Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για μπάσο Warmoth?


jkbm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα σε ένα όργανο, το πρώτο και κυριότερο μου μέλημα ήταν, είναι κ θα είναι ο ήχος του. Και για εμένα ''ποιότητα στον ήχο'' του μπάσου σημαίνει χαρακτήρα και ''νότα'' στην φωνή του οργάνου, ικανότητα να έχει παρουσία μέσα στην μπάντα και να ''κόβει'' ευκολα στην μίξη και αυτό το ''σκάσιμο'' που όλοι μπασίστες γουστάρουμε να ακούμε κ να νιώθουμε...

Πάντως δεν έχω δεί ακόμα κάποιον που να έχει κάποιο μπάσο warmoth να έχει σχολιάσει στο thraed... Κατά τύχη κ μόνο έχω γνωρίσει έναν συμφορουμίτη και έχω δεί άλλον έναν με warmοth bass...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για μένα σε ένα όργανο, το πρώτο και κυριότερο μου μέλημα ήταν, είναι κ θα είναι ο ήχος του.

Καλα παιξε 4ωρο προγραμα σε μαγαζι με 5 κιλα μπασο και μετα ελα να μου πεις αν σε ενδιαφερει ο ηχος του  ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τύχη κ μόνο έχω γνωρίσει έναν συμφορουμίτη και έχω δεί άλλον έναν με warmοth bass...

 

εχω γνωρισει και εγω εναν συμφορουμιτη με warmoth, ισως μιλαμε για τον ιδιο ! Αυτος που γνωρισες τι γνωμη σχηματισε ? ειχε το ηχητικο αποτελεσμα που ηθελε ?

 

@warwickplayer ποσο δικιο εχεις, μιλαω φυσικα για το τελευταιο σου μηνυμα...

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν έχω δεί ακόμα κάποιον που να έχει κάποιο μπάσο warmoth να έχει σχολιάσει στο thraed... Κατά τύχη κ μόνο έχω γνωρίσει έναν συμφορουμίτη και έχω δεί άλλον έναν με warmοth bass...

Είχα warmoth part και eden part μπάσα... Τα είχα πάρει και τα 2 μεταχειρισμένα σε πολύ καλή τιμή και φύγανε σε ακόμα φθηνότερη οπότε για αυτό σου είπα για μεταπολιτική αξία... Το warmoth ήταν βαρύ όργανο σε αντίθεση με το eden οπότε δεν το κράτησα και πολύ... Το eden μετανιώνω κάθε μέρα που το πούλησα... Γενικά δεν κατάφερα να κάνω σύγκριση δίπλα δίπλα αλλά σε σχέση με τα διάφορα μπάσα που είχα τρελές διαφορές δεν είχαν ούτε προς το καλό ούτε προς το κακό...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παιξε 4ωρο προγραμα σε μαγαζι με 5 κιλα μπασο και μετα ελα να μου πεις αν σε ενδιαφερει ο ηχος του   ;D

 

 

Φίλε μου, και εγώ όπως και εσύ είμαι επαγγελματίας μπασίστας όπου προφανώς δουλεύουμε στα ίδια μαγαζιά με τις ίδιες συνθήκες!!! Αμα εσύ δουλεύεις 4ωρο τότε είσαι πολύ καλά !! Εγώ που τραβάω 6ωρο με ένα δεκάλεπτο διάλειμμα τι να πώ;;; (Ευτυχώς βέβαια που και σε αυτούς τους καιρούς δουλεύουμε και δεν καθόμαστε!!!).

Ποτέ προσωπικά δεν κοίταξα να αγοράσω όργανο για την δουλειά γιατί ξέρω εκ των προτέρων πως ποτέ δεν πρόκειται να βγεί σωστά. Τα όργανα και τον εξοπλισμό πιστεύω τα παίρνουμε πρώτα για εμάς και όχι για αυτούς... Αλλιώς γιατί τότε οι περισσότεροι συνάδελφοι δεν παίζουμε με squier ή harley benton ή άλλα τέτοια ελαφριά καυσοξυλάκια και ανταυτού όλοι κουβαλάμε warwick, yamaha και vg κτλ.. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω γνωρισει και εγω εναν συμφορουμιτη με warmoth, ισως μιλαμε για τον ιδιο ! Αυτος που γνωρισες τι γνωμη σχηματισε ? ειχε το ηχητικο αποτελεσμα που ηθελε ?

 

@warwickplayer ποσο δικιο εχεις, μιλαω φυσικα για το τελευταιο σου μηνυμα...

 

Ο συμφορουμίτης με το warmoth μου εξέφρασε την καλύτερη άποψη για το όργανο του. Τον έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο το αποτέλεσμα από ηχητικής πλευράς, όπως επίσης και από κατασκευαστικής και εννοείται και από σχέση απόδοσης -τιμής. Ετυχε και πήγα και είδα και το δοκίμασα το όργανο. Πάρα πολύ καλή όντως η κατασκευή του (σχεδόν άψογο φινίρισμα σε μπράτσο και σώμα, έψαξα να βρώ ατέλειες και δεν βρήκα), πολύ στιβαρή και ''γεμάτη'' αίσθηση του μπράτσου και το set-up και η συναρμογή που γινε από επαγγελματία ήταν πάρα πολύ καλό. Από ηχητικής πλευράς, το όργανο έβγαζε όντως τον ήχο που είχε στο μυαλό του και που θέλει να έχει μέσα στην μπάντα του... Μπορεί να μην ήταν στα προσωπικά μου γούστα μου αλλά το αποτέλεσμα - και κατά δήλωσή του και από διαπίστωση μου - ήταν αυτό που ήθελε να βγάλει. Τα συγκρίναμε και με ένα ολόιδιο μπάσο φίρμας που έχει και το warmoth δεν είχε κάτι να ζηλέψει από το άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ προσωπικά δεν κοίταξα να αγοράσω όργανο για την δουλειά γιατί ξέρω εκ των προτέρων πως ποτέ δεν πρόκειται να βγεί σωστά. Τα όργανα και τον εξοπλισμό πιστεύω τα παίρνουμε πρώτα για εμάς και όχι για αυτούς... Αλλιώς γιατί τότε οι περισσότεροι συνάδελφοι δεν παίζουμε με squier ή harley benton ή άλλα τέτοια ελαφριά καυσοξυλάκια και ανταυτού όλοι κουβαλάμε warwick, yamaha και vg κτλ.. ?

Κοιτα...νομιζω οτι εχουμε το ιδιο θεμα...εχω ενα μπασο του αντωνη του παπαδοπουλου με δικα μου specs το οποιο ειναι απλα απιστευτο σαν ηχος και playability..αλλα...ειναι παρα πολυ βαρυ...ετσι στην δουλεια παιζω με ενα warwick corvette το οποιο ειναι πουπουλο και εχει πολυ καλο ηχο...

Οποτε γιατι δεν κοιτας και στην εγχωρια αγορα αφου ξερεις τι ηχο θες?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Superfunk

 

Το προσωπικό μου γούστο είναι μια 5χορδη εκδοχή jazz bass οργάνου (j-style σώμα, 19mm str. spacing, 24αρα ταστιέρα - λίγο πιό flat από ότι ένα vintage μανίκι - κτλ...) με το ηχόχρωμα των jazz single coils αλλά σε πιό μοντέρνα εκδοχή...

 

( Το είδα τώρα, μόλις γύρισα από πρόβα)

Αδερφέ και δε το λες τόση ώρα;  ;D

 

Ένα Fender Rorscoe Beck θες και δεν το ξέρεις.  ;) Εκτός από τα 24 τάστα είσαι μέσα... πιο flat ταστίερα, πεντάχορδο, Bill Lawrence μαγνήτες που σπλιτάρουν και παίζουν εξαιρετικά ως jazz αλλά σε πιο modern εκδοχή...

 

 

Διαφορετικά αν το σηκώνει η τσέπη σου, αυτό:

SJ5S_Ash_WP_MK_full_shot_1.jpg.6458c0bc5312d338436f889230ba4b8e.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω γνωρισει και εγω εναν συμφορουμιτη με warmoth, ισως μιλαμε για τον ιδιο ! Αυτος που γνωρισες τι γνωμη σχηματισε ? ειχε το ηχητικο αποτελεσμα που ηθελε ?

 

Ναι ρε παιδιά. Για τον ίδιο συμφορουμίτη μιλάτε. :)

Το μοναδικό παράπονο που έχω να κάνω -όχι ακριβώς για την Warmoth- είναι ότι έφαγα 200 ευρώ από το τελωνείο. Κατά τα άλλα, σούπερ είναι το όργανο. Και για αυτούς που πιθανά να ρωτήσουν γιατί Warmoth και όχι Fender, η απάντηση/αιτιολόγηση για μένα ήταν πολύ απλή. Έφτιαξα ένα μπάσο που να με καλύπτει ηχητικά (Precision) αλλά και αισθητικά (χρώμα σώματος, βερνίκι μπράτσου, headstock). Στο συνδυασμό που έφτιαξα η Fender δεν είχε κάτι τέτοιο. Όλα αυτά 300 φτηνότερα από το American Standard, με ίδια και σε κάποια σημεία καλύτερα parts.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έδωσα το ARIA Pro II (ευτυχώς το πήρε δικός μου άνθρωπος) και κράτησα το πουπουλάκι EKO BR5 Custom.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου