Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Drum Room


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

αρχικα συγχαρητηρια για την υπομονη σου και τη μελετη που εχεις ριξει!

θα ηθελα τη γνωμη σου αν βρεις χρονο καποια στιγμη.

 

Χρειαζομαι ηχομειωση σε ενα χωρο και σκεφτομαι να κανω το ιδιο σεναριο ακριβως με αυτο που ακολουθησες.

Η διαφορα μας ειναι οτι  εγω θα χρησιμοποιω το χωρο μονο για να ακουω μουσικη χωρις live drum set και κατα συνεπεια χωρις τις δονησεις και τους κραδασμους που προκαλουνται απο κατι τετοιο.

 

Οποτε σκεφτομουν να κανω ακριβως την ιδια κατασκευη χωρις τις αντικραδασμικες αναρτησεις στην οροφη.Κατα τα υπολοιπα να ακολουθησω τη συνταγη σου κατα γραμμα.

 

Ουσιαστικά δεν ξερω κατα ποσο χρειαζομαι τη προστασια των αναρτησεων αφου μαλλον οι χτυπογενεις θορυβοι που θα εχω θα ειναι ελαχιστοι σε σχεση με τους αεροφερτους που αν εχω καταλαβει καλα θα πρεπει να δωσω βαση.

 

Πως σου φαινεται σαν ιδεα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα μας ειναι οτι  εγω θα χρησιμοποιω το χωρο μονο για να ακουω μουσικη χωρις live drum set και κατα συνεπεια χωρις τις δονησεις και τους κραδασμους που προκαλουνται απο κατι τετοιο.

 

Θες να κανεις ενα χωρο για να ακους απλα μουσική, ή θα κανεις μιξεις εκει?

 

Και σε τί εντασεις θα παιζεις?

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να κανεις ενα χωρο για να ακους απλα μουσική, ή θα κανεις μιξεις εκει?

 

Και σε τί εντασεις θα παιζεις?

 

η χρηση ειναι γενικα για να ακουω μουσικη, ερασιτεχνικες μιξεις και practice με το κιθαρονι μου.

 

η ενταση καποιες φορες θα ειναι αρκετα δυνατη αναλογα και τα κεφια  8) αλλα σιγουρα σε καμια περιπτωση δε μιλαμε για την ενταση live προβας με διπλοπεταλα κλπ.

 

τις αναρτησεις οροφης σκεφτομουν αρχικα να τις αποφυγω μονο και μονο λογω αυξησης του κοστους, βεβαια στη συνεχεια ειδα οτι υπαρχουν και καποιες πιο οικονομικες και μαλλον θα χρησιμοποιησω αυτες.

 

οι εργασιες θα γινουν ολες απο εμενα αρχικα γαιτι μου αρεσει αλλα και για οικονομικους λογους.

τοποθετηση γυψοσανιδων  εχω ξανακανει (σε οροφη βεβαια θα ειναι η πρωτη φορα).

θα παραθεσω και το συνολικο κοστος οταν ολοκληρωθει το πλανο, καθως θεωρω οτι αυτο ειναι ο πρωτος ανασταλτικος παραγοντας καθε φορα που σκεφτομαστε κατι αντιστοιχο.

 

ειμαι σχεδον ετοιμος, μενουν μονο καποιες λεπτομεριες.

η περιπτωση μου εχει ως εξης:

ο χωρος μου ειναι 35τμ υψος 3,20.

απο κατω δε μενει κανεις, στα περιξ επισης, μονο απο πανω.

 

στις 4 τοιχοποιιες (συμπεριλαμβανομενης και της πλευρας που ειναι η εισοδος στο δωματιο) θα χρησιμοποιησω τη λογικη:

υπαρχον τοιχος-κενο 15 cm - σκελετος γυψοσανιδας, απο την εσωτερικη πλευρα θα παραμεινει ανοιχτη, στρωση υαλοβαμβακα 5cm αγνωστης πυκνοτητας και εφεδρανα vibro ws - διπλη γυψοσανιδα απο την εξωτερικη πλευρα του σκελετου.

ετσι θα εχω χασει {15cm αερας + 7,5cm σκελετος +(1.25*2)} = 25cm σε καθε πλευρα.

 

στην οροφη:

παρομοια λογικη, υπαρχον τοιχος - κενο 40cm - ντιζες που θα περαστουν στα vibro pi mini* - κρεμασμα σκελετου -  διπλη στρωση υαλοβαμβακα 5cm αγνωστης πυκνοτητας - διπλη γυψοσανιδα.

αφηνω κενο 40 cm απο το ταβανι πιστευοντας οτι ετσι θα αυξησω καπως την ηχομειωση.

 

*τα εν λογω αντικραδασμικα φερονται να σηκωνουν 8-20kg

θα χρησιμοποιησω φυλλα γυψοσανιδας βαρους 30kg / 3m²

αρα με διπλη γυψοσανιδα θα εχω 60kg / 3m²

αρα 20kg/m²

αρα με 2 αναρτησεις ανα m² θα ειμαι σιγουρα καλυμμενος

επιπλεον θα εχω ενα βαρος αγνωστο (σχετικα μικρο σιγουρα) απο τον υαλοβαμβακα και το σκελετο.

 

συγνωμη αν γραφω κατι λαθος, επισης να σημειωσω οτι δε θελω να κανω κατι τοσο θωρακισμενο ηχητικα οπως ο beeros καθως εχουμε αλλες αναγκες.

 

η διαφορα των αναρτησεων που χρησιμοποιουμε ειναι περα απο το βαρος που σηκωνουν και η ιδιοσυχνοτητα, στις μεν δινουν εως 3 hz στις αλλες εως 15hz παρολα αυτα θελω να πιστευω οτι θα δουλεψουν αξιοπρεπως ???

 

στο πατωμα δεν εχω βρει λυση που να με παιρνει οικονομικα και ενδεχομενως σε πρωτο χρονο να το αφησω ως εχει απλα με μια χοντρη μοκετα

 

αν βλεπεις καποιο λαθως ή καποια βλακεια θα ηθελα να μου δωσεις τα φωτα σου ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η χρηση ειναι γενικα για να ακουω μουσικη, ερασιτεχνικες μιξεις και practice με το κιθαρονι μου.

 

η ενταση καποιες φορες θα ειναι αρκετα δυνατη αναλογα και τα κεφια  8) αλλα σιγουρα σε καμια περιπτωση δε μιλαμε για την ενταση live προβας με διπλοπεταλα κλπ.

 

τις αναρτησεις οροφης σκεφτομουν αρχικα να τις αποφυγω μονο και μονο λογω αυξησης του κοστους, βεβαια στη συνεχεια ειδα οτι υπαρχουν και καποιες πιο οικονομικες και μαλλον θα χρησιμοποιησω αυτες.

 

συγνωμη αν γραφω κατι λαθος, επισης να σημειωσω οτι δε θελω να κανω κατι τοσο θωρακισμενο ηχητικα οπως ο beeros καθως εχουμε αλλες αναγκες.

 

Λεβεντη μου...η ηχομονωση δε διακρινεται σε ερασιτεχνικη ή επαγγελματικη. Καταλαβαινω τί λες και τι εννοεις με τα παραπανω. Ναι εσυ και εγω δεν εχουμε τις ίδιες απαιτήσεις. Η ηχομόνωση όμως είναι ηχομονωση και οι προδιαγραφες σου είναι πολλα υποσχόμενες...

 

Αυτη τη στιγμη μπορεί να μην θες να εχεις το χωρο σου για πρόβες, αν στο μελλον ομως προκυψει το να κανεις πρόβες τί θα κάνεις? Θα το ξηλωσεις και φτου και από την αρχη?

 

Εχεις ενα μεγαλο χωρο που μπορεις να κανεις και πρόβες και εξασκηση και να μιξαρεις. Καντο ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ όσο πιο σωστα μπορεις. ΜΙΑ φορα θα το φτιάξεις κανε το οσο καλυτερα μπορεις.

 

Ξερω κωλλύεσαι με το κόστος αλλά τι στιγμη που τωρα δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις ηχομειωτικά προχωρα το σιγα σιγα...

 

ειμαι σχεδον ετοιμος, μενουν μονο καποιες λεπτομεριες.

η περιπτωση μου εχει ως εξης:

ο χωρος μου ειναι 35τμ υψος 3,20.

απο κατω δε μενει κανεις, στα περιξ επισης, μονο απο πανω.

 

Είναι υπόγειο?

 

αφηνω κενο 40 cm απο το ταβανι πιστευοντας οτι ετσι θα αυξησω καπως την ηχομειωση.

 

Όσο μεγαλύτερα τα διακενα τόσο καλυτερη η ηχομείωση. Θα σου πρότεινα να πας στα 25εκ διακενο στους τοιχους. Σε παίρνει... και ταβανι 40 ειναι τουμπανο

 

η διαφορα των αναρτησεων που χρησιμοποιουμε ειναι περα απο το βαρος που σηκωνουν και η ιδιοσυχνοτητα, στις μεν δινουν εως 3 hz στις αλλες εως 15hz παρολα αυτα θελω να πιστευω οτι θα δουλεψουν αξιοπρεπως ???

 

Μην τσιγγουνευτεις τις αναρτησεις οροφης. Αν παρεις τα προιοντα της vibro συμβουλεψου τον Αντωνη.

 

στο πατωμα δεν εχω βρει λυση που να με παιρνει οικονομικα και ενδεχομενως σε πρωτο χρονο να το αφησω ως εχει απλα με μια χοντρη μοκετα

 

Αν είσαι σε υπογειο παιζει και να μη χρειάζεσαι πατωμα πλωτο.

 

Αν θες ανοιξε ενα θεμα δικό σου. Κανε καποιο σχεδιο, μια κάτοψη του χωρου με διαστασεις κλπ, βγαλε φωτογραφίες κλπ κλπ κλπ

 

Με πόρτες τι θα κανεις, ηλεκτρολογικά? Εξαερισμος? Μεχρι ποσα λεφτα εισαι διατεθιμενος να δαπανησεις και πόσα χρηματα εχεις αμεσα διαθεσιμα?

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

ευχαριστω για την βοηθεια σπυρο.Κατι ακομη, τις πρωτες στρωσεις γυψοσανιδας της στοκαρεις και τις περνας και αυτες με μαστιχη οπου χρειαζονται ή μονο την τελευταια στρωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την βοηθεια σπυρο.Κατι ακομη, τις πρωτες στρωσεις γυψοσανιδας της στοκαρεις και τις περνας και αυτες με μαστιχη οπου χρειαζονται ή μονο την τελευταια στρωση?

 

Στοκαρονται οι αρμοι παντα σε όλες τις στρώσεις. Η μαστιχη μπαίνει στο διάκενο που θα αφησεις αναμεσα σε τοιχοποιείες και ταβανι

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και παλι

Η κατασκευη μου ειναι στο τελικο σταδιο οπου εχει μπει μαστιχη στις πανω και κατω  τοιχοποιες και περιμετρικα της οροφης.

Σειρα λοιπον βασει ΅μαστορικης΅ λογικης εχει το στοκαρισμα, το σπατουλαρισμα, το ασταρωμα και τελος το βαψιμο.

Εδω λοιπον εχει προκυψει ενα τεχνικο ζητημα απο τον ανθρωπο που το εχει αναλαβει .

Ισχυριζεται οτι η κατασκευη θα εχει σιγουρο προβλημα αφου ολες οι επιφανειες (τοιχοι και οροφη) ειναι πλωτες και δε ¨δενουν¨ μεταξυ τους αλλα ενωνονται με ελαστικη μαστιχη(αρα εχουν μια ελαστικοτητα, δηλαδη μια μικρη κινητικοτητα) ενω ολα τα υπολοιπα υλικα που θα μπουν στοκος,παρετινη και λαδομπογιες δεν εχουν καμια ελαστικοτητα αρα σιγουρα λογω αυτης της μικρης κινησης σχετικα γρηγορα θα γινουν ρογμες και σπασιματα σε ολες τις επιφνειες.

 

Σαν αντεπιχειρημα του προτεινα να βαλει μονο μαστιχη σε αυτα τα σημεια δηλαδη πανω και κατω στους 4 πλωτους τοιχους και περιμετρικα της οροφης.

 

Η απαντηση του ηταν οτι η μαστιχη δεν ειναι υλικο φινιρισματος δηλαδη τελειωματος και οτι ακομη και αν το κανει ετσι που το θεωρει πολυ λαθος, οταν θα βαψει τη μαστιχη παλι θα σπασει το χρωμα απο πανω της αφου αυτο δε θα εχει ελαστικοτητα σε σχεση με τη μαστιχη.

 

Η αληθεια ειναι πως το επιχειρημα του εχει μια λογικη και με εχει προβληματισει παρα πολυ.

 

Αν ξερει καποιος τι συμβαινει τεχνικα με αυτο το θεμα θα του ειμαι ευγνωμων καθως απο την εταιρια που προμηθευτηκα σχεδον ολα τα υλικα (ελατηρια, ελαστικα εφεδρανα, και μεμβρανες) κοστος +/- 2,500  δε μου απαντησαν και ποτε σε email που τους εστειλα.

 

@beeros05 εσενα η κατασκευη σου εχει κανει καθολου σπασιματα στο χρωμα και σε αυτα τα σημεια γενικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξερει καποιος τι συμβαινει τεχνικα με αυτο το θεμα θα του ειμαι ευγνωμων καθως απο την εταιρια που προμηθευτηκα σχεδον ολα τα υλικα (ελατηρια, ελαστικα εφεδρανα, και μεμβρανες) κοστος +/- 2,500  δε μου απαντησαν και ποτε σε email που τους εστειλα.

 

Από ποια εταιρία τα πηρες? Καλυτερα να παιρνεις τηλεφωνο παντως...

 

@beeros05 εσενα η κατασκευη σου εχει κανει καθολου σπασιματα στο χρωμα και σε αυτα τα σημεια γενικα?

 

Ο μαστορας εχει δικιο. Στόκο και υλικα που σκληραίνουν ΔΕΝ βαζεις.

 

Απλά μην βαψεις τη μαστίχη, ή βαψε και μετα βαλε τη μαστίχη

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα μετα απο καιρο (7 χρονια) σχετικα με το θεμα.

 

Μετα απο 7 χρονια ηρθε ο καιρος για ένα σουλουπωμα.

 

Ο χώρος αυτός των 10m2 λειτουργησε και λειτουργεί πέρα των προσδοκιών.

Μπορώ να παιξω ότι ώρα θέλω, ακόμα και να κάνω και πρόβα με τη μπάντα.

 

Είμαι πολύ ευγνώμων, αλλά όπως και να έχει, επειδή ο χώρος είναι μικρός έχρηζε τακτοποίησης. Παντου καλώδια και αρκετές τσαπατσουλιές.

 

Έβγαλα τα πάντα εκτός από τις μπασσοπαγιδες, κλιματισμό κλπ στοκάρισα, το εβαψα ασπρο (από γκρι ανοιχτό) με καλής ποιότητας χρώμα και μετα απο κατι βδομάδες ήρθαν τα παιδια και ξεκινησαμε τη δουλεία. Περάσαμε όλα τα καλώδια ρεύματος μεσα από αυτοκόλλητα κανάλια, βαλαμε καινούργιες πρίζες, φωτα led, διακόπτες και ξαναβάλαμε τα ακουστικά panel πιο αραιά τοποθετημένα και με ουπατ γυψοσανίδας - καθώς ήταν απευθείας στην γ/σ πριν - . Επίσης όλα τα καλώδια μικροφώνων και ηχείων περασανε απο κανάλια αυτοκόλλητα και μάλιστα όχι από τα ίδια με αυτά που περνάνε τα καλώδια του ρεύματος, τα οποία καταλήγουν στην κονσόλα.

 

Ακουστικά το αποτέλεσμα δεν μπορώ να το κρίνω ακόμα. Αν και από τα τύμπανα καταλαβαίνω ότι ο χώρος για το μέγεθός του, έχει ζωντανέψει αρκετά.

 

Αισθητικά και πρακτικά το αποτέλεσμα είναι κορυφή

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

 

Ο χώρος πριν την "ανακαίνιση":

Παρατηρήστε πόσα panel εχω. Ο χώρος είναι "πνιγμένος". Δεν ήταν κακό αποτέλεσμα, απλά ήταν ένα safe mode.

 

IMG_2764.jpg

 

IMG_2766.jpg

 

IMG_2773.jpg

 

IMG_2774.jpg

 

Ο χώρος κατά την προετοιμασία:

Τα τύμπανά εκεί που ήταν στημένα, άδειασμα του χώρου, masking και στοκάρισμα

 

20190826_184248.jpg

 

20190826_184256.jpg

 

20190826_184302.jpg

 

20190826_184312.jpg

 

20190827_194637.jpg

 

20190827_194641.jpg

 

20190827_194645.jpg

 

20190827_194653.jpg

 

20190827_194700.jpg

 

20190827_194708.jpg

 

20190828_102555.jpg

 

Εδώ είναι κατα τη διαρκεια του βαψίματος σε άσπρο:

 

20190828_122812.jpg

 

20190828_122820.jpg

 

20190828_205731.jpg

 

20190828_205743.jpg

 

20190828_205747.jpg

 

20190828_205824.jpg

 

20190828_205833.jpg

 

Και τέλος ο χώρος έτοιμος κατά 90%:

Δείτε πόσο "άνοιξε". Έφυγαν οι γλόμποι, μπήκανε χελώνες με διάχυση, κανάλια περιμετρικά, διακόπτες - πρίζες παντού, αλλαγή θέσης τυμπάνων

 

20190916_100205.jpg

 

 

20190916_100225.jpg

 

20190916_100304.jpg

 

20190916_100313.jpg

 

20190916_100323.jpg

 

20190916_100332.jpg

 

20190917_100655.jpg

 

20190917_100701.jpg

 

 

20190917_100713.jpg

 

20190917_100721.jpg

 

20191004_005534.jpg

 

20191004_005553.jpg

 

20191004_005600.jpg

 

20191004_005609.jpg

 

20191004_005617.jpg

 

20191004_005628.jpg

Επεξεργασμένο από Spiros Poullos
  • Like 1

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου