Προς το περιεχόμενο

φθηνιάρικο πικάπ


oneofthem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρά και καλή χρονιά

μη έχοντας ασχοληθεί με δίσκους για πολλά χρόνια περίμενα να υπάρχουν αρκετές φθηνές τυποποιημένες λύσεις πικάπ πια, μιας και η συσκευή είναι απλή, ενώ για τον μέσο χρήστη είναι και ξεπερασμένα, και εν πάσει περιπτώσει δεν είναι τεχνολογία νεόφερτη και ακριβή

έριξα μια ματιά χθες όμως και τα πιο φθηνά που να βλέπονται και λίγο (δλδ τουλάχιστον η βάση να καλύπτει την επιφάνεια του δίσκου ή να μην είναι 'ντουλάπια' 5u) που είδα ήταν 60-70-90 ευρώ

δεν ξέρω μου φάνηκαν ακριβά και περίεργο που δεν υπάρχει κάποια φθηνή τυποποιημένη λύση κινέζικη ή οτιδήποτε άλλο

ψάχνω σε λάθος μέρη (amazon / skroutz) ή όντως εκεί είναι οι τιμές και να σταματήσω το ψάξιμο?

για καινούριο ενδιαφερόμουν, ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γειά σου φίλε μου!!

Δυστυχώς εκεί είναι οι τιμές για καινούρια "αξιοπρεπή" πικάπ. Αν όντως σου αρέσει το σπορ, μην τα λυπηθείς πάντως.. Παίρνεις σε αυτά τα λεφτά μηχάνημα που, με φυσιολογική χρήση, θα σου μείνει μια ζωή. Μιλάμε πάντα για direct drive μηχάνημα, χωρίς ιμάντα δηλαδή επομένως και χωρίς εξαρτήματα που ίσως χρειαστεί να αλλάξεις/συντηρήσεις (για τη βελόνα δεν το συζητάω καν.. Αν σκοπός σου είναι μόνο να ακούς μουσική δε θα χρειαστεί να την πειράξεις ποτέ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με ενδιαφέρει να είναι direct drive, ίσα ίσα, αλλά anyway αφού αυτές είναι οι τιμές θα το αφήσω

αν και ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει το κόστος τους

μέσα έχουν 3 γρανάζια, ένα λάστιχο, το πιάτο, το κάλυμμα, και τη κεφαλή

αλλά βλέπω να πωλείται ξεχωριστά το κάλυμμα στα καταστήματα, το εντελώς πλαστικό κάλυμμα 20 ευρώ.. δλδ θα τρελαθούμε - ούτε σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων

αυτό που έχω τώρα, το είχα πάρει πριν 20 χρόνια στο 1/3 της τιμής των σημερινών (άντε 1/2 αναλογικά) και φαίνεται 10 φορές καλύτερο από το πιο φθηνό πικάπ με ιμάντα που μπορώ να βρω σήμερα

μου είπε ένας φίλος ότι είχε πέσει πολύ η αγορά τότε και για αυτό ήταν πάμφθηνα, τα δίνανε σα δώρο ουσιαστικά

το καινούριο το ήθελα για να δοκιμάσω κάποιες μετατροπές και για αυτό ήθελα ένα σχετικά φθηνό, που να βλέπεται όμως

anyway κρίμα, αλλά ευχαριστώ πολύ φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάσου για να καταλάβω, τα πικαπ των 60-70-80 ευρώ σου φαίνονται ακριβά; Θα περίμενες π.χ. να έχουν 40Ε;

 

Και επίσης, πιστεύεις πως το 1/3 της τιμής των σημερινών πριν 20 χρόνια, αναγόμενο στο σήμερα, γίνεται 1/2;

 

Δηλαδή π.χ. κάτι που πριν 20 χρόνια κόστιζε των 1/3 των 300, δηλαδή  100, σήμερα θα κόστιζε 1/2 των 300, δηλαδή 150;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ΚΑΛΟ  pic-up πχ:Dual ,Stanton πουλιεται σε καινουργιο 150-300 ευρω .Μου κανει εντυπωση οτι ειδες τιμες 60-90 ευρω .Δεν εξεταζω αν ειναι ακριβες η οχι αλλα τι μαρκες εχουν τετοιες τιμες;

Μηπως να μας ενημερωνες λιγο παραπανω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ΚΑΛΟ  pic-up πχ:Dual ,Stanton πουλιεται σε καινουργιο 150-300 ευρω .Μου κανει εντυπωση οτι ειδες τιμες 60-90 ευρω .Δεν εξεταζω αν ειναι ακριβες η οχι αλλα τι μαρκες εχουν τετοιες τιμες;

Μηπως να μας ενημερωνες λιγο παραπανω ;

American Audio (belt drive)

http://www.thomann.de/gr/american_audio_tt_record.htm

Για να παίζει κάνα δίσκο στο σαλόνι καλό είναι... Να δω πότε θα βρω λεφτά για MKII :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πικαπ των 60-70-80 ευρώ σου φαίνονται ακριβά;

ναι κάποια από τα πιο φθηνά pickup που είδα, δλδ μιλάμε για πλαστικά πικάπ με ζώνη (δλδ ένα λάστιχο που γυρίζει το πιάτο), χωρίς το πλαστικό διάφανο καπάκι για τη σκόνη, μου φαίνονται λίγο ακριβά

επίσης όπως έγραψα μου φαίνεται πολύ ακριβό να πωλείται το κάλυμμα του πιάτου ξεχωριστά (το εντελώς πλαστικό-λαστιχένιο κάλυμμα - όχι το αφρώδες) για 20 ευρώ περίπου (τουλάχιστον εκεί που κοίταξα)

αλλά πέτυχα ένα τιμοκατάλογο προμηθευτών για κάποια φθηνιάρικα pickup και όντως τα μεγάλα stock καταστήματα φαίνεται να έχουν τσιμπήσει την τιμή αρκετά

για να καταλάβω κι εγώ όμως μήπως κάνω εγώ λάθος, 20 ευρώ για το πλαστικό κάλυμμα (φέρνω αυτό ως παράδειγμα γιατί ξέρουμε όλοι τι είναι και τι εξαρτήματα δεν περιέχει) φαίνεται λογική τιμή στους υπόλοιπους?

Δηλαδή π.χ. κάτι που πριν 20 χρόνια κόστιζε των 1/3 των 300, δηλαδή  100, σήμερα θα κόστιζε 1/2 των 300, δηλαδή 150;

όχι, 'αναλογικά' δεν εννοούσα μόνο για το κόστος - εσύ μιλάς για το ίδιο ακριβώς προϊόν αν δεν κάνω λάθος και επίσης αν δεν κάνω λάθος το πόσο θα κόστιζε σήμερα το σκέφτεσαι μακροοικονομικά μόνο

έχοντας στο μυαλό μου τι pickup πήρα τότε, με τι pickup το συγρίνω τώρα, σε τι αγορά το αγόρασα τότε, και σε τι αγορά ψάχνω τώρα, το μυαλό μου στρέφεται σε αυτό το επίπεδο περίπου

αν θες να βάλουμε και ένα μεγάλο ποσοστό λάθους μέσα πάλι δεν αλλάζουν πολλά αλλά δεν βλέπω κανένα λόγο να πιαστούμε σε αυτό

Ενα ΚΑΛΟ  pic-up πχ:Dual ,Stanton πουλιεται σε καινουργιο 150-300 ευρω .Μου κανει εντυπωση οτι ειδες τιμες 60-90 ευρω .Δεν εξεταζω αν ειναι ακριβες η οχι αλλα τι μαρκες εχουν τετοιες τιμες; Μηπως να μας ενημερωνες λιγο παραπανω ;

δεν μου φαίνονται ακριβές οι τιμές των 150-300 ευρώ για ένα 'καλό' pickup (από το 'pick up' που κάνει στο δίσκο), απλά όπως λέει ο τίτλος δεν ψάχνω για καλό pickup

έψαχνα για φθηνιάρικο κινέζικο ή οτιδήποτε άλλο και οι τιμές που ανέφερα είναι για ότι πιο φθηνό μπόρεσα να βρω σε όλο το internet, με εξαίρεση δυο τρία με πολύ άσχημο σχεδιασμό που είχαν πιο φθηνά ακόμη

για τις μάκρες, να ένα που κυμαίνεται σε αυτές τις τιμές είναι αυτό που έγραψε ο φίλος ακριβώς από πάνω, είναι 'american audio'

95 ευρώ χωρίς τα μεταφορικά αλλά νομίζω ότι υπάρχει και στην ελλάδα σε αντίστοιχη τιμή

 

anyway ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένο πλαστικό γιαπωνέζικο 20ετίας βρίσκεις σε αυτά τα χρήματα.

Στο ebay σίγουρα αλλά τα μεταφορικά θα τσιμπήσουν λίγο.

Και μια κεφαλή του κιλού στα 20€ τη βρίσκεις.

Απλά μη περιμένεις να ακούσεις και τίποτα ιδιαίτερο από αυτά.

 

Στο κόστος κατασκευής του πικάπ ξέχασες τον βραχίονα.

Αν νομίζεις ότι είναι εύκολο, απλό και φθηνό γιατί δεν φτιάχνεις ένα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτή η προσέγγιση του "τι είναι το πικαπ, ένα πιάτο που γυρίζει με τον πλαστικό ιμάντα και το κάλυμμα από πάνω" είναι κομματάκι ισοπεδωτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτή η προσέγγιση του "τι είναι το πικαπ, ένα πιάτο που γυρίζει με τον πλαστικό ιμάντα και το κάλυμμα από πάνω" είναι κομματάκι ισοπεδωτική...

Όχι απλώς ισοπεδωτική....

Το αποδίδω απλώς στην άγνοια απέναντι σε μία συσκευή ήχου που έχει παρουσιάσει  υπέροχα μηχανολογικά δείγματα. Από μερικές δεκάδες έως μερικές χιλιάδες Ευρώ.

Με κοινό σκοπό αλλά με διαφορετικό τρόπο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου