Προς το περιεχόμενο

Αγορά monitor για Motif ES6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, πολύ πρόσφατα απέκτησα το Yamaha Motif ES6 και για να μην περάσω την υπόλοιπη ζωή μου με τα ακουστικά θέλω να αγοράσω και ένα ζευγάρι αξιοπρεπή monitor. Τι έχετε να μου προτείνετε? Θα βρω κάτι καλό με 300-350 ευρώ το ζευγάρι? Όταν λέω καλό εννοώ κάτι που δε θα υποβαθμίζει -τουλάχιστον αισθητά- τις δυνατότητες του οργάνου και θα είναι κάποιας αναγνωρισμένης ποιότητας. Ευχαριστώ πολύ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ES7 και τα ηχεία μου είναι τα passive Alesis Monitor One. Με αυτά το ζήτημα ηχεία το έχω ξεχάσει εδώ και χρόνια. Θα τα άλλαζα μόνο για high end studio monitors πολλαπλής τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φ'ιλε η λύση είναι μία

KRK 6 ΤΡ¶ΒΑ ΣΤΟ ΝΑΚΑ Α.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΖΗΤΑ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΜΠΟΣΚΑΣ

 

... και άμα δε πιάσει αυτό πες ότι σε στέλνει ο Ντίμης ο Γρόσος, ή ο ¶γγελος ο Σπίθας, ή ο Μανώλης ο Έτοιμος. Στο άκουσμα κάποιων από τα παραπάνω ονόματα, θα τους κυριεύσει ο τρόμος και θα σου δώσουν όλα τα λεφτά στο ταμείο... :) :) :) :) :) (σόρυ για το off-topic).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρεμένος Wow! αλλά νομίζω ότι μπορείς να με βοηθήσεις και λίγο' date=' να δώσεις μια καλή συμβουλή ίσως! :D[/quote']

 

Σε αυτή τη κατηγορία τιμής εγώ προτείνω τα μικρά M-Audio (ΒΧ5Α ή ΒΧ8Α). Αλλά το θέμα είναι αλλού. Ότι είναι ευκολότερο να βρεις "καλά" ακουστικά παρά καλά ηχεία, οπότε εσύ θα σπαστείς ότι και να βάλεις διότι έχεις συνηθίσει έναν ήχο και τώρα θα πρέπει να προσαρμοστείς σε έναν περισσότερο... μονιτοράτο ήχο - δηλαδή όχι και τόσο εντυπωσιακό. Αυτό θα σου βγει σε καλό στην πορεία, αλλά αρχικά θα πάθεις ένα ψιλοσοκ. Έπειδή ξέρω από πρώτο χέρι την χαρά του να ακούς το πλήκτρο σου σε όσο γίνεται καλύτερες συνθήκες γι' αυτό ήμουν επιφυλακτικός και δεν σου είχα προτείνει τίποτε μέχρι τώρα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μ' άρεσε περισσότερο να ακούω το motifES7 σε monitor παρά στο p.a. μου. Έιναι πολλά πράγματα που γίνονται ευδιάκριτα στα μονιτορ και πολύ δύσκολα τα ακούς σε άλλα ηχεία. Έχω ακούσει το motif σε Tanoy reveal σε ESI (6" ήταν αυτά) σε bx5 και Bx8. Πιό πολύ μ' άρεσε σε tanoy και μετά στα bx8.

Προσωπικά σου προτείνω τα maudio bx8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στα κρκ 6 τα οποία και κοστίζουν 100ε πάνω από τα βχ8 περίπου.

Καθότι στο ηχείο ως γνωστόν συντελείται η μαγεία της μετατροπής του ρεύματος σε ήχο, και μάλιστα ιδιαιτέρων monitor απαιτήσεων, ειλικρινά (και αυτό το λέω δίχως τάση για παρεξήγηση) πως σκέφτεσαι να βγείς στην αγορά με μόνο 300ε που στην πράξη φτάνουν μόνο για ένα αξιόλογο ζευγάρι monitor ακουστικών΄? Λίγη υπομονή και οικονομία, διότι σε καναδίμηνο θα ψάχνεις να τα πουλήσεις για να πάρεις άλλα.

Οι πιο πολλοί συμπεριλαμβανομένου και τοου γράφοντος τόχουν περάσει αυτό και αξίζει να γλυτώσετε από τα λάθη μας.

Eπίσης για τον φίλο που κορόιδεψε το κονέ με τον Νάκα της Α.Παρασκευής όπου σε κάθε περίπρτωση θα γλιτώσεις 50 - 7- ε...ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΑ

BOKOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης για τον φίλο που κορόιδεψε το κονέ με τον Νάκα της Α.Παρασκευής όπου σε κάθε περίπρτωση θα γλιτώσεις 50 - 7- ε...ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΑ

 

Δεν το κορόϊδεψα. Χιούμορ έκανα.

Βλέπω ότι η σχέση με το Νάκα της Αγ. Παρασκευής είναι άριστη ε;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου