Προς το περιεχόμενο

1960 Tweed Bassman


Deadmeat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα ο ήχος είναι απλά θεϊκός.

Αλλά, στην περιγραφή του βίντεο ο τύπος λέει ότι έχει το vol στο 5 και παίζει με στρατ με μαγνήτες αρκετά χαμηλής εξόδου, αναρωτιέμαι λοιπόν πόσο δυνατά ακούγεται ο συγκεκριμένος ενισχυτής στο 5 και αν μπορεί να παράσχει καθόλου καθαρό ήχο σε ένταση νορμάλ πρόβας ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτος ήχος!

 

αν μπορεί να παράσχει καθόλου καθαρό ήχο σε ένταση νορμάλ πρόβας ας πούμε.

Αυτός ο ήχος δεν είναι καθαρός (τουλάχιστον στα αυτιά μου).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν μπορεί να παράσχει καθόλου καθαρό ήχο σε ένταση νορμάλ πρόβας ας πούμε.

 

πλακα μου κανεις...

 

ο ενισχυτης ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ δυνατος απο το 2 και πανω (στο 5 απλα κατεβαζει τοιχους φυσικα ο λογος που εχει τοσο παραμορφωμενο ηχο ειναι οτι παιζει και στην high gain εισοδο του bright ch & προφανως τον εχει κανει bias του θανατα στα κοκκκινα... ;D),ο ενισχυτης εχει ΘΕΪΚΟ καθαρο ηχο (μη ξεχνας αλλωστε οτι ειναι ενισχυτης...ΜΠΑΣΟΥ.. ;D),εχω παιξει αρκετους BASSMAN (& 1-2 original) και μεχρι το 4-5 ειναι πολυ ωραιοι και καθαροι (μιλαμε βεβαια για εξωφρενικες εντασεις...στο 5) . 

 

ειναι ωραιος ο BASSMAN και φυσικα ειναι ο "πατερας" πολλων ενισχυτων εκει εξω.... ;D

 

επειδη ειναι ενα παρα πολυ απλο κυκλωμα μπορεις να βρεις τον ιδιο ηχο σε πολυ καλα αντιγραφα απο πολλους κατασκευαστες ( φτηνους οπως ο Sligo,η weber kits etc & ακριβους οπως η Victoria) χωρις να πληρωσεις τα 7 με 8 χιλιαδες ευρω που κανει ενας original (που ετσι κι αλλοιως θα θελει ενα καρο επισκευες)

 

και το reissue της Fender ειναι αξιοπρεπες αλλα με τα ιδια λεφτα αγοραζεις handwired μηχανισμα απο τους παραπανω κατασκευαστες (τους φτηνους)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό απόρησα κι εγώ και ρώτησα πόσο δυνατά είναι στο "5" γιατί στην ηχογράφηση δεν καταλαβαίνεις τι ακούει ο άλλος μέσα στο δωμάτιο όσον αφορά στο θέμα της έντασης. Πάντως ο ήχος είναι πραγματικά υπέροχος.

εχω παιξει αρκετους BASSMAN (& 1-2 original) και μεχρι το 4-5 ειναι πολυ ωραιοι και καθαροι (μιλαμε βεβαια για εξωφρενικες εντασεις...στο 5)

 

Πάντως ρε Νίκο είσαι ΠΟΛΥ τυχερός, έχεις ακούσει και παίξει με πολλά υπέροχα μηχανήματα που εμείς ούτε στα όνειρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρόβα, όταν περνάω το 3 με παρακαλάνε γονατιστοί να χαμηλώσω! ;D

Και φυσικά είναι πεντακάθαρος. Αν θυμάμαι καλά ο ενισχυτής, ανάλογα με το μοντέλο σπάει πάνω απο τη μέση, γύρω στο 7, και απο εκεί και πάνω δεν δυναμώνει άλλο σε ένταση, απλά παραμορφώνει. Αλλα μεχρι να φτάσεις εκει έχουν σπάσει τα ακουστικά σου τύμπανα. ;D

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου