Προς το περιεχόμενο

Rancho De La Luna


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Όταν άρχισε το video, και είδα τον χώρο απ’ έξω ενθουσιάστηκα.

Το σταμάτησα και έκανα καφέ, να το απολαύσω.

Από μέσα όμως με απογοήτευσε! Το ένα πάνω στο άλλο και αυτά τα λαμπιόνια….  ;D ;D

Κρίμα γιατί και μηχανηματάρες έχει και ωραίο χώρο.

Θέλει οργάνωση, να του στείλουμε την Kim Woodburn και την  Aggie MacKenzie  από το ΣΚΑΪ . :P

Ο καφές όμως που έκανα είναι καλός!  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είναι το πρώην σπίτι του μακαρίτη Fred Drake, στο οποίο δημιουργήθηκε ένα πολύ σημαντικό τμήμα του "desert" ροκ ήχου, με τους Kyuss (άλλαξα πάλι άβαταρ για να είμαι επίκαιρος) να καλούν φίλους και κάθε λογής καλλιτέχνες, και συνήθως μέσα σε ένα τριήμερο ηχογραφήσεων, διαμονής και φαγητού από τον απίστευτο μάγειρα Catching (τον νυν ιδιοκτήτη, καλλιτέχνη, engineer και παραγωγό που βλέπετε στα ανωτέρω βίντεο) να φτιάχνουν τα περίφημα - και ορισμένα εξ αυτών συλλεκτικά - Desert Sessions, με τις πιο πολλές συνθέσεις επί τόπου.

 

Μετά την διάλυση των Kyuss, ο Homme παρέα με τον Catching συνέχισαν την παράδοση των Desert Sessions και φιλοξένησαν (κυριολεκτικά) ακόμη και την PJ Harvey, ανάμεσα σε κανονικές ηχογραφήσεις άλμπουμ όπως των projects του Homme (Queens of the Stone Age, Eagles of Death Metal, παραγωγή στους Arctic Monkeys κλπ). Λέγεται πως η πολύ ζεστή ατμόσφαιρα του όμορφα διακοσμημένου σπιτιού στη μέση ενός υπέροχου τοπίου στη μέση της ερήμου του Palm Springs και η κολασμένη μαγειρική του Catching (κατά τα λεγόμενα του Homme, "μπορεί να πάρει χώμα και να σε κάνει να γλείφεις τα δάχτυλά σου") αποτελούν εξαιρετική πηγή έμπνευσης για όσους έχουν την τύχη να ηχογραφήσουν εκεί, εκμεταλλευόμενοι και μια πολύ άμεση, σχεδόν DIY αντιμετώπιση, χωρίς όμως να της λείπει ο επαγγελματισμός και ο ωραίος εξοπλισμός.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λέγεται πως η πολύ ζεστή ατμόσφαιρα του όμορφα διακοσμημένου σπιτιού στη μέση ενός υπέροχου τοπίου στη μέση της ερήμου του Palm Springs

 

Μοναδική ένσταση τα bold!

Από την άλλη γούστα είναι αυτά. ;)

Προσωπικά αν πήγαινα εκεί δεν θα ηχογραφούσα, θα συμμάζευα! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kαλά, κι εγώ είμαι τακτοποίηση-φρικ αλλά όχι εκεί βρε παιδί μου...

Άστα αρρώστια!  ;D

 

Φυσικά αντιλαμβάνομαι το traditional ή το folklore της όλης υπόθεσης, όπως το περιγράφει άλλωστε άψογα και η Gretchen Wilson στο Redneck Woman:

«And I keep my Christmas lights on, on my front porch all year long»,

και εν πάσει περιπτώσει του πάει in some way.

 

Από την άλλη έχω δει και studios σε κάτι hillbilly  χωρία του Texas, που νομίζεις ότι είσαι στο Milano.  :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν πήγαινα εκεί δεν θα ηχογραφούσα, θα συμμάζευα! :D

 

Monk, εσύ;  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου