν δεν κάνω λάθος), τα ξύλα είναι αγωγοί ακουστικών κυμάτων και ανάλογα με την πυκνότητα, το πόσο πορώδη είναι, το βάρος και την υγρασία που εμπεριέχουν, επηρεάζουν την ταχύτητα μετάδοσης των κυμάτων που δημιουργούνται από τον παλμό των χορδών, άρα και το τελικό ηχόχρωμα...Αρα, το κάθε ξύλο σονάρει διαφορετικά από το άλλο για τους προαναφερθέντες λόγους...Και ο συνδιασμός διαφορετικών ξύλων προφανώς και έχει επίπτωση (κατά άλλους μεγάλη, κατά άλλους μικρή) στο τελικό ηχόχρωμα..

Εάν τα πιστεύεις αυτά...ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ θα τα βρείς στην Warmoth...εκτός και εάν πάς εκεί και διαλέξεις τα ξύλα μόνος σου...και βέβαια μπορείς να τα ακούσεις και να τα φανταστείς τελειωμένα όργανα...μιλάω ότι πρέπει να προβλέψεις και την επίδραση του sealer, μπογιάς, λούστρου και 2-3 στρώσεων γυαλιστικής κρέμας (διαφορετικού πάχους)....όταν τελειώσεις με αυτά, πιάνεις και τα ηλεκτρικά... ;) :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για αυτό και ζήτησα γνώμες από κατόχους εάν τα όργανα που φτιάξανε τους πέτυχαν και τους βγήκε ο ήχος που ονειρεύονταν σύμφωνα με τα specs που κατασκευάσανε.

 

 

 

 

 

Ας πούμε ότι έφτιαξα ένα Jazz bass με τα ξύλα της αρεσκείας μου από την warmoth... Τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι το επόμενο θα ακούγεται το ίδιο, ακόμα και αν το φτιάξω ξανά με πχ alder σώμα και maple μπράτσο;

 

Δεν υπάρχει φίλε μου ακριβώς στα partcaster όργανα (δηλαδή για να πούμε την αλήθεια ούτε και στα άλλα  ;D)...

 

Υπάρχει στο περίπου... Απλά με ένα έτοιμο όργανο, το ακούς και σου κάνει ή δεν σου κάνει- πας στο επόμενο.

 

Με το partcaster ότι θα σου φέρει ο κυρ Μήτσος ο ταχυδρόμος  ;D ;)

 

Είναι να σου κάτσει το ζάρι...  

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και ένα οποιοδήποτε όργανο (είτε part caster είτε εργοστασιακό) εμπεριέχει τεράστια δόση ''τύχης'' και ''μαγείας'' στο αν βγεί εν τέλει η όχι... Εννοείται ότι κανένα όργανο δεν πρόκειται να βγεί ίδιο με το άλλο. Κανένα Fender δεν είναι ίδιο ακόμα και με το ακριβώς επόμενο serial number !!!

Προσωπικά πιστεύω ότι το κάθε μέρος του οργάνου έχει την δική του ξεχωριστή και ισόποση συνεισφορά στον ήχο. Ενα πολύ καλό σώμα π.χ. alder εκλεκτής ξυλείας με μάπα ηλεκτρικά, θα ακουστεί μάπα... όπως και ένα σώμα από κοντρα πλακέ (!!!) με τους τελειότερους μαγνήτες και ηλεκτρικά, πάλι θα ακουστεί μάπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... όπως και ένα σώμα από κοντρα πλακέ (!!!) με τους τελειότερους μαγνήτες και ηλεκτρικά, πάλι θα ακουστεί μάπα....

Aπό πλαστικό? ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως και ένα σώμα από κοντρα πλακέ (!!!) με τους τελειότερους μαγνήτες και ηλεκτρικά, πάλι θα ακουστεί μάπα....

Με τόσα vst που υπάρχουν δεν νομίζω... Θες απλώς κάτι να δίνει καλό σήμα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορεί να είναι πιό προσεγμένα σε βαφή και κατασκευή, αλλά δεν ένιωθα τα ξύλα να σονάρουν τόσο καλά όσο τα πιό παλιά.

 

Sorry τώρα το είδα... Τα Fender CBS era από ποιότητα κατασκευής είναι ε... χμμμ... αχούμ... πως να το πω ευγενικά; Α, ναι... αρκετά μέτρια  ;D

 

Βέβαια κάποια κούτσουρα από αυτήν την εποχή και κάποια ποιο παλιά - ΄60s- τα ξυλάκια τους έχουν γίνει «χαρτί» και «σκάνε» υπέροχα...

 

Όμως η ξυλοκουβέντα σταματάει εδώ για τους γνωστούς λόγους  ;D ;D ;D

 

Αν λοιπόν θες αυτόν τον ήχο, μάζεψε τα λεφτά σου και αναζήτησε vintage κούτσουρο...

 

Δεν είναι η Warmoth ή η κάθε Warmoth αυτό που θες...  

 

@ Μαραθον: Διαβολέα μην του βάζεις ιδέες  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου