Προς το περιεχόμενο

Πίπα καπνού!


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα λοιπόν!

 

Εδώ έχω δύο site που είναι ότι πρέπει για έναν νέο που θέλει να μπει στον γεμάτο αρώματα χώρο της πίπας καπνού!

 

http://pipe-smoke.blogspot.com/2010/07/x.html

http://www.woodturning.gr/greek/pipes/First-attemp.htm

 

Και υπάρχει και forum!!->  http://forum.pipeclub.gr/

 

 

Και φυσικά ότι θέλετε (και εγώ μαζί γιατί έχω κάτι απορίες) ρωτάτε!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι θα προτεινατε σε εναν νεο στο χωρο της πιπας που θελει να ασχοληθει ?

τι αγοραστικης αξιας θα πρεπει να ειναι η πρωτη του πιπα κ.τ.λ. ?

 

τι χρειαζομαι δλδ για να ξεκινησω ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χωρίς να θέλω να γίνω σπαστικός... Η πίπα δεν έχει τα ίδια "προβλήματα" με το τσιγάρο; (Υγείας κλπ). γιατί να θέλει κάποιος να ξεκινήσει;  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον δεν καπνίζεις χαρτί και υποθέτω πως και ο καπνός θα είναι κατά τι

ποιοτικότερος από αυτόν του τσιγάρου, λόγω μικρότερης παραγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησεις: Στην πίπα καπνου κατεβάζουμε τον καπνό ή είναι όπως με το πούρο;

Επειδη ειμαι καπνιστης, γενικως δεν με πειραζει ο καπνος. Ατομα του περιβαλλοντος μου ομως που δεν καπνιζουν αναφερουν οτι η μυρωδια της πιπας ειναι πολυ χειροτερη του τσιγαρου. Επειδη που και που φουντωνω κανα πουρο, αναγκαζομαι και βγαινω στο μπαλκονι για να το καπνισω γιατι στο σπιτι απαγορευεται, το ιδιο θα συμβαινει και με την πιπα στη θεωρητικη περιπτωση που δοκιμαζα;

Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα πάρουμε από την αρχή!

 

@mesallion

 

Πάτωμα για μένα τα 50 ευρώ για πρώτη χωρίς βαφή (να φαίνονται τα νερά του ξύλου και να μην έχει στοκαρίσματα). Τα απαραίτητα συνοδευτικά είναι ένα εργαλειάκι με τρία στελέχη για να ελέγχεις τον καπνό μέσα στο μπωλ και κάποια στοιχειώδη καθαριστικά (συνολική αξίας 5-6 ευρώ)

Αν ψαχτείς λίγο θα μπούμε και σε λεπτομέρειες :)

 

@Νικόλας

Για μένα δεν είναι τα ίδια μιας και τον καπνό δεν τον πάω κάτω και γενικότερα δεν τον πάνε κάτω. Αλλά προφανώς το ότι δεν τον πάς κάτω προκαλεί (αν..!) αλλά προβλήματα στη χώρα του στόματος.

Δεν μπορεί να συγκριθεί με το τσιγάρο. Είναι τόσο πιο ωραία η γεύση και τα αρώματα που ίσως μετά να μην σου αρέσει το τσιγάρο!

 

@stavros911

Τώρα εμένα πχ μου αρέσει φοβερά το άρωμα της πίπας! Άλλους τους ενοχλεί πολύ, αυτό είναι υποκειμενικό.

 

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μυρωδια του εργοστασιακου τσιγαρου ειναι μακραν χειροτερη της πιπας και δεν παλευεται.

+1

νικολα ειμαι καπνιστης ηδη

εχω δοκιμασει παλιοτερα πιπα απο εναν στο στρατό και μου αρεσε παρα πολυ αλλα ο τυπος την ειχε δει ειδημων και οταν το ρωτουσα διάφορα μου ελεγε το μακρυ του και το κοντο του  :D

 

ας υποθεσουμε οτι καποιος εχει budget 100 ευρω για να ξεκινησει......τι θα πρεπει να προσεξει απο θεμα ποιοτητας ή σχηματος της πιπας για να μην του γινει δυσαρεστη η πρωτη του επαφη ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μυρωδια του εργοστασιακου τσιγαρου ειναι μακραν χειροτερη της πιπας και δεν παλευεται.

Είναι γεγονός ότι η πίπα δεν συγκρίνεται. 8)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω υπάρξει καπνιστής πίπας για κάποιον καιρό αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου.

 

Ο καπνός της πίπας κατεβαίνει όπως και του τσιγάρου. Οι καπνιστές τουλάχιστον τον κατεβάζουν κανονικότατα. Χρειάζεται προσοχή όμως διότι ο καπνός είναι βαρύς ακόμα και για κάποιον που καπνίζει τσιγάρο. Δεδομένων των προηγούμενων, το κάπνισμα της πίπας είναι επιβλαβές για τον οργανισμό αλλά όχι τόσο όσο το κάπνισμα του τσιγάρου.

 

Ένα συχνό και πολύ ενοχλητικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι καπνιστές πίπας είναι έντονος ερεθισμός στην άκρη της γλώσσας. Οφείλεται στην υψηλή θερμοκρασία του καπνού κατά την εισπνοή και αντιμετωπίζεται με αποχή.

 

Όσον αφορά το θέμα της μυρωδιάς, προσωπικά λατρεύω το άρωμα του καπνού της πίπας και το θεωρώ χίλιες φορές καλύτερο από την άθλια τσιγαρίλα. Υπάρχουν όμως πολλοί που δεν το αντέχουν.

 

Η πίπα έχει ενασχόληση. Σακουλάκια με καπνούς, εργαλεία, εναλλαγή, καθαρισμός κλπ. Θέλει να έχεις και λίγο μεράκι δηλαδή. Επίσης ξεχάστε το γέμισμα και το άναμμα της πίπας κατά την οδήγηση εκτός κι αν είστε ο Κιρκ Χάμετ ή ο Λαρς Ούλριχ και μόλις συνειδητοποιήσατε, ότι είστε εντελώς άμπαλος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου