Προς το περιεχόμενο

Χαλασμένο tweeter


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάφερα να διαλύσω το tweeter από το ηχείο του Hi Fi, είχε κάνει ένα μικρό βαθούλωμα στο κέντρο, και είπα ο Κύρος Γρανάζης να το φτιάξω για να είναι τέλειο..

 

Έτσι με την ηλεκτρική πήγα να το τραβήξω προς τα έξω και έγινε αυτό που δείχνει η φωτό..

 

Φτιάχνεται και αν ναι πού και πόσο? Μπορώ να παραγγείλω μόνος tweeter να το αλλάξω? Επισυνάπτω και φωτογραφία του Hi Fi.

Αξίζει? Είμαι επαρχία btw.

 

Ευχαριστώ

IMAG0704.thumb.jpg.ad28ff139c9e93137ebe10a7db3a299e.jpg

IMAG0705.thumb.jpg.ac817e0f482fc6c3869ed4925542a763.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιττο να σου πω οτι διχνει πολυ αστειο  ::)

 

Ναι φυσικα μπορεις να παρει αλλο για  να το αλλαξεις.

Απο οτι φεναιται στην φωτογραφια δεν εχει τσαλακωθει μονο η μαπλιτσα στο κεντρο αλλα εχεις παρει και το γυρο γυρο ?

Βαισκα δεν νομιζω να υπααρχει καποια σιγκεκριμενη τεχνικη,το γυρο γυρο μπορεις να το ισιωσεις αν βαλεις το χερι σου απο πισω ,αλλα με την μπαλιτσα στο κεντρο μαλλων δεν μπορεις να κανεις και πολλα .

 

Βαλτω να παιζει στο φουλ για 1-2 ωρες ,μπορει να ισιωσει :P

Πλακα κανω,περιμενε να σου απαντησει καποιος πιο ειδικος δεν εχω ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σκιστηκε κατι (η φωτο ειναι θολη και δεν καταλαβα αν εχει σκισιμο), δοκιμασε να κολλας λιγη ταινια στα σημεια που θελεις να "φουσκωσεις" και να τα τραβας με αυτην,με προσοχη βεβαια μην τα κανεις χειροτερα.

Χαρτοταινια της προκοπης (tesa πχ που εχει ισχυρη κολλα συνηθως) κανει.

Αλλιως αντικατασταση (εγω σε τετοια περιπτωση θα αντικαθιστουσα και το απεναντι μαζι ωστε να παιζουν σιγουρα το ιδιο οι δυο πλευρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "μπαλιτσα" είχε αρχικα βαθουλωμα και πηγα να το διορθώσω με την ηλεκτρική σκούπα, δε σκέφτηκα την κολλητικη ταινία ρε γμτ απ την αρχή κ τελικά σκίστηκε περιμετρικα..

Να αλλάξω κ τα 2 είναι καλή ιδέα αλλά δεν ξέρω καθόλου από που να τα παραγγειλω κ που να δω τα specs.

 

Υπάρχει κάνεις σχετικός να με διαφωτίσει;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε από δω μια ιδέα

 

 

http://www.parts-express.com/wizards/searchResults.cfm?searchFilter=&srchExt=CAT&perPage=25&sortBy=3&layout=list&page=1&srchPrice=&srchCat=454&srchMfg=&srchPromo=&srchAttr=

 

Θα πρέπει να βρεις τη διάμετρο του τουίτερ σου (σε ίντσες)

 

Δεδομένου ότι είσαι και στην επαρχία και τεχνικό κοντά σου δεν θα έχεις, ίσως σε συμφέρει να πάρεις νέα φτηνά ηχεία, π.χ. αυτά

 

http://www.skroutz.gr/s/341131/Koda-EX-566T.html

 

Διαφορετικά κάνεις εσύ την παραγγελία (καλύτερα δύο κομμάτια ώστε και το άλλο ηχείο να έχει όμοιο ήχο) και την "εγχείριση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αρχικά!

 

 

Πάρε από δω μια ιδέα

 

http://www.parts-express.com/wizards/searchResults.cfm?searchFilter=&srchExt=CAT&perPage=25&sortBy=3&layout=list&page=1&srchPrice=&srchCat=454&srchMfg=&srchPromo=&srchAttr=

 

Θα πρέπει να βρεις τη διάμετρο του τουίτερ σου (σε ίντσες)

 

Δεδομένου ότι είσαι και στην επαρχία και τεχνικό κοντά σου δεν θα έχεις, ίσως σε συμφέρει να πάρεις νέα φτηνά ηχεία, π.χ. αυτά

 

http://www.skroutz.gr/s/341131/Koda-EX-566T.html

 

Διαφορετικά κάνεις εσύ την παραγγελία (καλύτερα δύο κομμάτια ώστε και το άλλο ηχείο να έχει όμοιο ήχο) και την "εγχείριση"

 

Τα ηχεία που μου παρέθεσες Κoda (EX-566T) αξίζουν τα χρήματά τους? Θα είναι δλδ καλύτερα από αυτά που έχω τώρα ή είναι προτιμότερο να επισκευάσω αυτά που έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηχεία που σου πρότεινα έχουν πάρει κάποια διάκριση από κάποιο ελληνικό περιοδικό, δεν θυμάμαι λεπτομέρειες

 

τα δικά σου θεωρώ πολύ απίθανο να είναι καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλέπω να προσπαθήσω να τα διορθώσω μόνος μου και στην πορεία μάλλον να πάρω αυτά που πρότεινες, παντού έχουν πολύ καλές κριτικές.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "μπαλιτσα" είχε αρχικα βαθουλωμα και πηγα να το διορθώσω με την ηλεκτρική σκούπα, δε σκέφτηκα την κολλητικη ταινία ρε γμτ απ την αρχή κ τελικά σκίστηκε περιμετρικα..

Να αλλάξω κ τα 2 είναι καλή ιδέα αλλά δεν ξέρω καθόλου από που να τα παραγγειλω κ που να δω τα specs.

 

Υπάρχει κάνεις σχετικός να με διαφωτίσει;

 

 

 

Πάρε αυτά τα Nokia και θα με θυμηθείς.Τα φοράω σε B&W ηχεία των 1200€ και

πραγματικά έχω εκπλαγεί με την απόδοσή τους.

http://www.alifragis.com.gr/view_cat.php?cat_id=380&page=3

(το site τυχαίο,ε,μη παρεξηγηθώ.Είναι κάτω από τις κόρνες 5η σειρά και κάτω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάρε αυτά τα Nokia και θα με θυμηθείς.Τα φοράω σε B&W ηχεία των 1200€ και

πραγματικά έχω εκπλαγεί με την απόδοσή τους.

http://www.alifragis.com.gr/view_cat.php?cat_id=380&page=3

(το site τυχαίο,ε,μη παρεξηγηθώ.Είναι κάτω από τις κόρνες 5η σειρά και κάτω)

 

 

 

Επειδή δεν κατέχω τίποτα από Hi Fi audio, να ρωτήσω κάτι..

 

Προτείνετε να δώσω 40€ και να βάλω τα Nokia tweeters ή να δώσω 90€ και να πάρω τα ηχεία που πρότεινε ο gdevelek παραπάνω?

Ή μήπως όλα αυτά είναι overkill για το Hi Fi μου, θυμάμαι το είχα πληρώσει γύρω στις 90.000 δρχ το 2001 φοιτητής στη Θεσσαλονίκη στον τύπο στη Ναυαρίνου που είχε βιτρίνα πολλά Hi Fi..

Φαντάζομαι μετά από 10 χρόνια με βάση την ποιότητα ήχου παίρνω πολύ καλύτερο προϊόν απ'το να κρατήσω το παλιό ή κάνω λάθος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου